Sprawa żłobka coraz bliżej rozwiązania

Po wielu perturbacjach, budowa żłobka w Działoszynie zbliża się do szczęśliwego finału. Intensywne prace budowlane, które rozpoczęły się w maju tego roku, zakończą się już niebawem.


Nie ulega wątpliwości, że żłobek jest bardzo potrzebny mieszkańcom Działoszyna. Plan zakładał, że placówka będzie oddana do użytku jeszcze w 2016 roku. Wówczas nie udało się zrealizować inwestycji, jak twierdzi Rafał Drab, wynikło to z opóźnień w uzyskaniu dofinansowania.
– W zeszłym roku pieniądze zostały nam przyznane bardzo późno, bo w październiku. W związku z tym, że zakres prac był bardzo duży, nie zdążylibyśmy zrealizować tej inwestycji, a to był warunek, który musieliśmy spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie. Przetarg, odbiory, to wszystko niestety trwa – mówi burmistrz.
Gdyby nie perturbacje, które pojawiły się w minionym roku, dziś żłobek funkcjonowałby „pełną parą’. Tak znaczne opóźnienie w realizacji zadania stanowi spory dyskomfort dla mieszkańców, ale wygląda na to, że już niebawem ten problem zostanie rozwiązany. Placówka powstanie później niż zakładano, ale jednak. W czwartym kwartale roku, Publiczny Żłobek im. Kubusia Puchatka w Działoszynie będzie gotowy na przyjęcie 60 dzieci z terenu powiatu pajęczańskiego.
Dostosowanie części budynku Przedszkola nr 2, w której wcześniej funkcjonowała szwalnia, do potrzeb żłobka, zostało wycenione na ponad 2,6 miliona złotych. Część budowlana została zakontraktowana na 1,2 miliona, z kolei część instalacyjna – na 1,3 miliona. 173,430 złotych pochłonie realizacja zadania „Dostawa wyposażenia dla żłobka i kuchni”, które poza kompletnym wyposażeniem kuchni i pomieszczeń żłobka, obejmuje także instruktaż obsługi nowych urządzeń dla personelu. Około 800 tysięcy złotych pochodzi z dofinansowania, udzielonego gminie w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch plus”.
Jak mówi burmistrz, prace zostaną zakończone jeszcze w tym roku.
– Jestem już po ustaleniach z wojewodą, otwarcie nastąpi w grudniu – informuje włodarz.