Owczarki trafią do jednostek w Pajęcznie i Wieruszowie

Lares i Lambra, półtoraroczne owczarki belgijskie malinois, obecnie przebywają na szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po odbyciu specjalistycznego kursu psy trafią do jednostek policji w Pajęcznie oraz Wieruszowie.

– Czworonogi oraz ich opiekunowie rozpoczęli specjalistyczny kurs dla psów patrolowo-tropiących, który zakończy się w połowie stycznia przyszłego roku. Podczas zajęć przewodnicy będą ćwiczyć z psami m.in. elementy posłuszeństwa, obrony opiekuna, pościgów, tropienia śladów, w tym ludzkich, oraz przeszukania terenu i pomieszczeń- mówi Joanna Kącka, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Kurs zakończy się egzaminem i przyznaniem psu atestu na określony czas, minimum na rok.
Obecnie w garnizonie łódzkim przeważającą część stanowią owczarki niemieckie i belgijskie. Są również dwa labradory, ale w tym fachu świetnie radzą sobie również cocker spaniele oraz jack russel terriery.
– Do służby w Policji przyjmowane są psy w wieku od roku do 2 lat, które muszą charakteryzować się budową typową dla danej rasy – brakiem kulawizn, krzywicy łap i dysplazji stawów oraz właściwym stanem uzębienia. Ponadto powinny posiadać pasję do aportowania, szukania ukrytego przedmiotu w pomieszczeniach i terenie otwartym. Kandydat na psa policyjnego musi być również samodzielny, czujny i wytrwały – wylicza mł. aspirant Jarosław Grabowski, koordynator ds. używania i utrzymania służbowych psów i koni na terenie województwa łódzkiego.

Fot KWP Łódź