Góra Kamieńsk – góra adrenaliny!

29 listopada 2017
3 518 Views

PREZENTACJA

Zimą jest rajem dla narciarzy i snowboardzistów, latem dla rowerzystów. Góra Kamieńsk to wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić czas. Swoimi atrakcjami przyciąga dzieci i dorosłych o każdej porze roku. A niesamowity górski klimat w środku Polski na długo pozostaje w pamięci.

Góra Kamieńsk została usypana przez gigantyczne zwałowarki bełchatowskiej kopalni węgla brunatnego z 1,4 mld m3 nadkładu, czyli ziemi zebranej z odsłaniania kolejnych pokładów w Kopalni Bełchatów. Powstała z piasku, żwiru, iłów oraz gliny na zboczu zwałowiska zewnętrznego należącej do PGE GiEK Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Początkowo było to jedynie usypane z ziemi wzniesienie. Z czasem – poprzez zagospodarowanie terenu, m.in. budowę dróg, odwodnienia powierzchniowego, odtworzenie gleby, wprowadzenie roślinności zielnej, gatunków drzewiastych i pielęgnacji nasadzeń, powstała najwyższa góra w centralnej Polsce o wysokości 395 m n.p.m. – Zrekultywowana Góra Kamieńsk jest najlepszym dowodem na to, że zmiany powierzchni terenu związane z prowadzeniem eksploatacji metodą odkrywkową, mają charakter przejściowy i nie godzą w sposób istotny w podstawowe procesy życia biologicznego, a teren poeksploatacyjny z powodzeniem przywracany jest poprzedniej lub innej działalności gospodarczej – mówi Marian Rainczuk, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów należącej do PGE GiEK.

Pierwotnie miało to być atrakcyjne miejsce dla mieszkańców regionu. Jednak bogata oferta atrakcji w sezonie wiosnno-letnim oraz sportów zimowych sprawiła, że góra stała się słynna w całym kraju. Choć ośrodek kojarzony jest głownie z szaleństwem na śniegu, latem także dostarcza dużą dawkę adrenaliny. Zimowe trasy narciarskie wczesną wiosną zamieniają się na rowerowe, a wyznaczone ścieżki o długości około 60 km. i różnej skali trudności zachęcają do wycieczek na dwóch kółkach. Tylko od stopnia zaawansowania zależy czy zjedziemy trasą niebieską, żółtą czy czerwoną. Trasy rowerowe Góry Kamieńsk zostały skomunikowane z Bełchatowem. Piękna ścieżka rowerowa prowadząca przez Słok i Wawrzkowiznę, bezpiecznie doprowadzi nas do dolnej stacji wzgórza. Tam znajdziemy dróżkę edukacyjną. – Jest to kolejna atrakcja, która powstała dzięki współpracy Nadleśnictwa Bełchatów i PGE Giganty Mocy. Ciekawe ekspozycje tylko umilą czas spędzony na rowerze – mówi dalej Marian Rainczuk.

Niezwykle dużym powodzeniem, szczególnie wśród dzieci, cieszy się tor saneczkowy. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, dlatego rodzice bardzo chętnie przyłączają się do swych pociech. Latem na górę można wjechać koleją linową z rowerem lub bez, co stanowi dodatkową atrakcję. Na terenie ośrodka można także skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni, trampoliny, bungee i ścianki wspinaczkowej. I tu pole do popisu będą mieć z pewnością najmłodsi. – Atrakcje są doskonałą formą spędzania czasu zarówno dla dzieci i osób dorosłych. Niesamowita dawka emocji na bungee i ściance wspinaczkowej oraz wspaniała zabawa dla maluchów na dmuchanej zjeżdżalni i to wszystko na tle widoku stoku narciarskiego – zapewnia Marian Rainczuk.

Góra Kamieńsk to także królestwo narciarzy i snowboardzistów. 760 m długości, od 30 do 150 m szerokości, 123 m różnicy wzniesień oraz pełne oświetlenie to gwarancja udanej zabawy do późnych godzin wieczornych. Ku zadowoleniu odwiedzających nartostrada wyposażona została w trzy wyciągi. Czteroosobowa kolej linowa, z ruchomym chodnikiem o długości 723 m, bezpiecznie wwiezie na stok 2000 osób na godzinę.

Natomiast wyciąg talerzykowy o długości 700 m aż 800 osób na godz.inę. Dla zaczynających przygodę na śniegu przygotowano wyciąg talerzykowy o długości 160 m. 14 armatek śnieżnych i 40 lanc zapewnia bardzo dobre warunki do szusowania po trasach.

Bezpieczeństwa na stoku pilnuje zespół ratowników Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tuż przy dolnej stacji znajdziemy bezpłatny parking, kasy, wypożyczalnię sprzętu, sklep sportowy, restaurację, ski-cafe, grill-bar i bazę noclegową. Dzięki czemu góra stała się konkurencją dla niejednego górskiego kurortu.

Już niebawem otwarcie

By nie zaskoczyła nas zima, przygotowania do tegorocznego sezonu w OSiR Góra Kamieńsk rozpoczęto już latem. Wszystkie urządzenia przeszły wstępny przegląd, a wszędzie gdzie zachodziła konieczność dokonano niezbędnych napraw, czyszczenia, konserwacji i regeneracji. Gotowe do użycia czekają już lance i armatki śnieżne. Zamontowane zostało dodatkowe zabezpieczenie linowego wyciągu talerzykowego „Bachleda”. Przeprowadzono także ćwiczenia zespołu odpowiedzialnego za zapewnienie bezpieczeństwa na stoku.

Ostatni tydzień listopada to czas intensywnej pracy dla inspektorów Transportowego Dozoru Technicznego, którzy zdecydują o dopuszczeniu do eksploatacji urządzeń kolei linowej oraz wyciągów talerzykowych. Ponadto trzeba jeszcze zrobić przegląd i serwis ratraków oraz dokonać montażu specjalistycznych zespołów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania systemu naśnieżania.

Już wkrótce miłośnicy białego szaleństwa będą mogli bezpiecznie i komfortowo korzystać z atrakcji tego wyjątkowego miejsca w sercu Polski.

źródło: PGE GiEK