O rolniczych emeryturach

28 września 2017
2 028 Views

W związku z obniżeniem od 1 października 2017 wieku emerytalnego KRUS w Wieluniu informuje, że osoby osiągające wiek 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn oraz spełniający warunek minimum 25-letniego okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, od października mogą składać wnioski emerytalne.


– Spodziewając się w pierwszych dniach października zwiększonej liczby klientów, postanowiliśmy uruchomić zapisy godzinowe do złożenia wniosku emerytalnego – mówi – Krzysztof Dziuba, kierownik PT KRUS w Wieluniu.
Wszyscy rolnicy, którzy będą korzystać z obniżenia wieku emerytalnego, proszeni są o zgłoszenia telefoniczne lub osobiste uzgadnienie wcześniej terminu wizyty w placówce.
– Dzięki temu unikniemy większych kolejek. Jednocześnie w pierwszych dniach października proszę wszystkich klientów KRUS o większą cierpliwość i wyrozumiałość – dopowiada kierownik wieluńskiego oddzału KRUS.

Numery telefonów pod którymi można umówić wizytę w KRUS:
Wieluń – 43 843 74 17
Wieruszów – 62 783 34 14
Pajęczno – 34 311 44 18

Składając wniosek o emeryturę rolniczą należy przedłożyć następujące dokumenty:
– dowód osobisty,
– dokument potwierdzający fakt posiadania rachunku bankowego
– dokument potwierdzający własność lub posiadanie gospodarstwa rolnego (akty w własności, akty notarialne, umowy dzierżawy, postanowienia sądowe)
– dokumenty potwierdzające zbycie części lub całości gospodarstwa
– aktualny nakaz płatniczy podatku rolnego lub zaświadczenie z Urzędu Gminy o powierzchni posiadanego gospodarstwa rolnego
– akt zawarcia związku małżeńskiego (lub akt zgonu współmałżonka)
– odcinek, legitymację lub decyzję od renty lub emerytury małżonka – jeżeli pobiera takie świadczenie
– świadectwa pracy, zaświadczenie z ZUS potwierdzające okresy ubezpieczenia w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, książeczkę wojskową, zaświadczenie z Urzędu Pracy w przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych
– zaświadczenie potwierdzające okres zameldowania w gospodarstwie dziadków, rodziców, teściów oraz dokument potwierdzający fakt posiadania przez nich gospodarstwa rolnego w razie potrzeby udokumentowania pracy wykonywanej po 15 roku życia.