Narodowe czytanie Wesela

13 września 2017
240 Views

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu w sobotę, 2 września, pękała w szwach. To za sprawą pięknie przygotowanego wydarzenia – Narodowego Czytania Wesela Stanisława Wyspiańskego.


Prócz czytania fragmentów wielkiego dzieła, w książnicy zaprezentowano polskie obrzedy i obyczaje ludowe. Dodatkowo imprezę ubarwiały występy wokalne zespołu Czeremcha, działającego przy filii bibliotecznej w Rudzie.
Wstępnie planowano, że impreza odbędzie się w plenerze, na skwerze przed budynkiem biblioteki, jednak pogoda była tak paskudna, że organizatorzy przenieśli ją do środka. Co nie przeszkodziło w prezentacjach i wspólnym czytaniu.
Włodzimierz Kałczak, emerytowany dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, nie ma wątpliwości, że jeśli akcja spowoduje wzrost zainteresowania książkami i wzrost czytelnictwa to warto corocznie ją organizować.
– Mam nadzieję, że szczególnie młodzi ludzie, dzięki tej akcji sięgną po książkę – mówi Włodzimierz Kałczak. – Dowiedzą się, że Wesele to nie tylko taka impreza, ale też wielkie dzieło Stanisława Wyspiańskiego – dopowiada.
Kałczak zaznacza, że bardzo podoba mu się działalność biblioteki, która przecież ma za zadanie przede wszystkim zajmować się księgozbiorem, a jak się okazuje organizuje wiele ciekawych spotkań i wydarzeń.
– Wspólnie mogliśmy przeżywać te niezwykłe chwile z przepiękną polszczyzną, cudowną historią Polski, z naszą tradycją – podsumowuje Iwona Podeszwa, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Wieluniu.

fot.: Bartosz Jarosławski