Na drogi pójdzie więcej. Do oświaty znów trzeba dołożyć

Radni w Czarnożyłach przegłosowali zmiany w budżecie. Gra nie idzie o ogromne kwoty, jednak pieniądze zostaną przeznaczone na pilne inwestycje, jakimi po srogiej zimie są te związane z drogami. Nie zabrakło także zmniejszeń w budżecie a to za sprawą subwencji oświatowej

Problem ze stanem dróg po ostatniej zimie ma większość samorządów. Nie inaczej jest w gminie Czarnożyły, która w ubiegłych latach na drogi wydała już nie małe kwoty. Teraz rada zdecydowała, że przeznaczy na ten cel kolejne środki.
– Zmiany w budżecie są spowodowane pewnymi przesunięciami i wprowadzeniem tego, co nie znalazło się wcześniej a środki wpłynęły w styczniu. W związku z tym jest możliwość wprowadzenia ich do budżetu – wyjaśnia Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły.

Do budżetu wprowadzono środki z opłaty eksploatacyjnej. Zgodnie z prawem jeśli eksploatacja miała miejsce w drugim półroczu roku, opłata powinna zostać uiszczona do końca stycznia roku następnego. Tak też się stało i budżet zasiliła kwota niemal 25 tysięcy złotych. Gminną kasę zasilił tez zwrot podatku VAT w wysokości ponad 80 tysięcy. Zarówno wójt jak i radni nie mieli wątpliwości co zrobić z dodatkowymi pieniędzmi.
– Oczywiście środki, które mogliśmy przeznaczyć w wydatkach od razu przeznaczyliśmy na drogi, bo po zimie mamy je w stanie fatalnym. W sumie na drogi w tym budżecie mamy 825 tysięcy. Dołożyliśmy na bieżące utrzymanie dróg, żeby ponaprawiać to, co zostało zniszczone przez zimę. , Mamy tez drogi gruntowe, które wymagają naprawy, szczególnie wyrównania. Te środki w związku z tym będą nam potrzebne i wcale nie są za duże. Przydałoby się więcej – mówi wójt Modrzejewski.

Gmina jest już po otwarciu ofert w przetargu na dwie drogi, jakie zostaną wykonane w Czarnożyłach.

– To jest droga na Kresach i droga na Parcelę. Przetarg nie jest rozstrzygnięty w związku z tym nie będę podawał kwoty, bo to byłoby przedwcześnie, bo te procedury trwają. Środki w budżecie mamy zabezpieczone i one spokojnie wystarczą i jeszcze pozostaną – wyjaśnia włodarz. Na obie inwestycje przeznaczono 600 tysięcy złotych.

W ramach prac wykonane zostanie  korytowanie, utwardzenie w postaci kamienia 20 centymetrów, (dwie warstwy) i później warstwa asfaltu.

Droga asfaltowa prowadząca na Parcelę będzie mieć cztery i pół metra szerokości plus 75 centymetrów na pobocza. Druga z dróg będzie nieco węższa.
– Tylko dlatego, że tam pas drogowy nie ma takiej szerokości, ale tam nie ma też natężenia ruchu, także to wystarczy – zapewnia Andrzej Modrzejewski.

Zmiany w budżecie nie dotyczą jednak tylko dodatkowych pieniędzy. Radni musieli także zaakceptować zmniejszenia. Te wynikają z mniejszej subwencji oświatowej. To już drugie zmniejszenie subwencji w ostatnim czasie.
– W lutym otrzymaliśmy o 40 tysięcy mniej, także musimy dołożyć tutaj – wyjaśnia wójt – W listopadzie czy październiku otrzymaliśmy o sto tysięcy mniej i teraz kolejne 44 tysiące mniej. Subwencja zależy tez od ilości uczniów. Fakt, że dzieci sześcioletnie poszły wcześniej do szkoły, później siedmioletnie spowodował, że u nas w Czarnożyłach wszystkie sześcioletnie poszły z tego rocznika, więc w tym roku szkolnym nie mamy dzieci w klasie pierwszej w Szkole Podstawowej w Czarnożyłach.

W pozostałych placówkach na terenie gminy, czyli szkołach w Wydrzynie i Łagiewnikach z kolei uczy się po siedmioro dzieci.

Zmiany w budżecie

Na plus:

24  900 zł – opłata eksploatacyjna

86 000 zł – zwrot podatku VAT na 2016 rok

Na minus

40 000 zł – zmniejszenie subwencji oświatowej