Strona główna Pajęczno BUDOWA IDZIE W EKSPRESOWYM TEMPIE

BUDOWA IDZIE W EKSPRESOWYM TEMPIE

W Czerkiesach  powstaje świetlica wiejska. W odróżnieniu od innych sołectw, które decydują się zazwyczaj na skromne drewniane altany, tutejsi mieszkańcy postanowili zbudować murowany, solidny domek. – Mamy ambitne społeczeństwo, które potrafi plan wcielić w życie – komentuje Robert Sikora, sołtys Czerkies i wiceprezes Stowarzyszenia  „Rozwijamy Czerkiesy”. Tutejsi mocno angażują się w budowę.

Jak podaje sołtys Czerkies mieszkańcy od dawna widzieli potrzebę wybudowania miejsca, gdzie mogłyby się odbywać spotkania lub zebrania.

– Zazwyczaj spotykaliśmy się w mieszkaniu sołtysa, czyli u mnie w domu lub altanie – mówi Robert Sikora.

Postanowiono o rozpoczęciu budowy. W świetlicy jest miejsce na kuchnię, salę spotkań, łazienki, pomieszczenie dla osób niepełnosprawnych. Źródła finansowania to fundusze sołeckie i pozyskane środki z programów. Nie zawsze dotacje zostają przyznane, ale sołtys nie zaprzestaje starań.  W ubiegłym roku sporym zastrzykiem gotówki była dotacja z  Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu ,,Infrastruktura sołecka na plus”. Udało się pozyskać prawie 100 tys. zł.  To właśnie dzięki tym środkom budynek został przykryty, a okna wstawione. Teraz przyszła kolej na instalację elektryczną i tynki wewnętrzne.

– Na ten moment budynek jest w stanie surowym zamkniętym – podkreśla Sikora.

– Bazujemy na dotacjach i darowiznach, więc dalszy postęp prac zależy od tego, czy uda się jakieś pieniądze pozyskać. Na pewno będę się starał. Środków jeszcze potrzebujemy niemało, m.in. na ocieplenie.

Budynek będzie ogrzewany pompą ciepła.

– Planowaliśmy pierwotnie ogrzewani elektryczne, ale przy obecnych cenach prądu, pompa będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem – podaje wiceprezes Stowarzyszenia, które formalnie odpowiada za budowę.

Prace budowlane posuwają się tak szybko do przodu, ponieważ angażuje się w nie sporo mieszkańców wsi.

– Dużo prac robimy w czynie społecznym, jeden z mieszkańców wraz ze swoimi pracownikami i naszą pomocą, postawił ściany – wymienia szef sołectwa Czerkiesy.

– Wszystkie prace gospodarskie robimy sami – dodaje.

W tej chwili we wsi mieszka nieco ponad 200 osób, 30 z nich to osoby przed 18-stką. Dla dzieci wcześniej wybudowano plac zabaw. Na razie, z powodu budowy, korzystanie z niego jest mocno ograniczone.

Niedawno na budowie gościł marszałek Grzegorz Schreiber oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska. Jak zaznacza sołtys politycy wspierają go w realizacji ambitnego zadania.

– Pierwszy raz byli u nas w celu przekazania funduszy, a teraz odwiedzili nas z taką wizytą gospodarską, można powiedzieć, sprawdzali nasze działania i postęp  prac – informuje Robert Sikora.

fot.: arch. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ