Pan Ryszard i jego Kozy

Ryszard Żywczak z Masłowic od wielu lat zajmuje się hodowlą kóz. Ma ich 17 i dba o każdą z nich.

Początki

Polska posiada około 80 tysięcy kóz. W jednej z miejsowości naszego powiatu na terenie Masłowic znajduje się miejsce w którym żyją kozy. Wszystko zaczeło się od tego, że syn Ryszarda Żywczaka miał skazę białkową i mógł pić tylko kozie mleko. Dlatego właśnie kupił kilka kóz i tak się zaczęło. Obecnie tym kozom jest bardzo dobrze, ponieważ gospodarz zadbał o to by niczego im nie brakowało. Są z nimi bardzo szczęśliwe. Sam pan Ryszard jest niezwykle pogodną, miłą i uprzejmą osobą. Był dla nas bardzo gościny i z radością w sercu zgodził się opowiedzieć nam trochę o tym, czym się zajmuje na codzień. Od razu widać jak bardzo kocha te zwierząta.

Warunki

Kozy mają łąk pod dostatkiem i to dobrze bo dziennie zjadają nawet 15 kg trawy. Mimo to nie jedzą co popadnie. Jak trawa jest wysoka to nie jedzą jej całej tylko wybierają najlepsze kąski. Dodatkowo dba się o to, by jadły też liście i gałązki oraz kwiaty bo wtedy ich mleko, jak mówi gospodarz, jest słodsze i bardziej wartościowe. Posiadają swoją stodołę i mogą się bez problemu schować przed deszczem lub zbyt dużym słońcem. Wszystko jest szczelnie ogrodzone w taki sposób, że mają dużą przestrzeń życiową ale są też bezpieczne i nie ma możliwości by wybiegły na ulicę. Właściciel nie ma żadnych innych zwierząt, chyba że liczymy małego pieska.

Jak dbać

Te kozy jak on sam mówi mówi prawie same się sobą zajmują i o siebie dbają. Ryszard śmieje się mówiąc nawet, że to bardziej kozy dbają o niego. Kozy leczą, uspokajają. Kiedy człowiek ma jakieś nerwy albo nie czuje się najlepiej, to przebywanie z kozami oraz picie koziego mleka wspaniale wpływają na organizm – twierdzi Ryszard.

Mleko od kozy

Gody kóz zaczynają się w okolicach września, a jako że ciąża kóz trwa 5 miesiecy to w okolicach lutego można już się spodziewać malutkiego dziecka. Koza musi mieć 3 lata, żeby mogła dać mleko. Dają nawet 3 litry dziennie. Nie wszystko należy się właścicielowi, bo dużą tego część wypijają młode, także zostają średnio 2 litry. Koza musi mieć 3 lata, żeby mogła dać mleko.

Kozi ser

Przygotowanie sera koziego jest prostsze niż sie wydaje. Potrzebne nam jest tylko kozie mleko w zależności ile potrzebujemy tego sera trzeba stosować przelicznik, że mniej więcej gotowego produktu wyjdzie 4 razy mniej niż mamy mleka. Zostawiamy to mleko, żeby się zsiadło. Następnie podgrzewamy je do temperatury 40 stopni. Jak trochę przesadzimy nic złego się nie stanie. Najważniejsze, żeby się nie zagotowało. Jak już będą grudki przelewamy przez tetrę całość i wtedy mleko przeleci przez materiał a ser zostanie. Zawijamy to wieszamy i czekamy aż ostygnie.

Ciekawostka

Gospodarz powiedział o legendzie, w której koza gra bardzo ważną rolę. Mianowicie w Jemenie był pasterz, który zauważył że jego kozy po zjedzeniu dziwnych purpurowych jagód z krzewu zachowują się jakoś dziwnie. Są bardzo pobudzone i przestały sypiać o zwykłych porach. Powiadomił o tym swojego przywódcę, który wział kilka owoców ugotował je w wodzie i wypił. Właśnie tak miała powstać kawa.

***

Ryszard pokazuje, że koza to nie tylko wełna, mleko, mięso czy skóra. To również zarówno przyjaciel człowieka jak i inteligentne zwierze. Od tysięcy lat pełni bardzo ważną rolę w życiu ludzi.