Drogowa inwestycja idzie pełną parą

Do 31 sierpnia ma zostać zakończona przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Niemierzyn. Wartość inwestycji po przetargu wyniosła 5 mln 200 tys. zł. W ramach przebudowy ma powstać między innymi ścieżka rowerowa, chodnik oraz zatoczki autobusowe. Tymczasem kontynuacji remontu drogi po swojej stronie chce również gmina Czarnożyły.


Choć ruch w Niemierzynie jest mocno utrudniony, nikt z tego powodu nie protestuje. Mieszkańcy mają bowiem świadomość, że lada moment doczekają się pięknej drogi.
– Jest tu spore zamieszanie- komentuje jeden z pracowników firmy wykonującej inwestycję.
Inwestycja finansowana w 50 proc. przez Narodowy Fundusz Budowy Dróg Lokalnych, oraz po 25 proc. z budżety Starostwa Powiatowego w Wieluniu i budżetu Gminy Ostrówek idzie w najlepsze. Nic dziwnego, ponieważ planowany termin jej zakończenia wypada na koniec sierpnia. A do wykonania jest sporo.
– Inwestycja obejmuje przebudowę drogi powiatowej przez miejscowości Niemierzyn, polegającą na budowie z jednej strony ścieżki rowerowej, a z drugiej chodnika dla pieszych, zatoczek autobusowych, kanalizacji deszczowej odwadniającej drogę, budowę zjazdów na działki i posesje, wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej a także uzupełnienie oświetlenia ulicznego na odcinku od strażnicy OSP do byłej szkoły podstawowej- wymienia Ryszard Turek, wójt gminy Ostrówek.
Uwagę przejeżdżających drogą zwraca wykrojona na środku asfaltu dziura. Jak się okazuje, ma ona swoje przeznaczenie.
– Jeśli chodzi o zostawioną dziurę w nowo położonym asfalcie warstwy wiążącej, na którą będzie kładziona jeszcze jedna warstwa tzw. ścieralna, to w tym miejscu będzie budowana wysepka dla spowolnienia ruchu- wyjaśnia wójt Turek.
W najbliższym czasie gmina planuje również naprawić przystanek autobusowy, który jak komentuje włodarz, został zniszczony przez wandali.
– Poprawione zostanie także jego usytuowanie w stosunku do zatoki autobusowej- mówi Ryszard Turek.
Pozostałe dwa przystanki natomiast, jak zapowiada wójt, zostaną zastąpione nowymi, o ekskluzywnym wyglądzie.
Tymczasem, również gmina Czarnożyły postanowiła zainwestować w drogę i nijako pociągnąć remont strony Niemierzyna do krajówki w Czarnożyłach.
– Jest to dla nas ważne, bo źle by się stało, jakby kierowcy jechali sobie od strony gminy Ostrówek piękną drogą i nagle dziury. I by powiedzieli, o gmina Czarnożyły- argumentował Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły. – Chcemy tego, że tak powiem, skandalu uniknąć i myślę, że nam się uda.
Z budżetu gminy Czarnożyły na ten cel ma zostać przeznaczone 100 tys. zł.
– Oczywiście jest to droga powiatowa i to od rady zależało, czy dofinansuje ona ten cel. Ale my tutaj powtarzamy, że droga jest powiatowa, ale mieszkańcy nasi i tym się kierujemy- dodaje wójt Modrzejewski.
Nowa nakładka położona na nawierzchnię szerokości pięciu metrów, na długości 1,5 km. Oczywiście zabrane zostaną pobocza, a poszerzenia zostaną utwardzone.
– Mieszkańcy są nasi i nas oceniają po tym, co w naszej gminie się robi- zauważył Jerzy Łabęcki, przewodniczący rady, zapewniając, że jest on za remontem tego odcinka drogi.