Dziesiątki nielegalnych plantacji

9 sierpnia 2017
397 Views

Statystyki dotyczące uprawy i posiadania marihuany pokazują, że również w naszym regionie tego typu procedery są na porządku dziennym. Tylko w tym roku na terenie powiatów: wieluńskiego, wieruszowskiego i pajęczańskiego ujawniono osiem nielegalnych plantacji.


43 krzewy, 16 donic z sadzonkami
W ubiegłym tygodniu, o czym ”Kulisy…” pisały jako pierwsze, pajęczańscy policjanci ujawnili nielegalną plantację marihuany w Bogumiłowicach, gm. Sulmierzyce. Dziś, przypominając sprawę, przyglądamy się statystykom w naszym regionie.
Przypominamy, że pajęczańscy policjancy zatrzymali 35-letniego mężczyznę , związku z nielegalną plantację konopi indyjskich w Bogumiłowicach. Funkcjonariusze zabezpieczyli 43 krzewy marihuany oraz 16 donic z sadzonkami. Jak podaje policja z krzewów uzyskać można było około 1,3 kilograma gotowego narkotyku o czarnorynkowej wartości prawie 39 tys. zł.
Do ujawnienia uprawy konopi indyjskich doszło w poniedziałek, 24 lipca. ”Kryminalni na jednej z posesji wyczuli unoszącą się woń konopi indyjskiej. Idąc tym tropem zlokalizowali ukrytą uprawę 43 krzaków marihuany oraz w domu 16 donic z sadzonkami” – czytamy w oficjalnym komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie.
Jak podaje policja wstępne badanie przeprowadzone na miejscu potwierdziło, że znalezione przez kryminalnych krzewy to odurzająca roślina. W związku z ujawnieniem plantacji zatrzymali 35-letniego podejrzanego o nielegalną uprawę.
– Mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty – podaje Mieczysław Botór, rzecznik prasowy policji. – W chwili zatrzymania miał ponad 3,3 promila w organizmie. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.
Powiat pajęczański
W powiecie pajęczańskim w 2016 roku ujawniono dwie nielegalne uprawy marihuany, skonfiskowano aż 3,5 kg suszu. Za posiadanie marihuany w ubiegłym roku na terenie pajęczańskiego zatrzymano dziesięć osób.
W tym roku (mamy początek sierpnia) policja ujawniła również dwie nielegalne uprawy konopi indyjskich, suszu skonfiskowano 1,676 kg, a zatrzymanych za posiadanie było pięć osób.
Powiat wieruszowski
Wieruszowscy funkcjonariusze w 2016 roku ujawnili trzy nielegalne uprawy konopi. Skonfiskowali jeden krzak gotowy do dystrybucji, a za posiadanie narkotyku zatrzymali pięć osób.
Podobnie jest w tym roku, choć do jego końca mamy jeszcze pięć pełnych miesięcy, więc statystyki mogą wypaść tylko gorzej. W 2017 roku w wieruszowskim ujawniono trzy nielegalne plantacje marihuany, a za posiadanie narkotyku zatrzymano, taj jak w roku poprzednim, pięć osób.
Powiat wieluński
W wieluńskim w 2016 roku ujawniono i zlikwidowano aż pięć plantacji, zabezpieczono 205 roslin – krzakow konopii indyjskich i zatrzymano aż 14 podejrzanych. Zabezpieczono 6 kg suszu.
Zaś w ciągu 7 miesięcy tego roku ujawniono i zlikwidowano trzy uprawy marihuany, skonfiskowano 263 krzaki konopi indyskich, zabezpieczono 59,16 gram suszu i zatrzymano 11 osób podejrzanych.
SoR & GaK
fot.: archiwum KPP w Pajęcznie