Utalentowanym uczniom i studentom przyznano stypendia

21 grudnia 2016
Comments off
700 Views

23 listopada w Zespole Szkół nr 3 w Wieluniu odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów VIII Edycji Programów Stypendialnych Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego. Na uroczystości obecni byli stypendyści, ich rodzice, nauczyciele, członkowie fundacji oraz sponsorzy.

stypendysci2-2

„Równe szanse”, „Agrafka Agory”, „Mistrzowie Matematyki”, „Talenty”, „Stypendia pomostowe” to programy stypendialne Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego, z których w tym roku skorzystały 43 osoby.
– Jest to bardzo dobrze przemyślana inwestycja, inwestycja w młodzież, w ich kształcenie, pomnażanie talentów – mówił podczas rozdania stypendiów Andrzej Chowis, prezes zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego. – Mamy przykłady stypendystów, którzy są dziś w całej Polsce, na przykład Joanna Osyda. Są to osoby, które już pracują na stanowiskach. Dzisiaj mamy możliwość powiedzieć także, że wielu z naszych stypendystów osiągnęło sukces. W przyszłym roku minie 15 lat od powstania fundacji, a już 12 lat fundacja ma statut organizacji pożytku publicznego, czyli możemy pozyskiwać środki z odpisu jednoprocentowego podatku od dochodów osobistych. Pierwszym fundatorem i inicjatorem był pan Roman Burchaciński, jako przewodniczący rady fundacji. Początek był trudny, nie łatwo było pozyskać środki. Przyznawaliśmy stypendia semestralnie. W tym roku wybór nie był łatwy, komisje stypendialne musiały się mocno napracować, żeby spośród 166 osób wybrać 43 stypendystów. To świadczy o tym, że jest duże zainteresowanie i potrzeba niesienia pomocy uzdolnionym uczniom i studentom – podkreślał Andrzej Chowis.
Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego jest partnerem ogólnopolskich programów: Fundacji Batorego, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji mBanku, Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi.
W tegorocznych programach przyznano łącznie 43 stypendia w kwocie  125 250 zł. Sukcesy stypendystów zostały odczytane na forum. Doceniono starania każdego z nich, które zebrani nagrodzili gromkimi brawami. Wśród nich znalazła się Marcelina Woszczalska, która dzięki wysokim wynikom w nauce i ogromnemu zaangażowaniu otrzymała stypendium z programu „Równe szanse”. Marcelina jest uczennicą 2 klasy  Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Sportowymi im. Kazimierza Wielkiego w Wieluniu. W roku szkolnym 2015/2016 uzyskała średnią 5,71. Na swoim koncie ma wiele sukcesów, reprezentuje szkołę w konkursach i olimpiadach. Uczennica czuje się doceniona i usatysfakcjonowana.

Andrzej Chowis gratulował stypendystom i ich rodzicom

Andrzej Chowis gratulował stypendystom i ich rodzicom

– Czuję się zaszczycona, że mogłam otrzymać to stypendium. Musiałam włożyć w to wiele pracy, ale na pewno bardzo się opłacało – mówi Marcelina Woszczalska.
Uczennicy podczas rozdania stypendiów towarzyszyła mama Katarzyna, która nie ukrywała wzruszenia i dumy ze swojej córki.
– Jest to szalenie wzruszające. To kolejne wyróżnienie dla Marceliny – mówi Katarzyna Woszczalska. – Oczywiście nauka zajmuje wiele czasu, a czasu wolnego pozostaje niewiele. Marcelina uczestniczy też w zajęciach dodatkowych. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie skrzypiec i fortepianu. Wszędzie zawsze  z wyróżnieniami. Nauczyciele są z niej bardzo zadowoleni. Przyznam, że czasami dziwnie się czuję, bo zdarza się, że nauczyciele zaczepiają mnie na szkolnym korytarzu i z zachwytem wyrażają się o mojej córce, o tym jaka jest ambitna i pracowita. Oczywiście jestem bardzo dumna. Marcelinka jest bardzo inteligentną dziewczynką. Może dziwnie to brzmieć z moich ust, ale tak wypowiadają się także pedagodzy. Jest bardzo aktywna i ma już sprecyzowane plany na przyszłość i dąży do realizacji postawionych celów. Jeżeli pojawiają się jakieś potyczki, to potrafi je wyeliminować i działać dalej. To co chce, osiąga – dodaje wzruszona mama.
Stypendia przyznano nie tylko uczniom, ale także studentom, do których należy student historii Piotr Zawadzki. Historia jest jego pasją. Osiągnął średnią 4,9. Uczestniczy aktywnie w działalności Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Opolskiego.
– Trzeba włożyć trochę energii, wysiłku, żeby coś osiągnąć  na uczelni – mówi Piotr Zawadzki, student historii na Uniwersytecie Opolskim. – Tym bardziej, że realizuje się w tym, co się naprawdę lubi, co w moim przypadku jest historią. Nie będę oryginalny, jak powiem, że stypendium przeznaczę na stancję, zakwaterowanie, materiały edukacyjne, ponieważ kształcę się na specjalizacji nauczycielskiej. W przyszłości chciałbym zostać nauczycielem historii i wos-u. Oczywiście życie pokaże, ale to jest moje marzenie. Ten zastrzyk gotówki przyda się także na dodatkowe szkolenie oraz w dotarciu do różnych miejsc, archiwów, ponieważ jestem na etapie pisania pracy magisterskiej – dodaje Piotr.
Wszyscy stypendyści mają na swoim koncie wiele sukcesów. Stypendium z pewnością pomoże im rozwijać talenty, spełniać marzenia i kształcić umiejętności. Wydarzeniu towarzyszyły także występy artystyczne uzdolnionych uczniów.
Warto zaznaczyć, że w latach 2003-2016 ze stypendiów skorzystały 624 osoby. Ich łączna kwota to 1 238 670 zł, w tym środki fundacji 732 070 zł.

fot.: Izabela Kuźnik

Comments are closed.