Strona główna Konopnica BURSZTYNOWYM SZLAKIEM Z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI

BURSZTYNOWYM SZLAKIEM Z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI

Szlak bursztynowy to dawna droga handlowa pomiędzy krajami śródziemnomorskimi a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Tą trasą podróżowali kupcy, których celem była wymiana towarów oraz informacji na bałtyckie złoto. Tak bursztyn znad Morza Bałtyckiego docierał do krajów cywilizacji śródziemnomorskiej. Starożytni Rzymianie wykorzystywali cenny surowiec nie tylko do wyrobu biżuterii, ale uważali go za środek zapachowy, leczniczy i magiczny. Współcześnie w Europie rekonstruuje się przebieg i odtwarza dzieje tego ważnego szlaku handlowego. Dzięki Funduszom Europejskim ta starożytna droga na terenach Polski stała się wielką atrakcją turystyczną.

Dzięki osadom i grodom powstałym wzdłuż Warty ziemia łódzka stanowiła ważny fragment bursztynowej trasy. W naszym regionie znajdziemy wiele śladów pozostawionych przez osadników: kościołów, grodzisk, zamków i powstałych później na tych miejscach muzeów i obiektów rekreacyjnych. Warto je odwiedzić podczas wiosennych wycieczek. Ze względu na to, że coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek i zwiedzanie z perspektywy jednośladu, na terenie województwa łódzkiego powstał Rowerowy Szlak Bursztynowy. Ma on długość 250 kilometrów i wiedzie przez najciekawsze atrakcje regionu.

Rowerowy Szlak Bursztynowy w Łódzkiem

Rowerowy Szlak Bursztynowy dzieli się w województwie łódzkim na dwie części: Szlak Nadwarciański i Szlak Nadbzurzański. Szlak Nadwarciański zaczyna się przy Warcie we wsi Załęcze Małe i prowadzi do Osjakowa. Tam przechodzi na prawą stronę doliny Warty i wiedzie do Uniejowa, a po drodze zahacza między innymi o Sieradz. W tym dawnym mieście królewskim Korony Królestwa Polskiego warto zwiedzić zrewitalizowany z unijnych dotacji najstarszy zabytek okolicy – Wzgórze Zamkowe. W trakcie jazdy Szlakiem Nadwarciańskim można zobaczyć starożytne kurhany w Przywozu i Strobinie oraz dawny gród rycerski w Konopnicy. W Uniejowie warto zregenerować się po kolarskich trudach na tamtejszych termach. Po drodze mija się dwa parki krajobrazowe –  Załęczański oraz Międzyrzecza Warty i Widawki. Ponadto trasa wiedzie wzdłuż zbiornika Jeziorsko, który często nazywany jest łódzkim Bałtykiem. Najciekawsze jest to, co łączy ze sobą uniejowskie termy i Jeziorsko. Wiele inwestycji w oba obiekty nie byłoby możliwych, gdyby nie udział Funduszy Europejskich. Równie wiele ciekawych rzeczy jest do zobaczenia na Nadbzurzańskim Szlaku Rowerowym. Na trasie znajdują się takie zabytki jak kolegiata w Tumie – kolejny obiekt dofinansowany z Funduszy Europejskich – a także rezydencje magnackie w Nieborowie i Walewicach, które są otoczone pięknymi parkami. Nadbzurzański Szlak prowadzi również przez Łęczycę i Łowicz, dwa ważne miasta dla historii Polski. Nieopodal Łęczycy znajduje się z kolei geometryczny środek Polski, czyli miejscowość Piątek. W okolicach Piątku, nad Bzurą, toczyła się we wrześniu 1939 roku największa obronna bitwa kampanii wrześniowej.

Wycieczki po ziemi wieluńskiej

Podróżując przez powiat wieluński warto zwiedzić Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz zobaczyć dobrze zachowane fragmenty średniowiecznych murów, w tym odbudowaną z funduszy unijnych Basztę Męczarnia – katownię z XV wieku. Z tarasu widokowego baszty można podziwiać panoramę Wielunia. Następnie warto zatrzymać się w Osjakowskim Centrum Obsługi Turysty Czterech Szlaków. Znajduje się tam między innymi punkt informacji turystycznej, wypożyczalnia sprzętu turystycznego, siłownia zewnętrzna, miejsce wodowania kajaków. Turyści mogą skorzystać z zaplecza kuchennego, przygotować sobie posiłek, wykąpać się i odpocząć w cieniu altany turystyczno-wypoczynkowej. Centrum powstało dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich. Po naładowaniu akumulatorów można wybrać się w dalszą drogę rowerowym szlakiem. Po drodze można zatrzymać się pod specjalnie zbudowanymi wiatami drewnianymi dla turystów w Konopnicy, Leniszkach i Ogroblach. Fundusze Europejskie wspierają i rozwijają turystykę aktywną, mają swój udział w promocji walorów przyrodniczych powiatu wieluńskiego. Sprawiają, że turyści chcą tu wracać i odkrywać kolejne atrakcje regionu.

 

Komenatrze

Polecamy!

POSEŁ ŚMISZEK: „NIE ZAWSZE JEST MIŁO, ALE TAK MA BYĆ”

W piątek, 17 marca, posłowie Lewicy: Katarzyna Kretkowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Krzysztof Śmiszek i Zdzisław Wolski, spotkali się z mieszańcami Wieruszowa i okolic. Podczas spotkania parlamentarzyści przedstawili szczegóły obywatelskiego projektu ustawy „Renta wdowia”, a także odpowiadali na pytania mieszkańców.

AKCJA SŁUŻB MUNDUROWYCH. 38-LATEK ZATRZYMANY Z NARKOTYKAMI!

W środę (22 marca) policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zorganizowali w Bełchowie akcję, mającą na celu weryfikację posiadanych informacji. W samo południe wylegitymowali...

67-LATEK ULEGŁ ŚMIERTELNEMU WYPADKOWI PRZY WYCINCE DRZEWA

Do śmiertelnego wypadku doszło w piątek, 24 marca, w Rząśni. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu. Jak informuje mł. asp. Wioletta...

BYŁY DYREKTOR OŚRODKA NIE CZUJE SIĘ WINNY

Mirosław Kubiak został kilka tygodni temu odwołany z funkcji dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach. Wcześniej został zawieszony. To pokłosie anonimu, jaki wpłynął do...

STARAŁY SIĘ O NIĄ TRZY KLUBY

Marcelina Kułak kiedy kończyła szkołę podstawową, otrzymała propozycję gry w trzech klubach siatkarskich. Wybrała Łask, gdzie z powodzeniem trenuje i rozwija swoje umiejętności sportowe....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ