Instrumenty w ruchu

17 września w Działoszynie odbył się Przegląd Orkiestr Dętych. Halę w gimnazjum im. Jana Pawła II zalały tłumy.

Wystąpiły Orkiestry Dęte: Cementowni Warta S.A, OSP w Starej Brzeźnicy, OSP Dubidze, OSP Wiewiec, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce, Rząśnia oraz ,,Siemko Band” z Siemkowic.
– Powiadomiliśmy gminy, a gminy przekazały informacje kapelmistrzom i osiem orkiestr zgłosiło się do nas – opowiada Ewelina Solecka, która pracuje w centrum kultury w Działoszynie.
Przegląd jest organizowany pod patronatem starosty pajęczańskiego. Cieszymy się, że orkiestry przyjeżdżają. Organizujemy taką imprezę po raz trzeci. Nie mamy żadnej komisji i wszyscy dostają puchar. Nie ma tutaj lepszych i gorszych. Osobiście obserwuje wzrost zainteresowania na tego typu imprezy – zauważa.
Na pierwszy rzut oka widać, że ludzie grający w orkiestrze mają tę pasję wpisaną w geny.
Zawsze jesteśmy chętni – mówi Karol Nowak z orkiestry Cementowni Warta. – Jeżeli w okolicy dzieje się cokolwiek związanego z muzyką, to bierzemy w tym udział. Gram na saksofonie barytonowym i klarnecie regularnie już od 22 lat. Jest to zamiłowanie przekazywane w z pokolenia na pokolenie. Nie wiem czy jest człowiek na świecie co wszystko potrafi. Do perfekcji jeszcze mi daleko. Warto jest bawić się z muzyką, bo bardzo rozwija – dodaje.
Małżonka Karola, Anna jest wokalistką i czasami zdarza się im pracować razem.
Wśród występujących znalazły się też orkiestry młodzieżowe.
Reprezentujemy gminę Strzelce Wielkie – mówią chórem Kasia Gładysz i Wiktoria Marchewka. Mamy po 16 lat. Gramy na flecie poprzecznym i klarnecie. W następnym roku prawdopodobnie pojedziemy do Berlina. Warto robić to co my, gdyż zyskujemy pasję, nowych znajomych i podróżujemy. Byłyśmy już w Bieszczadach, na Mazurach, w Białce Tatrzańskiej – chwalą się.