Festyn, motocykle i jubileusz 25-lecia stowarzyszenia

14 czerwca 2017
470 Views

Mieszkańcy gminy Skomlin i okolic w miniony weekend nie mogli narzekać na nudę. W ramach 25 już festynu rekreacyjnego połączonego ze zlotem motocyklowym organizatorzy zapewnili zebranym liczne atrakcje.  Na ulicach Skomlina pojawili się motocykliści. Tymczasem na scenie doskonałą zabawę zagwarantował zespół S8 z Praszki a także gwiazda wieczoru zespół Veegas.  W niedzielę Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej obchodziło jubileusz 25-lecia.  Były gratulacje, podziękowania, a następnie licznie gromadzeni mieszkańcy biesiadowali do późnych godzin.

Na stadionie w Skomlinie przygotowano szereg atrakcji zarówno dla starszych jak i dla młodszych uczestników festynu rekreacyjnego. Podczas pierwszego dnia  imprezę uświetnili swoimi popisami liczne zebrani motocykliści. Dzieci z wielką radością korzystały z licznych zabaw a także ochoczo brali udział w przygotowanych konkursach. Gwiazda zespołu- zespół Veegas przyciągnął na swój koncert tłumy wielbicieli dyskotekowych rytmów.
Niedzielną część uroczystości rozpoczęto od jubileuszu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej. Były podziękowania, gratulacje i życzenia dalszych lat owocnej pracy.
– Dziękuję za te wszystkie życzenia w imieniu zarządu stowarzyszenia. Będziemy się starali wytyczać te nowe ścieżki i nowe pomysły- mówił Roman Furman, prezes stowarzyszenia. – 25-lecie powstania stowarzyszenia to dobry moment dla podtrzymywania naszej działalności. Z tej okazji został wydany folder, który obrazuje nasze dotychczasowe osiągnięcia. Chcielibyśmy w tym momencie podziękować wszystkim sponsorom oraz osobom wspierającym naszą działalność.
Jak komentuje Marek Kieler, wicestarosta powiatu wieluńskiego, działalność stowarzyszenia jest godna pozazdroszczenia.
– W tamtych trudnych latach była wielka pustka jeśli chodzi o działalność prospołeczną. Mieszkańcy gminy Skomlin dali przykład innym mieszkańcom, aby się integrować, robić festyny, zrzeszać się, aby coś robić dobrego dla społeczeństwa. I nie ukrywam, że to był dobry sygnał z terenu ziemi skomlińskiej dla innych miejscowości powiatu wieluńskiego. Na te festyny tutaj przyjeżdżało tysiące osób i widziało, że ludzie się dobrze bawią. Później w innych gminach takie stowarzyszenia też się zawiązywały. Tak więc tutaj zostało zasiane takie ziarenko i rozprzestrzeniło się na cały powiat- mówi wicestarosta Kieler.
Zadowolenia z funkcjonowania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej nie kryje wójt Grzegorz Maras.
– Jestem dumny z prezesów, którym się udało doprowadzić do tego, że przez 25 lat można było to stowarzyszenie utrzymać. A widać, że jest ono dalej młode i nadal chce działać, pod wsparciem już oczywiście tych honorowych prezesów, którzy dzisiaj zostali wyróżnieni. To był 1992 rok, trochę inne czasy. To były czasy, kiedy Polska nie rozwijała się tak mocno jak teraz. Potrzeba było takiego zainicjowania czegoś, co pociągnie społeczeństwo do realizacji inicjatyw na rzecz tego lokalnego środowiska i na rzecz tej małej ojczyzny. I znaleźli się tacy wówczas 40-latkowie, zapaleńcy, którzy wyszli z naszej miejscowości w świat, ale pamiętają o swoich korzeniach i tutaj wracają- komentuje wójt Maras.
Po części oficjalnej na scenie zaprezentowały się rozśpiewane i roztańczone przedszkolaki, a także grupa taneczna „Stokrotki”, taneczny zespół dziecięcy z GOKiS Skomlin, młodzież z Zespołu Szkół w Skomlinie oraz zespół ludowy „Skomliniacy”. Swoje magiczne sztuczki zaprezentował iluzjonista Mikołaj. Dla dorosłych natomiast sporą dawkę rozrywki zaserwował Grzegorz Poloczek z kabaretu Rak. Rozstrzygnięty został konkurs SMZS, w którym nagrodą główną był  rower. Następnie zebrani bawili się przy biesiadzie śląskiej. Podczas festynu zaprezentowane zostały wojskowe pojazdy historyczne, a strażacy ze  Skomlina zrobili pokaz sprzętu gaśniczego.

Współzałożyciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej  Honorowymi Obywatelami Gminy Skomlin

– Z okazji 25 rocznicy powstania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej, Rada Gminy Skomlin na sesji nadzwyczajnej,  2 czerwca, nadała trzem współzałożycielom Stowarzyszenia tytuły Honorowego Obywatela Gminy Skomlin, jako wyraz najwyższego wyróżnienia, uznania i wdzięczności za zasługi poniesione w promowanie i rozwój Gminy Skomlin- mówi Jadwiga Kowalek, sekretarz Rady Gminy w Skomlinie.

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Skomlin otrzymali:
Jan Małolepszy- prezes Honorowy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej
Profesor Jan Małolepszy urodził się 14 stycznia 1947 roku w Skomlinie. Na co dzień zamieszkuje w Krakowie. Pracownik naukowy Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Autor ponad 300 publikacji dotyczących materiałów wiążących. Społecznik, współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej. Pomysłodawca i sponsor stypendiów dla uczniów z Gminy Skomlin oraz nagród dla najlepszych uczniów i sportowców. Profesor Jan Małolepszy przyczynił się do opublikowania trzech wydań „Historii Skomlina – naszej małej Ojczyzny”. Dzięki jego zaangażowaniu powstała droga betonowa do Zbęku.

Aleksy Zaremba-  prezes Honorowy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej
Aleksy Zaremba urodził się 4 stycznia 1947 roku w Skomlinie. Na co dzień zamieszkuje w Oleśnie Śląskim. Wieloletni prezes jednego z największych w Polsce Zakładów Ceramicznych w Kozłowicach. Współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej. Społecznik, podarował cegłę klinkierową na ogrodzenie „ogrojca” znajdującego się przed kościołem parafialnym w Skomlinie. Sponsorował remont kaplicy cmentarnej i przyczynił się do odnowienia zabytkowych nagrobków na skomlińskim cmentarzu. Członek Komitetu Odnowy Kościoła. Aleksy Zaremba bierze aktywny udział w życiu gminy Skomlin i parafii wspierając finansowo liczne inicjatywy społeczne.

Ireneusz Mielcarek-  współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej
Ireneusz Mielcarek urodził się 15 listopada 1947 roku w Skomlinie. Zamieszkiwał w Aachen w Niemczech. Był przedsiębiorcą budowlanym. Społecznik, współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Skomlińskiej. Jego firma wykonała pierwszy remont kaplicy cmentarnej na skomlińskim cmentarzu. Ireneusz Mielcarek wspierał finansowo działalność stowarzyszenia oraz różne inicjatywy społeczne w  gminie, m.in. ufundował tablicę poświęconą porucznikowi Konradowi Bąkowskiemu, który zginął w walce z bolszewikami.
Ireneusz Mielcarek zatrudniał w swojej firmie mieszkańców gminy. Jego tragiczna śmierć w 1994r. przerwała działalność na rzecz  społeczności. Akt  nadania Honorowego Obywatelstwa dla ŚP. Ireneusza Mielcarka odebrał jego brat Zdzisław Mielczarek.