Policja na straży bezpieczeństwa dzieci

Wraz z początkiem roku wieluńscy oraz wieruszowscy policjanci wyruszyli w okolice szkół, by tam dopilnować bezpieczeństwa najmłodszych. W szczególny sposób zwracano uwagę na kierowców popełniających wykroczenia w miejscach ruchu pieszych, a także na sposób przewożenia dzieci. Sporą uwagę poświęcono również elementom odblaskowym.

Droga do szkoły i z powrotem do domu będzie teraz stałym elementem w codziennym funkcjonowaniu naszych dzieci. Warto więc zadbać, aby była ona bezpieczna. Chwila nieuwagi może bowiem zmienić w piekło życie zarówno dziecka, rodziców jak i kierowcy.
-Poza policjantami i nauczycielem, to rodzicie i opiekunowie odpowiadają za swoje pociechy. Systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze, a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, będą z pewnością miały wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw dzieci, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego- apelują policjanci.
Już w pierwszy dzień nauki wieluńscy policjanci bacznie zwracali uwagę na dzieci i rodziców podążających do szkół.
– Szczególnie zależało nam na zwróceniu uwagi jak bardzo ważne są elementy odblaskowe- mówi Waldemar Kozera, rzecznik prasowy KPP w Wieluniu. – Nigdy nie za dużo przypominania o tym. Zwłaszcza, że okres jesienno – zimowy za pasem, a to oznacza szybciej zapadający zmierzch, trudne warunki pogodowe dla kierowców. Stróże prawa dla własnego bezpieczeństwa sami noszą umundurowanie, które wyposażone jest w elementy odblaskowe. Bezpieczny pieszy to pieszy widoczny- dodaje rzecznik Kozera.
Takie też motto towarzyszyło wieluńskim policjantom, którzy pod szkołami wręczali kamizelki odblaskowe zarówno dzieciom jak i rodzicom. Akcję mundurowych z wieluńskiej drogówki wsparła fundacja „Bezpieczna Droga”. To pierwsze tego rodzaju działania wieluńskich policjantów w nowym roku szkolnym.
Również policjanci z wieruszowskiej komendy prowadzili wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach w rejonach szkół.
– Szczególną uwagę zwracali na kierujących, którzy popełniają wykroczenia w ruchu drogowym, głównie nie stosujących się do przepisów regulujących ruch pieszych a także sposób przewożenia dzieci w pojazdach-mówi Damian Pawlak, rzecznik KPP w Wieruszowie.

Fot KPP Wieruszów

Policja przypomina!
Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).