Strona główna Czarnożyły BYŁO ŁATWIEJ NIŻ NA PRÓBNYCH

BYŁO ŁATWIEJ NIŻ NA PRÓBNYCH

Miniony tydzień upłynął pod znakiem egzaminów ósmoklasisty. Przez trzy dni – wtorek, środę i czwartek (24, 25 i 26 maja) – uczniowie zmagali się kolejno z językiem polskim, matematyką i językiem obcym. W całym kraju przystąpiło do niego ponad pół miliona uczniów. W tym roku dołączyli do nich również rówieśnicy z Ukrainy przebywający w Polsce.

Podejście do takiego egzaminu było obowiązkowe, aby otrzymać świadectwo ukończenia klasy ósmej. Natomiast uzyskana liczba punktów jest ważna przy staraniach o dostanie się do szkół ponadpodstawowych – liceów, techników oraz szkół branżowych.

Egzamin z języka polskiego podzielony był na dwie części. W pierwszej były to zadania z czytania ze zrozumieniem, a w drugiej należało napisać rozprawkę lub opowiadanie na zadany temat.

Na matematyce uczniowie mieli do zrobienia 20 zadań. W 15 spośród nich należało wybrać prawidłową odpowiedź, a w pięciu pozostałych wykonać obliczenia i przedstawić je.

Z języka obcego wydaje się, że najtrudniejszym zadaniem było napisanie krótkiej wypowiedzi na zadany temat.

O wrażenia z pisania tych egzaminów, zapytaliśmy uczniów ze szkół w Czarnożyłach, Skomlinie i Mokrsku.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnożyłach do egzaminu przystąpiło 62 uczniów z trzech klas. Wszyscy w trzecim dniu pisali egzamin z języka angielskiego.

– Dzieci wychodziły ze wszystkich egzaminów bardzo zadowolone – podkreśla Urszula Łebek, dyrektor tej placówki. – Dopiero z perspektywy kilku dni stwierdziły, że najtrudniejszy był dla nich język polski. Większość zdecydowała się na pisanie rozprawki. I chociaż jej temat nie był może łatwy, to znając zasady jej tworzenia, pisały ją bez większych problemów.

Jednym z piszących egzamin w czarnożylskiej szkole był Sebastian Konadorów.

Wydaje mi się, że na polskim poszło mi nie najgorzej, choć wtedy stresowałem się najbardziej, bo nie wiedziałem jaka będzie lektura – uśmiecha się Sebastian. – Obstawiam, że tu będę miał 75 procent. Jeśli chodzi o matematykę, celuję 100 procent. Z angielskiego chciałbym mieć 80 procent, choć na próbnym wypadłem lepiej. Ogólnie jestem spokojny o wyniki i jakoś się nie stresuję.

Ja się bardzo denerwowałam i byłam spięta, choć nie mówiłam tego synowi – przyznaje Aneta Konadorów, mama Sebastiana. – Wiadomo, że jak każdemu rodzicowi i mnie zależy, aby uzyskał jak najwięcej punktów i dostał się tam, gdzie chce.

W Szkole Podstawowej w Skomlinie egzamin pisało 55 polskich uczniów i trzech ukraińskich. W tym drugim przypadku przed uczniami największym wyzwaniem okazał się polski.

– Te dzieci mieszkają tu od marca – zaznacza dyrektor szkoły Jarosław Preś. – Więc pisanie dłuższych wypowiedzi na razie sprawia im jeszcze trudność.

53 uczniów zdecydowało się tu na zdawanie egzaminu z angielskiego, a pięciu z niemieckiego.

– Jakoś specjalnie nie obawiam się angielskiego – mówił na dzień przed tym egzaminem Patryk Idasiak ze Skomlina. – No może trochę czuję stres przed napisaniem emaila, bo takie zadanie na pewno będzie. Ogólnie dobrze czuję się w przedmiotach ścisłych i myślę, że jak do tej pory najlepiej poszło mi z matematyki. Mam nadzieję, że dostanę się do wybranej szkoły i zostanę tym technikiem pojazdów samochodowych. Proszę życzyć mi dobrych wyników.

– Ja te egzaminy przeżywałam chyba bardziej, niż Patryk – śmieje się mama Magdalena Idasiak. – A najtrudniejszy był dla mnie pierwszy dzień.

W Zespole Szkoły i Przedszkola w Mokrsku egzamin pisało 33 ósmoklasistów z dwóch klas. Tutaj do angielskiego przystąpiło 31 uczniów, a dwóch wybrało niemiecki.

– Nauczanie drugiego języka obcego w większości szkół rozpoczyna się od klasy siódmej – mówi Piotr Piechowski, dyrektor mokrskiego Zespołu Szkoły i Przedszkola. – U nas tym drugim językiem jest niemiecki. Ale jego nauczanie rozpoczyna się już od klasy czwartej. Dlatego w klasie ósmej uczniowie mają go już dobrze opanowany.

Patryk Bienias, Kamil Kalemba, Fabian Mamzer i Adam Madziara ze szkoły w Mokrsku, uważają, że egzaminy próbne były trudniejsze.

– I to zdecydowanie – mówią jednogłośnie. – Bo na tych już końcowych nie było tak źle.

Komenatrze

Polecamy!

NA FERIACH ROZMAWIALI O BEZPIECZENSTWIE NAJMŁODSZYCH

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie również podczas ferii prowadzili działania prewencyjne wśród najmłodszych. Odwiedzili Dom Wczasów Dziecięcych w Głazie (gm. Galewice), gdzie...

NA AUKCJĘ DLA JASIA TRAFIŁA LITOGRAFIA ŚWIATOWEJ SŁAWY MALARZA

Zespół „Trębaczewianie” wystawił na licytację litografię znanego malarza i rzeźbiarza, Wojciecha Siudmaka. Artysta podarował swoje dzieło wiedząc, że po sprzedaży, wesprze zbiórkę dla Jasia...

BUDOWA IDZIE W EKSPRESOWYM TEMPIE

W Czerkiesach  powstaje świetlica wiejska. W odróżnieniu od innych sołectw, które decydują się zazwyczaj na skromne drewniane altany, tutejsi mieszkańcy postanowili zbudować murowany, solidny...

ARESZT DLA MŁODEGO OSZUSTA

W ubiegłą środę (25 stycznia) dyżurny bełchatowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o oszustwie, którego ofiarą padł 92-letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego. Zmanipulowany przez przestępców mężczyzna spakował...

PRZEWOŻONY ŁADUNEK ZNALAZŁ SIĘ W ROWIE

Na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 74 z drogą wojewódzką nr 482 w Walichnowach doszło do niecodziennego zdarzenia. 28-letni kierujący zespołem pojazdów nie zabezpieczył przewożonego...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ