Pielgrzymowali pieszo i na rowerach

13 września 2017
299 Views

Wyruszyli o świcie, 25 sierpnia, z parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Strzelcach Wielkich oraz z parafii Św. Marcina w Wiewcu.

Po raz drugi ze Strzelec Wielkich prócz pieszej, wyruszyła także rowerowa pielgrzymka, która przemierzała nico inną, dłuższą, ale za to malowniczo położoną trasę, pełną zarówno pięknych krajobrazów jak i miejsc wartych zatrzymania, chwili modlitwy i zadumy.
Na maszerujących pielgrzymów z obydwu parafii już kolejny rok z rzędu czekał gorący posiłek zorganizowany przez UG w Strzelcach Wielkich.
Rowerowa pielgrzymka po mszy porannej ruszyła w kierunku Wąsosza, kierując się ze Strzelec Wielkich ul. Piastowską w kierunku Marzęcic, Makowisk i Wąsosza, natomiast piesza pielgrzymka ruszyła tradycyjną drogą, w kierunku Nowej Brzeźnicy.
Pogoda tego dnia sprzyjała pieszej i rowerowej wędrówce więc pielgrzymi mieli wręcz idealne warunki do marszu i jazdy. Pielgrzymi rowerowi dużo liczniej niż w roku ubiegłym, bo prawie 70 osobową grupą, pierwszy raz odpoczywali w Wąsoszu. Przystając na Kalwarii Wąsowskiej ks. Andrzej Chwał, proboszcz strzeleckiej parafii odprawił drogę krzyżową. W dalszym etapie podróży pielgrzymka udała się pod pomnik powstańców Gloria Victis, przy którym jak co roku uczestniczący w wyprawie wójt gminy Marek Jednak zapalił symboliczny znicz, oddając tym samym hołd powstańcom styczniowym poległym w 1863 r. w walce o wyzwolenie spod jarzma zaborców.
Po odpoczynku rowerowi pielgrzymi ruszyli w stronę Mokrej, gdzie zaplanowano postój przy Pomniku Bohaterów bitwy pod Mokrą oraz zwiedzili istniejące tam muzeum. Następnie wycieczka skierowała się w stronę Miedzna, a potem Ostrów nad Okszą.
Kolejny przystanek i krótki odpoczynek w Kuźnicy Kiedrzyńskiej był już ostatnim postojem przed Częstochową, gdzie przed wejściem na Jasna Górę połączonymi siłami pielgrzymki wspólnie wprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta gminy oraz grupa mażoretek VIVA. Mimo ciężkiej i długiej drogi uczestnicy rowerowej wyprawy jak i pielgrzymek pieszych, czując radość ze spotkania z Matką Boską Jasnogórską deklarowali, że za rok również będą brali udział w pielgrzymce.
Jak co roku dużą ofiarnością i wsparciem wykazali się miejscowi przedsiębiorcy oraz parafianie wspierając organizację pielgrzymki.