Pożar samochodu osobowego w Naramicach

1 września 2017
370 Views

10 sierpnia w samo południe jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w Białej zadysponowana została swoim terenowym pojazdem pożarniczym GBA-Rt 2,5/27 „TWARDY” przez Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Wieluniu do pożaru samochodu osobowego w miejscowości Naramice. Równolegle zadysponowany został także zastęp JRG PSP z Wielunia oraz miejscowa jednostka z Naramic.


Po przyjeździe na miejsce zdarzenia po kilku minutach od zaalarmowania okazało się, iż pożarem w całej kubaturze, łącznie z oponami objęty jest samochód osobowy marki Audi. Samochód znajdował się na drodze powiatowej. Jako pierwsza na miejsce zdarzenia dotarła jednostka OSP Biała, której dowódca – Naczelnik dh Tomasz Niesłony po rozpoznaniu, ocenie sytuacji i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia polecił ratownikom podać dwa prądy piany ciężkiej w natarciu. W pojeździe nie było osób, okazało się jednak, iż znajduje się w nim instalacja gazowa LPG, która powoduje przy tak rozwiniętym pożarze bardzo poważne niebezpieczeństwo dla ratowników i ryzyko wybuchu butli z gazem.
Po ugaszeniu pożaru przemieszczono samochód poza jezdnię, której w wyniku wysokiej temperatury uszkodzeniu uległa nawierzchnia asfaltowa. Na miejsce zdarzenia zadysponowany został zarządca dróg powiatowych w Wieluniu, któremu protokolarnie przekazano uszkodzony odcinek drogi. W działaniach udział brały 3 zastępy straży: OSP BIAŁA, JRG PSP Wieluń, OSP Naramice.
Jak wynikało z ustaleń z kierującym ogień niespodziewanie pojawił się w trakcie jazdy samochodem pod maską komory silnika. Przypuszczalną przyczyną powstania pożaru była utrata izolacyjności przewodów instalacji elektrycznej pojazdu – zwarcie.

Naczelnik OSP Biała – dh Tomasz Niesłony