Studniówka 2023 I Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu przeszła już do historii. Młodzież bawiła się w sobotę, 14 stycznia, w Kryształowym Pałacu w Rudzie.
W studniówce uczestniczyło 146 tegorocznych maturzystów. Łącznie z osobami towarzyszącymi na balu bawiło się 231 osób.
– Sukienkę kupiłam trzy tygodnie przed studniówką. Od razu wiedziałam, że chcę mieć czarną, długą sukienkę i oczywiście czarne buty na słupku, bo w szpilkach nie umiem chodzić. Buty przyszły tydzień przed balem, na makijaż byłam umówiona od października, a włosy sama prostowałam w domu – mówiła Julia Grondys.
– Teraz mogę po tych czterech latach spotkać się ze wszystkimi przyjaciółmi z klas maturalnych, ale też przede wszystkim stresuję się, bo jednak zostaje 100 dni do matury i potem wybór studiów.
– Studniówka jest ważnym etapem w moim życiu, mogę się też bawić dzisiaj z przyjaciółmi, spotkać się nimi – dodała Nikola Drab, która pięknie prezentowała się w czarnej sukience, uszytej, specjalnie na tę okazję, przez krawcową.
Młodzież przez cztery miesiące przygotowywała, pod okiem nauczycieli Katarzyny Nosal-Majchrzak oraz Adriana Bednarka, poloneza. Zanim jednak zaprezentowali taniec, wysłuchali przemówień zaproszonych gości oraz wręczyli kwiaty dyrekcji i swoim wychowawcom. W tym ważnym dniu towarzyszyli im również rodzice, w tym Edyta Cywińska, przewodnicząca komitetu studniówkowego, Zbigniew Giełzak, przewodniczący Rady Rodziców oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w I LO Michał Szczęsny.
– Jest to taki symboliczny dzień, w którym możemy podsumować pewien etap waszego życia, waszej edukacji – podkreślił Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.
– Po pierwsze w tym podsumowaniu chciałem wam bardzo serdecznie pogratulować, że dotrwaliście do tego momentu. Po drugie, chciałem wam bardzo podziękować za ten wysiłek, który włożyliście, aby to tego momentu dotrwać, ale chciałem wam również podziękować za wszystkie wasze aktywności. Za olimpiady, zawody sportowe, w których sławiliście imię szkoły, ale też imię powiatu wieluńskiego, za wszystkie wasze zaangażowania w akcje społeczne w ostatnim czasie, szczególnie te związane z konfliktem na Ukrainie.
Wicestarosta wyróżnił również czwartoklasistów z I LO za to, że potrafili sprzeciwić się organizacji gali MMA Marcina Najmana, która miała odbyć się w ubiegłym roku w Wieluniu.
– Zapamiętam jeszcze jedno ważne wydarzenie, kiedy z waszym ówczesnym przewodniczącym samorządu uczniowskiego mieliście odwagę pójść do ratusza i powiedzieć nie zgadzamy się z tym, żeby w naszym mieście odbywało się wydarzenie promowane przez pruszkowską mafię. Tego wam nigdy nie zapomnę i za to wam bardzo serdecznie dziękuję – zaznaczył Dziuba, który słowa podziękowania skierował też do rodziców i grona pedagogicznego.
Otwarcia studniówki tradycyjnie dokonał dyrektor szkoły Zbigniew Wiśniewski. Jednocześnie przypomniał, że tegoroczni abiturienci to pierwsze, od 19 lat, pokolenie czteroletniego liceum.
– Bal, który za moment rozpoczniemy, będzie symboliczną klamrą zamykającą ważny etap waszego życia. Dla was, uczniowie, to wieczór początku i końca – przyznał dyrektor.
– Zapytacie co się kończy? Nie powiem, że kończy się wasza młodość, bo to nie prawda. Mógłbym powiedzieć, że kończy się okres dziecięcej beztroski. Stajecie się młodymi dorosłymi. Za sto dni przystąpicie do egzaminu maturalnego, a tuż po nim podejmiecie szereg wyborów życiowych. (…) W nadchodzącym czasie chciałbym, abyście pamiętali kim i jacy jesteście, nie bójcie się nadchodzącego niewiadomego, nie bójcie się podejmować wyzwań i popełniać błędów.
Po oficjalnym otwarciu balu, uczniowie pięknie zatańczyli, prawie półgodzinnego, poloneza. A potem przyszedł już czas na zabawę do białego rana.
fot.: Katarzyna Cieślik