Co z remontem Bankowej?

Działania, zmierzające ku poprawie stanu infrastruktury drogowej na terenie miasta i gminy Działoszyn, są wykonywane już od jakiegoś czasu. Wygląda jednak na to, że nie wszystkie plany uda się zrealizować, przynajmniej nie w najbliższym czasie.


Jak twierdzi Rafał Drab, budowa dróg i chodników to dla niego, jako dla włodarza, jeden z nadrzędnych priorytetów. Widać wyraźnie, że w tym temacie, burmistrz nie składa czczych obietnic. Na terenie gminy trwają intensywne prace, zarówno w obszarze dróg, jak i ciągów pieszych.
– Pod koniec marca tego roku ogłosiliśmy przetarg na zakup materiałów betonowych na budowę chodników na terenie gminy Działoszyn. Przedmiot tego zamówienia objął dostarczenie około 8,5 tys. metrów kwadratowych kostki brukowej, 3,4 tys. metrów bieżących krawężnika drogowego, 4,5 tys. metrów bieżących obrzeży chodnikowych oraz 6,5 tys. szt. płyt ażurowych. Obecnie, przy budowie chodników, pracują trzy brygady. Dwie na osiedlu domków jednorodzinnych za stacją diagnostyczną w Działoszynie, natomiast trzecia na ulicy Podłęcznej. Chciałbym dodać, że na te chodniki mieszkańcy niektórych osiedli czekali kilkadziesiąt lat – mówi Drab.
– Na budowę i modernizację dróg w mieście i gminie Działoszyn planujemy wydać z budżetu ok. 2 mln zł. Prace związane z naprawami cząstkowymi i nakładaniem dywaników asfaltowych są w trakcie realizacji. Termin ich zakończenia to listopad – dodaje.
Jedną z ulic, która doprasza się remontu, jest Bankowa, stanowiąca część drogi powiatowej. Asfaltowa nawierzchnia jest w tak złym stanie, że kierowcy nie są w stanie ominąć wszystkich wyrw.
– Na tę drogę to aż szkoda samochodu, zresztą wystarczy popatrzeć. To trzeba zaorać i od nowa położyć – stwierdza Roman, mieszkaniec Bankowej.
Niestety, na remont najwyraźniej trzeba będzie poczekać. Zarząd Powiatu odrzucił wniosek Rafała Draba, w którym burmistrz ubiegał się o środki z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.
– Po rozpatrzeniu tego wniosku okazało się, że nie ma możliwości finansowych zabezpieczenia udziału własnego dla drugiego projektu (wcześniej, o te same środki aplikowała gmina Strzelce Wielkie, przyp. red.), a poza tym, ocena zasad kwalifikowania tych wniosków, dla tego odcinka drogi nie gwarantuje uzyskania odpowiedniej ilości punktów do pozytywnej oceny i uzyskania dofinansowania. Zarząd zdecydował, że drugiego wniosku nie będziemy składać. Wniosek gminy Działoszyn, nie uzyskał poparcia na posiedzeniu Zarządu Powiatu – wyjaśniał Jan Ryś, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu.
Co na to Drab? Burmistrz Działoszyna twierdzi, że pod względem finansowym, gmina jest przygotowana do udzielenia wsparcia powiatowi pajęczańskiemu. Na temat decyzji Zarządu, włodarz nie chce się wypowiadać.
Co dalej z ulicą Bankową? Przynamniej na razie, inwestycja nie zostanie zrealizowana wspólnymi siłami gminy i powiatu. Rafał Drab zapowiada jednak, że remont i tak zostanie przeprowadzony, z pomocą czy bez.
– Jeżeli starosta nie podejmie odpowiednich decyzji, inwestycję będziemy realizować z własnych środków – mówi burmistrz.