Strona główna Skomlin 1 PROCENT TO DUŻA POMOC DLA DAWIDA

1 PROCENT TO DUŻA POMOC DLA DAWIDA

Dawid Olek z Toplina od urodzenia cierpi na genetyczną chorobę, przez co wymaga całodobowej opieki. Samotnie wychowuje go mama. W ubiegłych latach znaczną pomoc uzyskali z przekazanego 1 proc. podatku, teraz również można wesprzeć  23-latka.

Choroba genetyczna spowodowała, że Dawid Olek żyje w ,,swoim’’ świecie. Nie mówi, nie umyje się sam, nie ubierze. W tej trudnej codzienności towarzyszy mu mama, która całe życie podporządkowała wychowaniu syna.

– Dawid od urodzenia cierpi na genetyczną chorobę, która związana jest z dużym opóźnieniem psychoruchowym, przez co wymaga stałej opieki i rehabilitacji oraz wielokierunkowej stymulacji – mówiła na łamach ,,Kulis…” Katarzyna Adamek, mama Dawida, który w czerwcu skończy 23 lata.

Młody chłopak chodzi na tzw. szerokiej podstawie. Samodzielnie nie porusza się np. na schodach. Pomocy potrzebuje również przy kąpieli, nosi pieluchy, bo sam nie załatwia swoich potrzeb fizjologicznych i nie potrafi też ich wyrazić. Czasami wypowie jedynie jakieś pojedyncze słowa. Od pierwszej klasy ma indywidualne nauczanie w domu.

Katarzyna samotnie opiekuje się synem. Przed jego narodzinami pracowała, ale po stwierdzeniu choroby musiała zrezygnować z zawodowej pracy. Utrzymują się z renty Dawida i świadczenia pielęgnacyjnego. Pieniądze muszą starczyć na opłaty, żywienie, pieluchy, opał na zimę, rehabilitację, a w starym domu trzeba też przeprowadzać różne remonty.

– Bardzo chcemy podziękować za wpłaty z 1 proc. w ubiegłym roku. Nie liczyłam, ze względu na te różne zawirowania, inflację, wojnę, na uzyskanie jakichś środków, ale ludzie znów nam pomogli – podkreśla mama Dawida.

– Za pieniądze, które Dawid zbiera z 1 proc., cały czas finansujemy rehabilitację, którą odbywa dwa razy w tygodniu, a teraz kosztuje 100 zł za godzinę. W minionym roku udało nam się też wyjechać na turnus do Jastrzębiej Góry. Dawid pierwszy raz był nad morzem i spodobało mu się.

Dla rodziny z Toplina wpływy z 1 proc. to duża pomoc, która zapewnia przede wszystkim ciągłość niezbędnej rehabilitacji i leczenia. W tym roku również można wesprzeć Dawida, podając następujące dane: KRS 0000248920, cel szczegółowy – Dawid Olek Fundacja Rozszczepowe Marzenia.

Komenatrze

Polecamy!

CZTERY KOLIZJE, ALE NA SZCZĘŚCIE BEZ POSZKODOWANYCH

W miniony weekend policjanci z wieruszowskiej drogówki pracowali przy kilku kolizjach. Doprowadziły do nich niedostowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa czy jazda...

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PONAD 50 KM/H

Nieodpowiedzialnością i brawurą popisał się 43-letni kierowca citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy...

MIELI PRZY SOBIE METAMFETAMINĘ

Dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat zatrzymali wieluńscy mundurowi w związku z podejrzeniem posiadania przez nich substancji odurzających.  Do zdarzenia doszło 3...

ZABAWA DLA DWÓCH POKOLEŃ

Babcie, dziadkowie oraz ich wnuki mieli okazję wspólnie pobawić się na imprezie zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. W niedzielę, 22 stycznia, w...

PIJANY 25-LATEK UDERZYŁ W PŁOT BETONOWY. WYDMUCHAŁ 3,5 PROMILA

Uszkodzone ogrodzenie i zniszczony samochód – tak zakończył swoją podróż kompletnie pijany kierowca seata. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 25-latka 3,5 promila alkoholu. Teraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ