Strona główna Czarnożyły BYŁO ŁATWIEJ NIŻ NA PRÓBNYCH

BYŁO ŁATWIEJ NIŻ NA PRÓBNYCH

Miniony tydzień upłynął pod znakiem egzaminów ósmoklasisty. Przez trzy dni – wtorek, środę i czwartek (24, 25 i 26 maja) – uczniowie zmagali się kolejno z językiem polskim, matematyką i językiem obcym. W całym kraju przystąpiło do niego ponad pół miliona uczniów. W tym roku dołączyli do nich również rówieśnicy z Ukrainy przebywający w Polsce.

Podejście do takiego egzaminu było obowiązkowe, aby otrzymać świadectwo ukończenia klasy ósmej. Natomiast uzyskana liczba punktów jest ważna przy staraniach o dostanie się do szkół ponadpodstawowych – liceów, techników oraz szkół branżowych.

Egzamin z języka polskiego podzielony był na dwie części. W pierwszej były to zadania z czytania ze zrozumieniem, a w drugiej należało napisać rozprawkę lub opowiadanie na zadany temat.

Na matematyce uczniowie mieli do zrobienia 20 zadań. W 15 spośród nich należało wybrać prawidłową odpowiedź, a w pięciu pozostałych wykonać obliczenia i przedstawić je.

Z języka obcego wydaje się, że najtrudniejszym zadaniem było napisanie krótkiej wypowiedzi na zadany temat.

O wrażenia z pisania tych egzaminów, zapytaliśmy uczniów ze szkół w Czarnożyłach, Skomlinie i Mokrsku.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnożyłach do egzaminu przystąpiło 62 uczniów z trzech klas. Wszyscy w trzecim dniu pisali egzamin z języka angielskiego.

– Dzieci wychodziły ze wszystkich egzaminów bardzo zadowolone – podkreśla Urszula Łebek, dyrektor tej placówki. – Dopiero z perspektywy kilku dni stwierdziły, że najtrudniejszy był dla nich język polski. Większość zdecydowała się na pisanie rozprawki. I chociaż jej temat nie był może łatwy, to znając zasady jej tworzenia, pisały ją bez większych problemów.

Jednym z piszących egzamin w czarnożylskiej szkole był Sebastian Konadorów.

Wydaje mi się, że na polskim poszło mi nie najgorzej, choć wtedy stresowałem się najbardziej, bo nie wiedziałem jaka będzie lektura – uśmiecha się Sebastian. – Obstawiam, że tu będę miał 75 procent. Jeśli chodzi o matematykę, celuję 100 procent. Z angielskiego chciałbym mieć 80 procent, choć na próbnym wypadłem lepiej. Ogólnie jestem spokojny o wyniki i jakoś się nie stresuję.

Ja się bardzo denerwowałam i byłam spięta, choć nie mówiłam tego synowi – przyznaje Aneta Konadorów, mama Sebastiana. – Wiadomo, że jak każdemu rodzicowi i mnie zależy, aby uzyskał jak najwięcej punktów i dostał się tam, gdzie chce.

W Szkole Podstawowej w Skomlinie egzamin pisało 55 polskich uczniów i trzech ukraińskich. W tym drugim przypadku przed uczniami największym wyzwaniem okazał się polski.

– Te dzieci mieszkają tu od marca – zaznacza dyrektor szkoły Jarosław Preś. – Więc pisanie dłuższych wypowiedzi na razie sprawia im jeszcze trudność.

53 uczniów zdecydowało się tu na zdawanie egzaminu z angielskiego, a pięciu z niemieckiego.

– Jakoś specjalnie nie obawiam się angielskiego – mówił na dzień przed tym egzaminem Patryk Idasiak ze Skomlina. – No może trochę czuję stres przed napisaniem emaila, bo takie zadanie na pewno będzie. Ogólnie dobrze czuję się w przedmiotach ścisłych i myślę, że jak do tej pory najlepiej poszło mi z matematyki. Mam nadzieję, że dostanę się do wybranej szkoły i zostanę tym technikiem pojazdów samochodowych. Proszę życzyć mi dobrych wyników.

– Ja te egzaminy przeżywałam chyba bardziej, niż Patryk – śmieje się mama Magdalena Idasiak. – A najtrudniejszy był dla mnie pierwszy dzień.

W Zespole Szkoły i Przedszkola w Mokrsku egzamin pisało 33 ósmoklasistów z dwóch klas. Tutaj do angielskiego przystąpiło 31 uczniów, a dwóch wybrało niemiecki.

– Nauczanie drugiego języka obcego w większości szkół rozpoczyna się od klasy siódmej – mówi Piotr Piechowski, dyrektor mokrskiego Zespołu Szkoły i Przedszkola. – U nas tym drugim językiem jest niemiecki. Ale jego nauczanie rozpoczyna się już od klasy czwartej. Dlatego w klasie ósmej uczniowie mają go już dobrze opanowany.

Patryk Bienias, Kamil Kalemba, Fabian Mamzer i Adam Madziara ze szkoły w Mokrsku, uważają, że egzaminy próbne były trudniejsze.

– I to zdecydowanie – mówią jednogłośnie. – Bo na tych już końcowych nie było tak źle.

Komenatrze

Polecamy!

67-LATKA PRZYGNIÓTŁ CIĄGNIK. ROLNIK NIE ŻYJE

Mężczyzna zginął podczas prac polowych w Woli-Chojnata, w gminie Biała Rawska (woj. łódzkie). Ciągnik, którym kierował, przewrócił się i przygniótł go. Rolnik zmarł na...

UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW. NOWA METODA „NA WĘGIEL”

Oszuści posuwają się do coraz to nowych metod swojego działania. Za nową metodę oszustwa obrali sobie węgiel. Obecnie jest to towar drogi i deficytowy....

OBYWATELSKIE ZATRZYMANIE PIJANEGO KIEROWCY

Każdego dnia policyjne patrole zatrzymują kolejne osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Podobna sytuacja miała miejsce na drodze powiatowej Słok – Bełchatów. Tym razem...

USZKODZIŁ SAMOCHÓD SĄSIADCE. GROZI MU PIĘĆ LAT WIĘZIENIA!

Sąsiedzkie konflikty mają przeróżne odsłony. W Złoczewie policja zatrzymała 35-letniego mężczyznę, który kosząc trawnik, celowo uderzył kosą spalinową w przedni zderzak zaparkowanego auta swojej sąsiadki, z...

O RADNYCH, CO MAJĄ MOC NIESŁYCHANĄ – komentarz

O rany, słuchajcie tego wszystkie stany! Radna Miejska z Rzeszowa złożyła interpelacje, żeby w mieście był Starbucks. Dla tych, co nie ogarniają wyjaśniam, że...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ