Wielton wchłania kolejnego konkurenta

Wieluński potentat branży produkcji naczep poszerza swoje portfolio o następną silną markę. Spółka nabyła 80 proc. udziałów Grupy Langendorf, co ma stanowić wstęp do całkowitego przejęcia niemieckiej firmy w kolejnych latach.


Transakcja, która została zawarta 23 maja, opiewa na kwotę 5,3 mln euro. Jak zapowiadają przedstawiciele Grupy Wielton, w najbliższych latach dojdzie do przejęcia kolejnych udziałów, po 5 procent rocznie, do roku 2022.
Wchłonięcie kolejnego konkurenta ma powiększyć ofertę firmy o nowe pojazdy – w portfolio spółki pojawią się specjalistyczne naczepy do przewozu szkła i prefabrykatów oraz wywrotki izolowane. W ten sposób przychody Grupy wzrosną o 200 mln złotych w skali roku.
Langerdorf należy do najstarszych producentów naczep w Europie. Niemieckie przedsiębiorstwo liczy sobie już 125 lat. W roku 2016 bramę zakładu produkcyjnego w Waltrop opuściło tysiąc pojazdów. W dziedzinie sprzedaży wywrotek, firma zajmuje czwartą pozycję na rynku niemieckim, odpowiadając za 10,1 proc. całkowitego obrotu. Z kolei w kwestii sprzedaży tzw. inloaderów, Langedorf jest niekwestionowanym liderem – w zeszłym przypadku udział spółki w całkowitej sprzedaży wynosi aż 57 proc.
Pojawienie się tak silnej marki w strukturach Wieltonu ma znacząco umocnić pozycję wieluńskiej firmy, umożliwiając jej skokowe wejście na rynek niemiecki. Poszerzenie oferty produktowej zaowocuje natomiast zwiększeniem przewagi konkurencyjnej względem pozostałych europejskich przedsiębiorstw z branży produkcji naczep.
Przejęcie niemieckiego giganta udowadnia, że Wielton nie zamierza zwalniać tempa. Majowa transakcja jest kolejną operacją, opiewającą na znaczną kwotę. W 2015 roku Grupa nabyła większościowy pakiet francuskiej spółki Fruehauf Expansion, obejmujący 65,31 proc. akcji. Koszt transakcji zamknął się w kwocie 9,5 mln euro. W tym samym roku, za kwotę 2,2 mln euro, spółka nabyła aktywa, maszyny, urządzenia oraz know-how produktów włoskiej firmy Compagnia Italiana Rimorchi, obecnie Viberti Rimorchi.

fot.: archiwum Grupy Wielton