Wielki sukces fizyków z I LO

5 października 2016
Comments off
937 Views

Znakomity wynik podczas Ogólnopolskiego Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie” w Poznaniu osiągnęli maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Para Paulina Załęcka oraz Bartosz Tobis pod przewodnictwem profesor oświaty Zenony Stojeckiej zwyciężyła w konkursie doświadczeń na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.


W konkursie pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa po wcześniejszych eliminacjach wzięło udział w sumie 300 uczniów. W naukowych zawodach, które odbywają się co dwa lata, uczniowie mogli uczestniczyć w trzech kategoriach: demonstracji doświadczeń, przedstawień o tematyce naukowej oraz prezentacji multimedialnych. W zmaganiach brali udział uczniowie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a nawet podstawówek. Po raz pierwszy w historii na scenie zaprezentował się również jeden zespół przedszkolaków!
– Uczniowie naszej szkoły już czterokrotnie stawali na festiwalowym podium, jednak do tej pory najwyższym dla nas miejscem było drugie – mówi opiekun zwycięzców, prof. ośw. Zenona Stojecka. W tym roku Paulina Załęcka i Bartosz Tobis w niezwykle ciekawy sposób ukazali działanie sił magnetycznych, posługując się własnoręcznie skonstruowanymi układami doświadczalnymi, silnikami i pojazdami magnetycznymi.
-Przygotowanie pokazu od strony teoretycznej, ale także technicznej kosztowało nas wiele pracy oraz jeszcze więcej czasu – mówi Bartosz Tobis, laureat konkursu. -Niejednokrotnie zostawaliśmy po lekcjach, aby konsultować i udoskonalać nasz projekt. Wymagającym czynnikiem było również zgromadzenie potrzebnych a zarazem nie tak łatwo dostępnych materiałów takich jak np. magnesy neodymowe o określonym kształcie i średnicy czy kontaktron.
Zwycięstwo dla uczniów z nadodrzańskiego mat-fizu było sporym zaskoczeniem. – Na festiwalu mieliśmy okazję oglądać wiele wspaniałych pokazów i pomimo że znaliśmy wartość naszej pracy, to nie spodziewaliśmy się tak wielkiego sukcesu. Niestety nie mogliśmy być obecni na uroczystości podsumowującej festiwal, stąd informację o zwycięstwie przyjęliśmy z niedowierzaniem – zdradza Paulina Załęcka. – Jest to dla nas największy sukces jak dotąd w naszej przygodzie z fizyką – dodaje Tobis.
Wszyscy zgodnie podkreślają, że festiwal pod względem organizacyjnym był bardzo dobrze przygotowany, a konkurs pokazów doświadczalnych stał na bardzo wysokim poziomie. – Wszystkich porwał występ przedszkolaków, którzy zachwycyli całą publiczność – mówi Załęcka.
– Zobaczyliśmy i nauczyliśmy się tam wiele. Zdobyliśmy cenne doświadczenie i kolejne inspiracje do dalszej pracy. Sukcesów oczywiście nie byłoby, gdyby nie fachowa i niezbędna pomoc profesor Zenony Stojeckiej, której zawdzięczamy rozwinięcie w nas pasji jaką stała się dla nas fizyka doświadczalna – podsumowuje Tobis.
Wartościowy wynik w kategorii prezentacji multimedialnych osiągnęli także Bartłomiej Forenc oraz Wojciech Boman, którzy zdobyli wyróżnienie za efekty swojej pracy z ciągiem kominowym. – Uczniowie podzielili się wynikami swych badań w tym zakresie, wyjaśnili podstawy teoretyczne tego zjawiska i ukazali również zagrożenia płynące z braku dobrego ciągu kominowego, dzięki czemu zostali nagrodzeni wyróżnieniem – kończy prof. Stojecka.
Warto dodać, że laureaci konkursu należą do Koła Młodych Fizyków, które zorganizowane jest przy Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu.

Fot.: Zenona Stojecka

Comments are closed.