Dwa miesiące dożynek

1 września 2017
2 072 Views

Jak co roku, lokalne samorządy i parafie będą obchodziły święto plonów i czas zakończenia żniw. W wielu miejscowościach odbędą się tradycyjne nabożeństwa, na których rolnicy będą mogli podziękować z udany rok.


W powiecie Wieluńskim, jako pierwsze, bo już 20 sierpnia odbyły się dożynki gminne w Masłowicach. Tej samej niedzieli zakończenie zbiorów świętowali parafianie w Konopnicy.
Następny tydzień będzie obfitował jeszcze bardziej w imprezy dożynkowe. Uroczystości 27 sierpnia odbędą się w Wierzchlesie, Białej, Czarnożyłach i Skomlinie.
Gmina Osjaków w tym roku rezygnuje z dożynek na rzecz ich tradycyjnej, sztandarowej imprezy, święta chrzanu.
Z kolei uroczystości powiatowe odbędą się w tym roku w gminie Ostrówek 10 września i będąc jednocześnie ostatnimi na terenie tego powiatu.
W powiecie Pajęczańskim dożynki regionalne w tym roku nie odbędą się, natomiast pierwsze świętowało miasto Pajęczno 20 sierpnia.
– U nas tradycją jest, że co roku dożynki mamy w innej parafii – mówi Jarosław Gruszka z Urzędu Miasta i Gminy Pajęczno, w którym są trzy parafie.
Dwa tygodnie później, 3 września na uroczystości dożynkowe zaprasza gmina Rząśnia nie żałując na imprezę i organizując ją w Suchowoli. Wśród atrakcji ma być koncert Sławomira, który w zeszłym roku zabawiał podczas tego samego święta mieszkańców Wielunia.
Górki w Strzelcach Wielkich swoją imprezę mają w kalendarzu zapisaną na 10 września.
Prawdopodobnie najpóźniejszą uroczystością będą dożynki gminno-parafialne w Nowej Brzeźnicy, alue tutaj termin jest jeszcze nieznany.
W Powiecie wieruszowskim prawie wszystkie gminy organizują uroczystości. Sztafetę dożynkową rozpoczęła dwudniowa impreza Łubnic 19-20 sierpnia. Następnie bawić się będzie można na uroczystości powiatowej w Walichnowach 27 sierpnia. W kolejnym tygodniu dożynki gminne będą się odbywały w Teklinowie, a tydzień później gmina Bolesławiec (w tym roku w Mielczynie) i Galewice będą  świętować.
Na chwilę obecną nie ma jeszcze potwierdzenia dokładnej daty dożynek w gminie Czastary.
Niektórzy wójtowie jednak rezygnują z tej inicjatywy. Jednym z nich jest włodarz Lututowa, Marek Pikuła.
– U nas nie było takiej tradycji. Myślę, że kiedyś zaczniemy bo to ciekawa sprawa, ale w przyszłym roku to właśnie w naszej gminie odbędą się powiatowe dożynki. Właśnie wtedy będziemy się sprężać w tym temacie – argumentuje zastanawiając się czy tym samym jednak nie włączy gminy w coroczne świętowanie.