Strona główna Pajęczno BYŁY WIKARY Z WYROKIEM ZA UTRWALANIE NAGIEGO WIZERUNKU OSÓB

BYŁY WIKARY Z WYROKIEM ZA UTRWALANIE NAGIEGO WIZERUNKU OSÓB

O Bartoszu K., byłym wikarym parafii pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie, pochodzącym z gminy Konopnica, pisaliśmy w ubiegłym roku. Wówczas matka jednej z uczennic zgłosiła do prokuratury oraz kurii sprawę nieprzyzwoitych wiadomości, wysyłanych do dziecka za pomocą jednego z internetowych komunikatorów. Po kilku miesiącach śledczy umorzyli postępowanie, nie dopatrując się znamion przestępstwa. Do sądu trafił jednak akt oskarżenia Bartosza K. w innej sprawie. Chodzi o utrwalanie wizerunku nagiej osoby bez jej zgody z użyciem podstępu lub groźby. Ksiądz za te czyny już usłyszał wyrok. Orzeczenie jest prawomocne.

Jak przyznaje rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Mariusz Bakalarz z informacji, przekazanej do kurii przez Sąd Rejonowy w Sieradzu, wynika, iż Bartosz K. został skazany na karę roku pozbawienia wolności w związku z naruszeniem art. 191a par. 1. kodeksu karnego. Wykonanie warunkowo zawieszono na okres dwóch lat próby. Ks. Bakalarza podaje, iż arcybiskup częstochowski, Wacław Depo,  9 marca został powiadomiony o tym, że taki prawomocny wyrok zapadł.

Treść paragrafu  ma brzmienie „Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

– O samej sprawie arcybiskup metropolita częstochowski nie był informowany – podaje rzecznik Bakalarz.

– Otrzymał informację o umorzeniu dochodzenia z tytułu oskarżeń, o których kuria poinformowała prokuraturę w styczniu ubiegłego roku i wszczęciu odrębnego dochodzenia w sprawie, której poszlaki wykazało śledztwo. Ponieważ archidiecezja częstochowska nie była uczestnikiem tego postępowania, nie była także informowana o przebiegu.

Postępowanie przed sądem świeckim nie kończy sprawy duchownego. Osobno toczy się śledztwo kościelne.

– W chwili otrzymania informacji o pierwotnych zarzutach (w styczniu 2022 r.), zgodnie z prawem kanonicznym, wszczęte zostało wstępne dochodzenie kanoniczne, które jednak musiało być zawieszone do czasu zakończenia czynności prowadzonych przez prokuraturę i sąd – zaznacza ks. Mariusz Bakalarz .

– W chwili zakończenia sprawy przed sądem państwowym, dochodzenie zostało odwieszone. Korzystając z ustaleń, podjętych przez prokuraturę i sąd, zostanie przeprowadzone dochodzenie, o którego wynikach zostanie poinformowana rzymska Dykasteria Nauki Wiary, a stosownie do dyspozycji Stolicy Apostolskiej zostaną podjęte dalsze czynności. Prawo kanoniczne przewiduje za takie czyny kary od suspensy (czyli zawieszenia w pełnieniu czynności kapłańskich) aż do wydalenia ze stanu duchownego, uzależniając ciężar kary od wykazanych w procesie okoliczności.

Obecnie ks. Bartosz K. nie posługuje w żadnej parafii ani nie pełni żadnego urzędu duszpasterskiego.

W ubiegłym roku, natychmiast po tym, jak matka dziewczynki poinformowała biskupa o niestosownych wiadomościach od wikarego, duchowny został zawieszony w pełnieniu funkcji oraz posługi duszpasterskiej, a kuria zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ