Nowe życie budynków OSP

15 lutego 2017
Comments off
672 Views

Jedni dostaną bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. Drudzy mają sporą szansę na Centrum Integracji Społecznej. Gmina Osjaków chce zagospodarować budynki po remizach strażackich w dwóch sołectwach i jest coraz bliżej realizacji

Remiza OSP w Czernicach delikatnie mówiąc nie wygląda najlepiej. Budynek nie jest najatrakcyjniejszym obiektem we wsi. Wewnątrz obiektu sytuacja nie wygląda lepiej. Wychłodzony i zniszczony budynek mieści w sobie filię biblioteki i potrzebuje gruntownego remontu. Niebawem remiza może jednak zmienić oblicze. Na wykonanie tego zadania gmina Osjaków potrzebowała dofinansowania, którego pozyskanie praktycznie stało się już faktem.

– Jesteśmy na drugim miejscu jeżeli chodzi o listę rankingową środków. Tam jest ponad 900 tysięcy, które w tej chwili mamy przyznane. Mam nadzieję, że w niedługim czasie zostanie podpisana stosowna umowa na dofinansowanie i sukcesywnie będziemy ten wniosek zgodnie z projektem realizować. To jest kolejne zadanie, gdzie już jest ta jaskółeczka na dofinansowanie – mówi wójt Jarosław Trojan i dodaje, że gmina zabiegała o te środki od dwóch lat.

Obiekt w Czernicach nie jest jednak jedynym, którego przeznaczenie z korzyścią dla mieszkańców ma się zmienić. Kolejnym zadaniem, które może w niedługim czasie być zrealizowane jest inwestycja w remizę OSP w Drobnicach. Tam ma powstać Centrum Integracji Społecznej. Na to zadanie jednak także potrzebne są środki zewnętrzne.

Remiza w Drobnicach zmieni się w CIS. Gmina jest w trakcie uzupełniania wniosku

– Jest to zadanie, które przez mieszkańców Drobnic jest bardzo dobrze oceniane i oczekiwane. W tej chwili po złożeniu wniosku przyszły uzupełnienia do tego wniosku. Pani wójt z kolegami w referacie przygotowują stosowne poprawki i mam nadzieję, że zdołamy się wywiązać w terminie z tego, co nam zalecono i zostanie projekt oceniony pod względem formalnym pozytywnie. Później pod względem merytorycznym również uzyska na tyle punktów, że dostaniemy dofinansowanie – mówi wójt Osjakowa.

Trojan podkreśla jednak, że pozyskanie pieniędzy nie jest zadaniem łatwym.

– Wielokrotnie bywa tak, że etap formalny jest pozytywny, natomiast na etapie merytorycznym oceniający, którzy są ekspertami powołanymi przez urząd marszałkowski z zewnątrz oceniają i te oceny są czasami różne. Trudno przewidzieć jak będzie, natomiast ja jestem pełen nadziei. Tutaj też będzie dwutorowo wniosek złożony. W dwóch działaniach, żeby sobie jak najwięcej szans dać na to, żeby te środki pozyskać – wyjaśnia włodarz.

Filia biblioteki w Czernicach i Centrum Integracji Społecznej w Drobnicach to nie jedyne potrzeby społeczne, które władze gminy chcą zaspokoić. Wszędzie jednak potrzebne są środki z zewnątrz. Przypominamy, że w planach jest także adaptacja budynku w Raduckim Folwarku pod potrzeby przedszkola, oraz obiektu w Kolonii Raduckiej na Środowiskowy Dom Samopomocy.

We wszystkich przypadkach gmina składa dwa wnioski na dofinansowanie, aby nie zmarnować szansy i mieć możliwość ubiegania się o pieniądze z dwóch odrębnych źródeł.

-Mam świadomość, że to jest „pięć minut’, kiedy środki są do dyspozycji i trzeba je po prostu wykorzystać – wyjaśnia Jarosław Trojan.

Comments are closed.