Narodowe czytanie Wesela

13 września 2017
283 Views

Zainicjowana w 2012 roku ogólnopolska akcja „Narodowego Czytania” największych dzieł literatury polskiej w gminie Strzelce Wielkie stała się już tradycją. W minioną sobotę, 2 września, po raz kolejny wszyscy chętni mieszkańcy mogli spotkać się i miło spędzić czas przy wspólnej lekturze – tym razem naszego wielkiego dramatu narodowego – „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.


Spotkanie uprzednio zaplanowano na skwerku przy Urzędzie Gminy w Strzelcach Wielkich, jednak ze względu na niesprzyjającą aurę odbyło się ono w odnowionej sali konferencyjnej w budynku urzędu. Jak co roku całej akcji patronował wójt gminy Strzelce Wielkie Marek Jednak.
Gości przywitała organizator przedsięwzięcia – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelcach Wielkich Daniela Duchowska, która odczytała przesłanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Następnie wszyscy uczestnicy zostali zapoznani z życiorysem Stanisława Wyspiańskiego i usłyszeli krótką informację o powstaniu i przesłaniu ”Wesela”, przygotowane przez bibliotekarza Martę Binek.
Wybrane fragmenty dramatu czytano z podziałem na role, a zaangażowani w czytanie byli: wójt, bibliotekarze, nauczyciele, młodzież, członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz chętni mieszkańcy.
– Wspólne czytanie stało się zarówno doskonałą inspiracją do dyskusji i refleksji na temat Polski i Polaków, jak i pozwoliło przypomnieć sobie co niektórym szczęśliwe, szkolne lata – mówi Daniela Duchowska. – Przygotowana z tej okazji dekoracja oraz pogoda za oknem potęgowały klimat bronowickiej, weselnej chaty z listopada 1900 roku – dopowiada kierowniczka.
Wszyscy, którzy przynieśli ze sobą własny egzemplarz „Wesela” mogli uzyskać na nim pamiątkową pięczęć, nadesłaną z Kancelarii Prezydenta RP.
– Gorąco chciałbym podziękować wszystkim za uczestnictwo w ”Narodowym Czytaniu” – akcentował włodarz gminy. – Już zapraszam na następną edycję imprezy za rok – zakończył Marek Jednak.
ReD
fot.: Andrzej Duchowski