”Szabla Kilińskiego” dla urodzonego w Niwiskach Górnych

9 sierpnia 2017
505 Views

Najwyższe odznaczenie rzemieślnicze przyznano Stanisławowi Szczęsnemu, urodził się 28 czerwca 1944 r. w miejscowości Niwiska Górne koło Pajęczna.


W Parafii w Robakowie, odbył się odpust z udziałem biskupa Damiana Bryla, piętnastu księży, burmistrza Gminy Kórnik i licznych mieszkańców parafii robakowskiej. W tym roku obchodzono XX-lecie utworzenia Parafii i wydarzenie to miało szczególną rangę i oprawę; poświęcono odnowioną wieżę kościelną, wystąpił Chór Rzemiosła ”Akord” ze Swarzędza. Do Robakowa trafiła też, kolejna już trzecia w Gminie, Szabla Kilińskiego – najwyższe odznaczenie rzemieślnicze w Polsce. Otrzymał je Stanisław Szczęsny z Robakowa.
Wręczenia odznaczenia, po Mszy św. dokonał Antoni Odzimek, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Rzemiosła Polskiego. Wspomniał on, że w 1999 r, uczestniczył w uroczystym wręczeniu takiej szabli Janowi Pawłowi II. Antoni Odzimek otrzymał taką szablę w 2000 roku. Leszek Koprucki z Kórnika został odznaczony Szablą Kilińskiego w 2016 r.
Jan Kiliński to warszawski szewc (urodzony w Trzemesznie w Wielkopolsce w 1760 r.). Wsławił się jednak nie tylko swą działalnością rzemieślniczą. W 1794 roku, w czasie insurekcji warszawskiej stanął na czele ludu, został mianowany przez Kościuszkę pułkownikiem. Pod koniec powstania został pojmany przez Prusaków i wydany Rosjanom. Został pochowany na warszawskich Powązkach.
W 1998 roku Kongres Rzemiosła Polskiego ustanowił najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze – Szablę Kilińskiego. Jest to replika karabeli polskiej z XVIII wieku wykonana w skali 1:1 wraz z miniaturką oraz legitymacją. Tę odznakę nadaje się rzemieślnikom – członkom organizacji samorządu rzemiosła za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i za granicą. Dotąd Szablę Kilińskiego otrzymało w Polsce ponad 450 osób, głównie działacze samorządu rzemiosła. Wśród odznaczonych są także wybitni Polacy, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, duchowni. Szablą Kilińskiego uhonorowany został m.in. Ojciec Święty Jan Paweł II (1999 r.), Aleksander Kwaśniewski – prezydent RP (2003 r.) i inni.
Stanisław Szczęsny urodził się 28 czerwca 1944 r. w miejscowości Niwiska Górne koło Pajęczna. Wyksztalcenie zawodowe zdobył w Częstochowie, w Szkole Rzemiosł Budowlanych. Do Wielkopolski trafił w 1966 r. w czasie służby wojskowej. W Robakowie poznał swoją narzeczoną Barbarę Błotną, zawarł z nią ślub i zamieszkał w Robakowie.
Stanisław Szczęsny przyczynił się w znacznym stopniu do budowy kościoła parafialnego w Robakowie, wiele prac wykonywał bezinteresownie. Jego Zakład Blacharsko-Dekarski może się poszczycić licznymi dokonaniami budowlanymi w Poznaniu i Wielkopolsce. Był między innymi wykonawcą remontu dachów kościołów: w Tulcach, w Cieszkowie koło Krotoszyna, w Drawskim Młynie, w Poznaniu na Osiedlu Bolesława Śmiałego i Kosmonautów. Wiele dachów budowli zabytkowych w Poznaniu było i jest wykonana przez Jego firmę.
Stanisław Szczęsny jest członkiem zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Śremie i pełni tę funkcję już trzy kadencje, przez dwie kadencje prezesował Kórnicko-Bnińskiemu Bractwu Kurkowemu, przez cztery kadencje zasiada w Radzie Sołeckiej Robakowa, w Banku Spółdzielczym w Kórniku, w Radzie Nadzorczej zasiadał przez trzy kadencje.
Za swoja pracę zyskał uznanie swoich klientów oraz zasłużył na takie wysokie odznaczenie. Wcześniej otrzymał złotą odznakę i Kordzik Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego”.
W imieniu własnym i redakcji życzymy mu dalszych sukcesów w pracy zawodowej i w życiu osobistym.

dr Kazimierz Krawiarz

fot.: archiwum