Strona główna Ostrówek NA SZKOLENIA ZDOBYLI 30 TYS. ZŁ. TAK DZIAŁAJĄ STRAŻACY ZE SKRZYNNA

NA SZKOLENIA ZDOBYLI 30 TYS. ZŁ. TAK DZIAŁAJĄ STRAŻACY ZE SKRZYNNA

30 tys. zł dotacji w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności udało się zdobyć strażakom ze Skrzynna. Za te pieniądze zrealizują program, który pomoże poprawić bezpieczeństwo mieszkańców m.in. dzięki szkoleniom, ale też poprzez podniesienie możliwości bojowych samych druhów

Dysponentem unijnych pieniędzy jest Fundacja Systemu Rozwoju Edukacji, która pełni funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus +. Projekt, w którym wzięli udział druhowie, jest skierowany do młodych ludzi, do 29 roku życia, widzących potrzebę zmian w środowisku i chcących te pozytywne zmiany zainicjować.

– Beneficjentami nie są jednostki OSP, ale ogólnie organizacje, które są w stanie to lokalne środowisko zmienić – mówi Piotr Pawlak, opiekun projektu.

Wszystko zaczęło się od grupy inicjatywnej, którą zawiązało pięciu druhów. Przeprowadzili w swojej miejscowości ankiety z mieszkańcami. Pytali o potrzeby i zagrożenia. Doszli do wniosku, że trzeba działać na rzecz rozwoju i poprawy bezpieczeństwa. Stwierdzili, że brakuje w jednostce ludzi, mających za sobą kursy i szkolenia. Po tym, jak znaleźli projekt, dzięki któremu zaistniała szansa zdobycia pieniędzy, poprosili zarząd jednostki o zgodę na akces. Zwrócili się też do Pawlaka z prośbą o pomoc w napisaniu wniosku.

– Koledzy wiedzą, że pracuję z młodzieżą, mam też doświadczenie w pisaniu wniosków, chętnie im pomogłem i ku naszej radości pieniądze udało się zdobyć – komentuje Piotr Pawlak.

Każdy z członków grupy inicjatywnej ma swoje zadania, które będzie realizował. Spotykają się co miesiąc, aby ustalać kolejne kroki.  Kwota 30 tys. zostanie rozdysponowana na kilka celów. Za około 10 tys. zł będzie zakupiony sprzęt na potrzeby jednostki. Za 10 tys. zł  zostaną przeprowadzone działania dla mieszkańców, a kolejne 10 tys. zł zostanie przeznaczone na szkolenia dla strażaków.

– Między innymi  dwie osoby zrobią kurs prawo jazdy kat. C, jeden zrobi kurs pilarza, jeden operatora HDS-u, (hydraulicznego dźwig samochodowy, przyp. red.), będą też inne – podaje Pawlak

– Ci ludzie zdobędą uprawnienia, które będą przydatne również dla naszej jednostki OSP. To jeden element projektu. Sprzęt, który nabędziemy będzie związany z kursami, jakie przejdą koledzy, np. przydatny przy wypadkach drogowych, usuwaniu drzew, jak ubranie do cięcia piłą.

Dodatkowo druhowie podczas wewnętrznych spotkań strażaków, mają podzielić się wiedzą zdobytą na kursach.

– Celem projektu jest nie tylko doposażenie OSP, ale przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa lokalnego, będzie to realizowane poprzez spotkania i szersze akcje społeczne – tłumaczy Pawlak.

– Jako OSP będziemy organizowali różne inicjatywy – opowiada opiekun projektu.

– Planujemy co miesiąc wydarzenia. W lutym zrobimy dla wszystkich chętnych mieszkańców Skrzynna szkolenia z pierwszej pomocy. W marcu ma przyjechać pracownik KRUS-u i zrobić szkolenie na temat bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Pomysłów na kolejne spotkania mamy wiele, będą związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, także w ruchu drogowym. Chcemy też zapraszać przedstawicieli podmiotów zewnętrznych, jak np. inspekcji pracy, aby nam opowiedział np. o bezpieczeństwie w akcji.

Pawlak przyznaje, że jednostka chce się rozwijać i przyciągać młodych. Udało się reaktywować młodzieżówkę, w planach straży jest utworzenie młodzieżówki żeńskiej.

– W ramach tego naszego projektu dużo też się będzie działo w szkole, planujemy konkurs dla dzieci związany z działalnością OSP, wyjazd do siedziby producenta zabudów wozów strażackich – podaje Pawlak.

Jak zaznacza opiekun projektu, udział w nim jest korzystny dla całego społeczeństwa.

– My jako OSP będziemy mieli nowy sprzęt, druhowie zdobędą szkolenia, dzięki temu że podniesie się nasza zdolność bojowa, mieszkańcy też mogą  poczuć się bezpiecznie – podsumowuje Pawlak.

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ