Kolorowo i soczyście na wieluńskim targowisku

Handel kwitnie na wieluńskim targowisku. Soczyste owoce i warzywa zachęcają mieszkańców do zakupu. Producenci jednak nie mają wielu powodów do zadowolenia, skarżąc się na niskie ceny sprzedaży detalicznej swoich produktów.

Z roku na rok opłacalność wielu upraw, szczególnie wczesnych, jest coraz mniejsza a do tego dochodzi nieprzewidywalny czynnik pogodowy oraz coraz wyższe koszty produkcji. Zaistniałą sytuację potwierdza producent rolny Marek Kałużny, którego tegoroczne zbiory zostały mocno ograniczone ze względu na wiosenne przymrozki. Sezon truskawkowy dla przykładu rozpoczął się dwa tygodnie później niż w roku ubiegłym, bo pod koniec maja, a już się powoli kończy, co rzutuje bezpośrednio na wyższą cenę tych owoców obecnie.
Z innymi owocami jest podobnie ceny są wyższe lub na podobnym poziomie niż w zeszłym roku ale plony zredukowały znacznie przymrozki według jego relacji.

Gorszą sytuację mają też producenci ziemniaków, którzy sprzedają swoje plony w cenie 0,8-1zł/kg. W hurcie ceny ziemniaków kształtują na poziomie 6-7zł(15kg). Producent rolny Wiesław Patacz specjalizujący się głównie w uprawie odmian Lord oraz Orlik twierdzi, że bywały lepsze sezony, a dobra cena na wczesnego ziemniaka utrzymywała się bardzo krótko. Sezon rozpoczął się na początku czerwca, kształtując cenę ziemniaka na poziomie 25zł(15kg) i bardzo szybko ze względu na pogodę oraz dużą konkurencję ceny spadły. Wydajność wczesnych upraw przy wyższych nakładach finansowych produkcji jest dużo niższa i kształtuje się na poziomie około 100kg ziemniaków z 1 ara, podczas gdy późne zbiory ziemniaków osiągają 250-300kg z 1 ara,według relacji Wiesława Patacza. Planowanie produkcji na rok następny pozostaje zatem bardzo dokładnie analizowane przez producentów w oparciu o wymienione kryteria.

Cena pomidorów malinowych kształtuje obecnie na podobnym poziomie, niż w zeszłym roku i waha się w granicach 4,5-5,5zł/kg. W rozmowie z właścicielem gospodarstwa specjalizującego się w uprawie osłonowej- Pawłem Kazimierczakiem zbiory są mniejsze niż w poprzednim sezonie, pomidory są mniejsze gdyż brakowało im słońca a koszty produkcji zdecydowanie wyższe.

Tak więc pozostało nam życzyć powodzenia wszystkim producentom rolnym aby ich uprawy były wydajne i coraz bardziej opłacalne a pogoda zawsze sprzyjała a kupującym smacznych sezonowych produktów i ciekawych pomysłów na ich przygotowanie.

2017 2016
truskawki 9,00 zł 7-9zł
czereśnie 14,00 zł 10,00 zł
maliny 5,00 zł 5,00 zł
agrest 6,00 zł 5-6zł
ziemniaki 0-8-1zł 0,7-1zł
pomidory 4,5-5,5zł 4-5,5zł
kalafior 4-5 zł 4-5zł
porzeczka czarna 4zł 4-5zł
fasola szparagowa 8,5 8zł
ogórek gruntowy 2,5-3,5zł 2-3zł