Kto się boi seniorów?

28 września 2017
2 587 Views

Decyzja radnych z Sulmierzyc, na mocy której Gminna Rada Seniorów nie została powołana, spotkała się ze stanowczym sprzeciwem osób starszych z terenu gminy. „Czy my nie jesteśmy już potrzebni?” – pytają seniorzy.


Jak informowaliśmy w ostatnim numerze „Kulis…”, Rada Gminy Sulmierzyce zdecydowała o niepodejmowaniu uchwały o utworzeniu Gminnej Rady Seniorów, mającej stanowić organ doradczy, działający obok konstytucyjnej Rady. Za utworzeniem rady głosowało pięć osób, siedem wyraziło sprzeciw, jeden radny wstrzymał się od głosu. Mieszkańcy, przede wszystkim ci, których wiek kwalifikuje ich do miana seniorów, wyrażają szczere zdziwienie takim rozstrzygnięciem.
– Dla mnie to jest nie do pomyślenia, gdzie tu szacunek dla starszych? Czy my, seniorzy, nie jesteśmy już potrzebni? Nie trzeba liczyć się z naszym zdaniem? – pyta retorycznie rozmówczyni „Kulis…”.
– Chcę wiedzieć, kto głosował przeciw nam – dopowiada.
Swoje niezadowolenie wyraża też Grażyna Smolarek-Chwastowska, zastępca przewodniczącego Rady Gminy .
– Jestem szczerze zdziwiona decyzją radnych. Wcześniej sprawa Gminnej Rady Seniorów i jej Statutu była omawiana na Komisji Oświaty, Zdrowia i Zaopatrzenia Ludności, nikt nie miał żadnych zastrzeżeń. Na sesji okazało się, że jednak nie wszyscy to popierają. Nie rozumiem tego, przecież Rada miała być wyłącznie ciałem doradczym. Młodzi radni powinni okazać więcej szacunku osobom starszym – stwierdza radna Smolarek-Chwastowska.
Seniorzy, jako osoby z bogatym bagażem doświadczeń, z całą pewnością mogliby służyć radom, która mogłaby ułatwić podejmowanie niektórych decyzji. Gminna Rada nie zostanie powołana, nie zmienia to jednak faktu, że osoby starsze z terenu gminy aktywnie udzielają się w wielu lokalnych stowarzyszeniach. Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie podczas obrad Rady Gminy, szkoda tylko, że seniorzy nie będą mogli tego zrobić, jako oficjalne przedstawicielstwo tego środowiska.
Kto boi się seniorów? Wynik głosowania radnych przedstawiamy poniżej.