Władze Działoszyna mają lekką rękę

29 marca 2017
4 081 Views

Zarząd gminy Działoszyn bardzo szczodrze rozporządza budżetem, zwłaszcza, gdy wydatki dotyczą potrzeb radnych i burmistrza. Podwyżka diet, luksusowy samochód służbowy – to wszystko kosztuje, w dodatku całkiem sporo.


Mamy tu do czynienia z iście kuriozalnym zjawiskiem – gmina Działoszyn wyraźnie odstaje od najbogatszych samorządów w Polsce, mimo to pieniądze wydaje lekką ręką. Pod koniec zeszłego roku radni podjęli uchwałę dotyczącą podwyżek diet. Niedawno zapadła też decyzja o zakupie nowego samochodu służbowego. Nie byłoby to dziwne, gdyby wybór nie padł na luksusowy model.
Same podwyżki diet dla przedstawicieli Rady Miejskiej to dla budżetu gminy znaczne obciążenie – maksymalna kwota, o którą wzrosło uposażenie, sięga nawet 300 zł, choć należy zaznaczyć, że suma jest zależna od pozycji zajmowanej w hierarchii Rady.
Mimo to w budżecie gminy znalazły się też środki na reprezentacyjną limuzynę. Wysłużona skoda octavia ustąpiła miejsca bardziej luksusowemu pojazdowi, sygnowanemu przez czeskiego producenta. Na nową skodę superb, bo właśnie o tym modelu mowa, gmina wydała kwotę przekraczającą 120 tysięcy zł. O ile należy zrozumieć potrzebę wymiany dość mocno zużytego środka transportu, to trudno jest usprawiedliwić aż tak dużą rozrzutność w kwestii doboru kolejnego pojazdu. Co na to Rafał Drab?
– Wybieraliśmy między innymi markami, ale ten wydawał nam się dobry pod kątem bezpieczeństwa i jakości – stwierdza burmistrz.
Argumentacja włodarza Działoszyna wydaje się być całkiem logiczna, jednak żeby móc stwierdzić, że samochód zapewniający porównywalny poziom bezpieczeństwa można kupić znacznie taniej, wystarczy zerknąć w cenniki innych modeli. Uplasowana w niższym segmencie, ale wyposażona we wszystkie niezbędne systemy bezpieczeństwa skoda octavia, kosztuje około 80 tysięcy zł. W tej samej kwocie zmieści się zakup bogato wyposażonego volkswagena jetta. Oba wymienione samochody uzyskały najwyższe noty w testach zderzeniowych, przeprowadzanych przez Euro NCAP. Ten drugi model od kilku lat znajduje się w posiadaniu Urzędu Gminy i Miasta Pajęczno, zatem przy odrobinie dobrych chęci można całkiem sporo zaoszczędzić.

1 Comments

  1. Dzieki burmistrzowi gmina znacznie poprawila swoją pozycje finansowa i znacznie zmiejszyly sie dlugi wiec zostawcie dla siebie zbedne komentarze bo dokładnie w kazdej gminie takie „cuda” sie dzieją, pozdrawiam 😉