4.40. Świat stanął w miejscu

15 września 2016
Comments off
799 Views

Pierwszego września, przed budynkiem II LO w Wieluniu, punktualnie o godzinie 4.40 zawyły syreny rozpoczynające obchody 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej.


Budynek szkoły zbudowano na gruzach szpitala pw. Wszystkich Świętych, który był pierwszym budynkiem na ziemiach polskich, w który uderzyły bomby hitlerowskiej Luftwaffe.
– Mieszkańcy tego miasta i to miasto poniosło najwyższą ofiarę, ofiarę życia, ale na zawsze pozostaną w historii ludzkości. – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa.
– Gromadzi nas pamięć, gromadzi potrzeba dania świadectwa prawdzie. Oddania hołdu, a jednocześnie spłacenia długu wdzięczności wobec tych, którzy polegli z rąk oprawcy. – mówił z kolei starosta powiatu Wieluńskiego Andrzej Stępnień.
Poza gospodarzami na uroczystościach byli obecni parlamentarzyści i samorządowcy związani z ziemią wieluńską i województwem łódzkim, między innymi poseł Beata Mateusiak-Pielucha, europoseł Janusz Wojciechowski, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
W imieniu premier Beatu Szydło pragnienie pokoju i pojednania wyraził wicepremier Piotr Gliński, Minister Kultury i Sztuki.
Po tej części obchodów, zgromadzeni mieszkańcy w absolutnej ciszy oglądali spektakl „Świt Wrześniowy” przygotowany przez uczniów wieluńskich szkół, a wyreżyserowany przez dyrektor WDK Elżbietę Kalińską. Tak jak w zeszłym roku inscenizacja wywarła wielkie wrażenie i skłoniła do zadumy.
Poranne uroczystości zakończyły się odsłonięciem pomnika przedstawiającego historyczne centrum przedwojennego Wielunia autorstwa Marzeny Uryszek.
Po spotkaniu gospodarzy miasta, powiatu i województwa z kombatantami i świadkami tamtych tragicznych wydarzeń, o godzinie szesnastej odbyła się masz święta na fundamentach zburzonej w bombardowaniu wieluńskiej fary. Eucharystię celebrował arcybiskup częstochowski Wacław Depo.
Następnie mieszkańcy mogli posłuchać  występu chóru żydowskiego Cili i chóru Concordia parafii ewangelicko-augsburskiej oraz wziąć udział w debacie zorganizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Orędowników Pokoju.
Późnym wieczorem na specjalnym koncercie wystąpił zespół Śląsk.

fot.: Sławomir Rajch, Artur Nawojski, archiwum organizatorów

Comments are closed.