Nowy dach dla szkoły w Siemkowicach

Budynek gimnazjum w Siemkowicach przechodzi gruntowną metamorfozę. Wraz z początkiem zbliżającego się roku szkolnego obiekt zostanie przykryty nowym dachem, a problemy z zalaniem sal lekcyjnych będą już tylko niemiłym wspomnieniem.


Sprawa przebudowy dachu była podejmowana kilkukrotnie. Pierwszy przetarg, który został ogłoszony jeszcze w zeszłym roku, nie wyłonił wykonawcy.
– Mieliśmy zabezpieczonych zbyt mało środków finansowych na przebudowę. W tym roku zabezpieczyliśmy więcej, dzięki czemu w tej chwili trwa przebudowa dachu – wyjaśnia Zofia Kotynia.
Poprzednie rozwiązanie, mówiąc delikatnie, nie sprawdziło się. Przeciekający strop sprawiał, że w szkole często dochodziło do zalań. Jak twierdzi wójt, obecnie wdrażane rozwiązanie ma być niezawodne i przez długie lata nie będzie wymagało interwencji.
– W ramach zadania będzie wykonana nowa drewniana konstrukcja dachu dwuspadowego, pokryta blachodachówką. Zostaną wykonane nowe kominy oraz ocieplenie stropu z płyt z wełny mineralnej. Wartość zadania po przetargu to kwota 330.503,47 zł . Najkorzystniejszą ofertę złożyła Firma ROL – BUD ze Szczercowa. Wykonanie prac budowlanych ma być zakończone na dzień 31 sierpnia bieżącego roku. Nad prawidłowym wykonaniem robót, zgodnie z dokumentacją projektową i sztuką budowlaną, czuwa inspektor nadzoru inwestorskiego – mówi Kotynia.
Choć zadanie nie jest łatwe do wykonania, to na razie prace przebiega bez opóźnień. Jak wyjaśnia kierownik budowy, kapryśna pogoda wymusza na wykonawcy dokładne zabezpieczenie wciąż odkrytej części dachu. Wygląda jednak na to, że inwestycja zostanie zakończona w ustalonym terminie, czyli do końca sierpnia. Nadchodzący rok szkolny uczniowie powitają w wyremontowanej szkole, a zalania sal lekcyjnych, znajdujących się na najwyższym piętrze, będą już tylko wspomnieniem.
– Cieszymy się, że inwestycja wreszcie zostanie zrealizowana. Budynek gimnazjum przez cały czas będzie wykorzystywany do celów edukacyjnych. Będą z niego korzystały klasy siódme i ósme, planujemy też przenieść tam klasy piąte i szóste. Do szkoły wprowadzimy dwa oddziały przedszkolne, pięciolatków i sześciolatków. Dzięki temu, cały budynek będzie optymalnie wykorzystany, przestrzeń nie będzie marnowana – mówi wójt.