Miłośnicy Irysów spotkali się w Kałużach

W gospodarstwie ogrodniczym Hortipol odbył się XIX Konwent MEIS. Poza gośćmi z najdalszych zakątków Polski, w spotkaniu brali udział także hodowcy irysów i członkowie stowarzyszenia z wielu europejskich krajów.


Spotkanie pasjonatów Irysów, a właściwie – kosaćców, odbyło się w sobotę 27 maja. Konwent Middle European Iris Society był szóstym tego typu spotkaniem w Polsce. Impreza zgromadziła 85 uczestników z Polski, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Czech, Słowacji, Niemiec, Holandii. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele arboretów i ogrodów botanicznych,  znani hodowcy irysów oraz władze MEIS, prezydent Zdenek Krupka i wiceprezydent Robert Piątek. W spotkaniu udział wzięli także zaproszeni goście – wójt Jacek Olczyk oraz Zygmunt Plewa – sołtys wsi Kałuże.
Organizatorzy podzielili spotkanie na dwie części. W sobotnie przedpołudnie, w Nadleśnictwie Zawadzkie w Leśnym Arboretum przy Leśniczówce Jaźwin, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów oraz Walne Zgromadzenie z okazji XX-lecia istnienia MEIS. Później uczestnicy udali się do Kałuż, gdzie na terenie gospodarstwa ogrodniczego Horttipol zwiedzili prawie siedem hektarów upraw, gromadzących blisko 40 gatunków bylin.

fot.: Agnieszka Brama