Rozstrzygnięto drużynowe zmagania młodych ekologów

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał – to stare porzekadło idealnie oddaje istotę Gminnego Konkursu Ekologicznego, który odbył się w Miejskim Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu. Zmagania, odbywające się pod hasłem „Aktywni dla czystego powietrza”, wyłoniły zwycięską drużynę spośród czterech zgłoszonych do konkursu.


Zmagania uczniów klas trzecich, uczestniczących w konkursie „Młody Ekolog 2017”, odbyły się w środę 31 maja. Do rywalizacji przystąpiły trzyosobowe drużyny, złożone z uczniów szkół podstawowych z Bieniądzic, Masłowic i z Wielunia. Zasadniczym celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie zainteresowania tematyką ekologii, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska oraz zachęcanie do twórczego i kreatywnego działania na rzecz ochrony powietrza. Pedagodzy stawiali też na integrację uczniów szkół podstawowych z terenu gminy i na rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Formuła konkursu przewidywała pięć zadań do wykonania.
W pierwszej kolejności uczniowie musieli zaprezentować przygotowany wcześniej czterowiersz, którego tematyka miała dotyczyć czystego powietrza. Następnie młodzi ekolodzy przystąpili do konkurencji, które wymagały od nich niebywałego skupienia i sporej dozy kreatywności. Były to: rozwiązanie krzyżówki, układanie puzzli, niełatwy test wielokrotnego wyboru oraz wykonanie plakatu pt. „Jak dbam o czyste powietrze”, z materiałów, które wcześniej przygotowali organizatorzy.
Najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradziła sobie drużyna w składzie Magdalena Bednik, Maciej Wrzała, Tobiasz Sułkowski, ze Szkoły Podstawowej w Bieniądzicach. Na drugim miejscu uplasowały się dwa zespoły z wieluńskiej „dwójki”. Trzecia lokata przypadła w udziale drużynie z Masłowic.

fot.: archiwum Szkoły Podstawowej nr 2