Strona główna Działoszyn 15 UCZNIÓW PRAKTYKI ZAWODOWE ODBYŁO W PORTUGALSKIM FARO

15 UCZNIÓW PRAKTYKI ZAWODOWE ODBYŁO W PORTUGALSKIM FARO

W sobotę nad ranem, 1 kwietnia, po czterech tygodniach nieobecności, do Działoszyna wróciła 15-osobowa grupa uczniów miejscowego Zespołu Szkół. Budowlańcy, logistycy oraz informatycy w Faro, w Portugalii, zdobywali szlify w swoich zawodach. Wyjazd odbył się w ramach programu Erasmus +. Młodzież miała okazję nie tylko zaznajomić się z zawodowymi obowiązkami, ale przede wszystkim poznać kulturę innego kraju.

Do 2027 r. Zespół Szkół w Działoszynie posiada akredytację programu Erasmus +. Praktyki w Portugalii były kolejnymi, z jakich uczniowie szkoły skorzystali. Przygotowania do samego wyjazdu trwały od wielu miesięcy. Obejmowały zajęcia z kultury kraju oraz języka angielskiego. Już na miejscu uczniowie przeszli też kurs portugalskiego.

– Wyjazd trzeba zaplanować z dużym wyprzedzeniem, czasami nawet dwuletnim, aby zamówić popularne miejsce, by uczniowie byli zadowoleni i też jak najwięcej się nauczyli – mówi dyr. ZS w Działoszynie, Aneta Brzezińska-Leszczyk, organizatorka wyjazdu.

15-osobowa grupa została zakwaterowana w willi niedaleko oceanu, mieli zapewnione pełne wyżywienie, a nawet dostali kieszonkowe w ramach programu.

– Nakłaniałam uczniów, aby brali udział w życiu wieczornym, które jest w Portugalii częścią kultury, spacery po 20:00 i spotkania z przyjaciółmi są tam czymś naturalnym, zależało mi, aby młodzież w tej kulturze uczestniczyła, nie tylko poznawała Portugalię od strony zawodowej – dodaje dyrektorka.

Podczas pobytu uczniowie wzięli też udział w wycieczkach.

– Nabywaliśmy doświadczenia zawodowego, ale też poznawaliśmy malownicze krajobrazy, nasza pani dyrektor bardzo dobrze to zorganizowała  – zaznaczał Igor Piskuła.

– Zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc, przede wszystkim Faro, ale też byliśmy poza miastem, nad oceanem, w Maladze.

Uczniowie wspominają wycieczką na przylądek św. Wincentego, zwany „krańcem świata”. Starożytni uważali, że tu kończy się ziemia.

Podczas czterotygodniowej pracy w różnych firmach uczniowie zdobyli jednak przede wszystkim cenne zawodowe doświadczenia.

– Teoretycznie technologia budowy jest taka sama, ale o wiele więcej jest wkładane pracy w fundamenty, przez zagrożenie trzęsieniami ziemi, daje się dużo stali i betonu,  inny jest sposób wiązania tego, niż u nas – podaje Tomasz Mordalski, budowlaniec.

Hubert Jarząb wspomina, że tylko przez pierwsze trzy dni był na budowie współpracownik, posługujący się językiem angielskim, potem musieli się porozumiewać po portugalsku.

– Myślę, że całkiem dobrze nam szło, nawet na migi – śmieje się.

– Najpierw pracowaliśmy na budowie przy fundamentach, potem przy wieńcach i nadprożach. W kolejnej firmie przy remoncie basenu.

Z barierą językową poradził sobie też Jakub Trzeciakiewicz.

– Tylko jeden współpracownik mówił po angielsku, był z Wenezueli, dużo nas nauczył – zapewnia.

– Pracowaliśmy w sklepie, przyjmowaliśmy towar, rozładowywaliśmy, wykładaliśmy towar na sklepie, robiliśmy ceny, nauczyliśmy wszystkiego, co można robić w sklepie.

W Portugalii pracują lub odpoczywają ludzie wielu narodowości.

– Poznaliśmy Marokańczyka z Kaszub, który mówił po polsku – podaje Antoni Gaworski.

– Po prostu pracował i uczył się wcześniej w Polsce. Oprócz tego spotykaliśmy ludzi z Mołdawii, Rosji, Wenezueli, Brazylii, Hiszpanii czy Francji.

Marcel Ostrycharz przekonuje, że praktyki wiele mu dały pod względem zawodowym.

– Nauczyłem się wielu rzeczy związanych z montażem i naprawą komputera, na tym mi najbardziej zależało – cieszy się.

Mateusz Mucha zaznacza, że jako informatycy pracowali w firmie dostarczającej oprogramowanie i sprzęt do restauracji.

– Pracowaliśmy w biurze i jeździliśmy na miejsce poznać, jak to wszystko działa od kuchni. W firmie mieli własne dedykowane oprogramowanie dla restauracji, konfigurowaliśmy, wgrywaliśmy aplikacje – opowiada.

Uczniowie bardzo szybko zauważyli, że w Portugalii inaczej niż w Polsce podchodzi się do obowiązków.

– Mają zupełnie inną mentalność, nie spieszą się, żyją bezstresowo, jak się spóźnią, to po prostu się spóźnią – wspomina Hubert Jarząb.

Klaudia Jarząb, która pracowała w sklepie z butami ma bardzo podobne odczucia.

– Ludzie tam bardzo wolno pracują, nawet nam pani zwracała uwagę, że my pracujemy bardzo szybki i szybko wykonujemy powierzone zadania  – mówiła.

– Dostaliśmy sześć kartonów komputerów i zrobiliśmy je w dwie godziny, złapali się za głowę i powiedzieli, że następnym razem musimy pracować wolniej – dodaje  Mateusz Mucha.

Takie podejście do pracy w odczuciu działoszyńskiej młodzieży sprawia, że Portugalczycy są mniej zestresowani niż Polacy.

– Praca idzie wolniej, ale ludzie byli bardziej przyjaźni, atmosfera w pracy też bardziej luźna, każdy mógł sobie porozmawiać. Poza tym w porze sjesty każdy mógł sobie wyjść i zjeść obiad z rodziną – zaznacza Patryk Kowalski.  

– Szybo się przyzwyczaiłem do tego systemu pracy, dla mnie jest bardzo przyjemny – nie ukrywa Mateusz Kasprzak.

Uczniowie cieszą się, że udało im się chwilę pomieszkać w innym klimacie i poznać inną kulturę.

-Teraz jest tam cieplutko, pierwszy tydzień deszczowy, ale potem 20 stopni, była okazja się wykąpać w oceanie – wraca do wspomnień Klaudia Jarząb.

– Były wieczorne wypady, poznaliśmy cztery dziewczyny, które nas oprowadziły po centrum Faro, pokazały nam gdzie się potykają ludzie, gdzie wychodzą wieczorami, gdzie można posiedzieć pogadać, zjeść coś dobrego – zdaje relacje Bartosz Kulbat.

Młodzież wspomina koncert na żywo w jednej z restauracji, gdzie trafili w dniu Św. Patryka.

Teraz uczniowie mają za zadanie promować program Erasmus + w swoim lokalny środowisku.

 

Komenatrze

Polecamy!

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...

PRZYSZŁE MAMY WYSŁUCHAŁY WIELU CIEKAWYCH WYKŁADÓW

Po raz drugi z inicjatywy rezydentek pracujących na wieluńskiej ginekologii odbyła się konferencja „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. 1 czerwca przyszłe mamy w salonie „Terjan”...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ