Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne w Walichnowach

Powiat Wieruszowski obchodził dożynki. Organizatorom najbardziej zależało na przekazaniu ducha tradycji

Uroczystość rozpoczęła się o 13:00 od zbiórki korowodu dożynkowego przy Ul. Słonecznej w Walichnowach. Pół godziny później nastąpił przemarsz na boisko sportowe i już o 14:30 rozpoczęła się msza. Szerszych informacji udzielił autor scenariusza uroczystości Bolesław Bednarek.
– Zapewniam sprawność przebiegu części obrzędowo-oficjalnej, na która składa się cała procedura uroczystości dożynkowych, od powitania, po obrzęd chleba. Przekazanie chleba, ziaren, owoców, kwiatów, miodu i wszystkiego tego co się w duchu tradycji ludowej świętowania plonów znajduje, utrzymuje i potwierdza. Zależy mi by tego typu treści upowszechniać, gdyż one po prostu obumierają, wytracą swój wydźwięk i znaczenie. Młodzież funkcjonuje w trochę innym stylu. Luki edukacyjno-dydaktyczno-wychowawcze tu się kłaniają. Oszczędza się na kulturze oraz edukacji artystycznej dzieci i młodzieży. Najważniejsze jest przekazywanie tradycji i oddanie szacunku rolnikom – mówi.
Na początku części oficjalnej zaśpiewano hymn. Nastąpiło przekazanie chleba gospodarzom przez starościnę i starostę. Potem podziękowanie i przemówienie gospodarza powiatowego oraz dzielenie się z mieszkańcami i rolnikami chlebem. Pozostali uczestnicy oficjalni dostali specjalnie wypieczone chlebki i mieli z czym wracać. Jest to tradycja tego powiatu. Następnie retrospekcja, czyli odniesienie do starych czasów. Po tym przejście do drugiego obrzędu jakim jest złożenie wieńcy. Wieńce, powiatowy i gminny, zostały przekazane w tym samym czasie przez różne delegacje. Obtańczono wieniec. Panie oberkiem zrobiły parę kółek wokół gospodarzy. Na zakończenie panie z delegacji, które składały dary zaprosiły wybranych gości do tańca. Miały miejsce przyśpiewki dożynkowe. Podziękowaniami zakończono część obrzędowo-oficjalną. Po niej podjęto kwestię konkursowo-nagrodzeniową. – Na tle powiatu Wieruszowskiego zostali nagrodzeni producenci rolni. Producenci z gminy Sokolniki też otrzymali nagrodę od starosty. Obchody uświetniły występy grup artystycznych: ,,Towarzystwa Aktywnych Kobiet z Sokolnik” oraz „Zespółu Folklorystycznego Sokolniki. Dla gości oficjalnych były darmowe poczęstunki. Stanowiska handlowe oferowały tradycyjne jedzenie. Potrawy typu bigos żurek za darmo. A na koniec majóweczka pod gwiazdami. -opisuje Bolesław Bednarek. O dzieciach też pomyślano. Był wesoły autobus z wolontariuszami Happy Kids i dmuchańce.