Strona główna Wiadomości BEZPŁATNE PROGRAMY ZDROWOTNE DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU WIELUŃSKIEGO

BEZPŁATNE PROGRAMY ZDROWOTNE DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU WIELUŃSKIEGO

Profilaktyka to działania zapobiegające wystąpieniu choroby albo opóźnienie jej postępu. Choroba rozpoznana we wczesnej fazie daje duże szanse na efektywne leczenie. Dlatego tak istotne jest korzystanie ze wszystkich udogodnień systemowych i wykonywanie refundowanych badań profilaktycznych, rehabilitacyjnych oraz szczepień, aby utrzymać lub przedłużyć swoją aktywność zawodową. Regularne korzystanie z badań profilaktycznych nie tylko pozwala na kontynuowanie zatrudnienia, ale może uratować nam życie.

Stan zdrowia często uniemożliwia lub utrudnia podejmowanie aktywności zawodowej. Aby temu zapobiec organizowane są bezpłatne programy zdrowotne dla mieszkańców województwa łódzkiego.

Programy zdrowotne

Programy profilaktyczne najczęściej dotyczą ważnych problemów zdrowotnych. Warto podkreślić, że pandemia koronawirusa wstrzymała profilaktykę wielu chorób z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Na terenie całego województwa łódzkiego można wykonać bezpłatne badania, zabiegi oraz szczepienia w ramach programów wczesnego wykrywania nowotworów, profilaktyki otyłości, rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób kręgosłupa oraz rehabilitacji leczniczej po przebytej chorobie COVID-19. Programy zdrowotne obejmują wizyty u lekarzy różnych specjalizacji: internisty, kardiologa, neurologa, pulmonologa, rehabilitanta i psychologa.

Dbajmy o siebie

Trwa epidemia grypy. Chorują głównie najmłodsze dzieci, jednak grypa, ze względu na potencjalne powikłania sercowo-naczyniowe lub zapalenie płuc, najbardziej niebezpieczna jest dla seniorów. Dlatego warto szczepić się przeciwko grypie, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie największego ryzyka. Mieszkańcy powiatu wieluńskiego mogą skorzystać z wielu punktów szczepień. Zlokalizowane są na terenie całego powiatu. Program szczepień realizuje gmina Wieluń, a koordynuje Wieluński Dom Kultury, który realizował inwestycje dofinansowane przez Fundusze Europejskie.

W zależności od wieku pacjenta i rodzaju chorób istnieją wskazania do przeprowadzania określonych badań profilaktycznych. Mieszkańcy województwa łódzkiego, aby utrzymać lub przedłużyć swoją aktywność zawodową, mogą wykonać bezpłatne badania, zabiegi oraz szczepienia w ramach:

  • programu wczesnego wykrywania nowotworów piersi obejmującego badanie mammograficzne,
  • programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego obejmującego badanie kolonoskopowe ze znieczuleniem,
  • programu wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy obejmującego badanie cytologiczne,
  • programu edukacyjno-rehabilitacyjnego w zaburzeniach nerwicowych, związanych ze stresem i pod postacią somatyczną,
  • programu profilaktyki nowotworów skóry obejmującego diagnostykę zmian skórnych,
  • profilaktyki otyłości, z konsultacją dietetyka, refundacją kosztów karnetów sportowych oraz wsparciem psychologa,
  • programu rehabilitacji dla mieszkańców województwa łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19 obejmującego rehabilitację w warunkach domowych, ambulatoryjnych lub szpitalnych,
  • programu rehabilitacji leczniczej, m. in. chorób kręgosłupa obejmującego rehabilitacyjne porady lekarskie, rehabilitację z elementami edukacji w zakresie codziennej aktywności fizycznej oraz warsztaty psychoedukacyjne prowadzone przez dietetyka i psychologa.

Warto zadbać o swoje zdrowie i wziąć w nich udział. Szczegóły wraz z listą placówek biorących udział w projektach zdrowotnych można znaleźć na stronie https://rpo.lodzkie.pl/slider/item/2368-skorzystaj-z-bezplatnych-badan.

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ