Strona główna Wiadomości CZEKAJĄ JUŻ TYLKO NA KASĘ OD WOJEWODY

CZEKAJĄ JUŻ TYLKO NA KASĘ OD WOJEWODY

Na posiedzeniu 21 września wieluńscy rajcy przyjęli do planu wydatków kwotę 6,12 mln zł. Nie znaczy to, że gmina już nimi dysponuje. Pieniądze, przeznaczone na wypłatę dodatków węglowych,  mają dopiero wpłynąć od wojewody. Kiedy tylko się pojawią, miasto zacznie je przekazywać wnioskodawcom.

Na razie w planie wydatków przyjęto wypłaty dodatków dla ok. 2 tys. gospodarstw domowych. Na podstawie baz danych urzędnicy gminy Wieluń szacują, że pieniądze mogą się należeć w sumie 3,5 tys. beneficjentów. Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej trafiło  3 tys. 420 wniosków. Trzeba jednak je zweryfikować.

Zwrócił na to uwagę radny Radosław Buda.

– Wiemy już, że Polacy wpadli na to i z jednego gospodarstwa wpłynęło kilka wniosków – dopytywał.

– Jak to będzie realizowane? Kontrole czy w inny sposób?

– Mamy teraz narzędzia i możemy weryfikować wnioski, sprawdzać w bazie w Urzędzie Gminy, jak wyglądają składy rodziny – podawała kierownik wieluńskiego MOPS-u, Katarzyna Gasztyk.

– Jest też przepis, który obowiązuje od wczoraj (20 września, przyp. red.), że na jeden adres przysługuje jeden dodatek węglowy.

Wiceburmistrz Joanna Sotnicka-Fiuk zaznaczała, że urzędnicy mogą korzystać z baz danych, takich jak numerów PESEL, informacji o zasiłkach osłonowych, dostępu do usług emp@tii, deklaracji o wywozie odpadów umowy.

– Możemy prosić o informacje z orzeczeń o rozwodach, możemy weryfikować meldunek, ustawa dała nam prawo do weryfikacji tych informacji i będziemy wzywać mieszkańców w razie nieścisłości do wyjaśnień – dodawała Skotnicka-Fiuk.

Aby zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców gminy 6,12 mln. zł nie wystarczy. Zapotrzebowanie na kolejne środki będzie zgłaszane systematycznie.

Radny Jarosław Rozmarynowski podczas obrad pytał, kiedy wnioski o dodatek będą mogli składać mieszkańcy, którzy ogrzewają gazem czy olejem opałowym.

– Czy w ogóle tej zimy otrzymają oni dopłaty? – zastanawiał się, nie ukrywając zniesmaczenia faktem, że dla ludzi korzystających z gazu sieciowego zasiłków nie przewidziano.

Wiceburmistrz zaznaczała, że teraz pracownicy MOPS-u skupiają się nad opracowaniem wniosków „węglowych”. Tymi, dotyczącymi pozostałych źródeł, prawdopodobnie zajmie się wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Szacuje się, że będzie ich ok. 1,5 tys.

– W sobotę została podpisana ustawa przez prezydenta, w poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Urzędowym, czekamy na szczegółowe rozporządzenia, które powiedzą nam, jak powinien wyglądać wzór wniosku – informuje Joanna Skotnicka-Fiuk. Dopiero wtedy będziemy ogłaszać, gdzie są wnioski do pobrania,  gdzie mają być składane. (…).

Mieszkańcy, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na węgiel lub pellet dostaną po 3 tys. zł. Dopłata do oleju opałowego wynosi 2 tys. zł, a do LPG 500 zł.

Komenatrze

Polecamy!

67-LATKA PRZYGNIÓTŁ CIĄGNIK. ROLNIK NIE ŻYJE

Mężczyzna zginął podczas prac polowych w Woli-Chojnata, w gminie Biała Rawska (woj. łódzkie). Ciągnik, którym kierował, przewrócił się i przygniótł go. Rolnik zmarł na...

UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW. NOWA METODA „NA WĘGIEL”

Oszuści posuwają się do coraz to nowych metod swojego działania. Za nową metodę oszustwa obrali sobie węgiel. Obecnie jest to towar drogi i deficytowy....

OBYWATELSKIE ZATRZYMANIE PIJANEGO KIEROWCY

Każdego dnia policyjne patrole zatrzymują kolejne osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Podobna sytuacja miała miejsce na drodze powiatowej Słok – Bełchatów. Tym razem...

USZKODZIŁ SAMOCHÓD SĄSIADCE. GROZI MU PIĘĆ LAT WIĘZIENIA!

Sąsiedzkie konflikty mają przeróżne odsłony. W Złoczewie policja zatrzymała 35-letniego mężczyznę, który kosząc trawnik, celowo uderzył kosą spalinową w przedni zderzak zaparkowanego auta swojej sąsiadki, z...

O RADNYCH, CO MAJĄ MOC NIESŁYCHANĄ – komentarz

O rany, słuchajcie tego wszystkie stany! Radna Miejska z Rzeszowa złożyła interpelacje, żeby w mieście był Starbucks. Dla tych, co nie ogarniają wyjaśniam, że...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ