Strona główna Wieluń Doczekają się nowych pojazdów

Doczekają się nowych pojazdów

Doczekają się nowych pojazdów


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach oraz Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu wzbogacą się o nowe pojazdy. Zakup autobusu oraz mikrobusu będzie możliwy, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z PFRON-u.

Mirosław Kubiak podkreśla, że przebieg autobusu, który obecnie posiada ośrodek w Gromadzicach liczy ponad 300 tys. kilometrów, więc zakup nowego jest słuszną decyzją
 • Złożyliśmy w tym roku dwa wnioski do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i najpierw otrzymaliśmy środki na mikrobusa – mówi Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.
 • Do tej pory nie było samochodu w Zespole Szkół Specjalnych, a dzieci jeżdżą na różne zawody m.in. olimpiad specjalnych, czy na basen, więc postanowiliśmy zakupić im ten pojazd.
  Na ten cel łódzki oddział PFRON-u przyznał 90 tys. zł. Dzięki tej dotacji oraz środkom z budżetu starostwa do wieluńskiej placówki trafi dziewięcioosobowy, z jednym miejscem na wózek inwalidzki mikrobus. Dyrektorka ZSS w Wieluniu, Katarzyna Wyrębak podkreśla, że głównym celem pozyskania samochodu jest prawidłowe zabezpieczenie potrzeb edukacyjnych, zdrowotnych, wychowawczych i społecznych niepełnosprawnych uczniów.
 • Dotychczas korzystaliśmy z transportu w Gromadzicach oraz z transportu gmin, które realizują dowożenie uczniów do naszej szkoły – wyjaśnia Wyrębak.
 • W tym roku już raczej sami nie będziemy realizowali dowozów do szkoły, a mikrobus posłuży na razie do transportu dzieci m.in. na praktyki wspomagane, które odbywają się w ramach nauki przysposabiającej do pracy. Ułatwi nam więc w dużej mierze pracę dydaktyczną w szkole, a z czasem na pewno rozpoczniemy też dowożenie dzieci do placówki.
  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach ma już natomiast na stanie 19-osobowy autobus oraz dziewięcioosobowy bus.
 • Pisaliśmy w lutym wniosek do PFRON-u, bo autobus który jest w użytkowaniu ma już przebieg ponad 300 tys. kilometrów i coraz częściej ulega awarii, więc wymaga wymiany – przyznaje Mirosław Kubiak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach.
 • Korzystamy z pojazdów codziennie, bo dowozimy dzieci z ościennych gmin do naszego ośrodka, jak i również dzieci do ZSS w Wieluniu. W tej chwili wystarczają nam dwa samochody, więc kiedy dostaniemy nowy zarząd powiatu zdecyduje, co zrobić z obecnym autobusem, czy zostanie sprzedany, czy przekazany do dalszego użytkowania.
  W pierwszym terminie rozpatrywania wniosków, w czerwcu Gromadzice nie znalazły się na liście beneficjentów. Fundusz nie dysponował wówczas wystarczającymi środkami, ale poinformował, że gdy tylko pojawią się w budżecie jest szansa na pozytywną odpowiedź w drugiej turze i tak też się stało. Kwota przyznana dla ośrodka to 193 tys. 725 zł, a całkowita wartość zadania pn. ,,Zakup 19-osobowego autobusu plus kierowca przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych’’ została wyceniona na 276 tys. 750 zł. Starostwo powiatowe dołoży więc 83 tys. zł. Termin realizacji zakupu wyznaczono do końca listopada, więc już niedługo placówka doczeka się nowego autobusu.
  Teraz natomiast rozpoczyna się wyjątkowy dla wszystkich rok szkolny.
 • Będziemy stosować się do zaleceń, jakie w tej chwili wydają ministerstwo edukacji, jak i Główny Inspektorat Sanitarny. Jesteśmy małym ośrodkiem, w tej chwili mamy ponad 50 osób, więc myślę, że będziemy w stanie zachować środki bezpieczeństwa, mimo niepełnosprawności naszych dzieci – deklaruje Kubiak.
 • Mamy małe klasy, nauczyciele pracują w małych grupach i jesteśmy jakby odizolowani od dużego skupiska ludzi z racji położenia w Gromadzicach, a nie korzystamy też z transportu komunikacji publicznej, jedynie PKS dowozi, ale to tylko grupę naszych dzieci. Mieliśmy też przerwę od marca, ale zdobyliśmy już małe doświadczenie pracy w trakcie epidemii. W maju i czerwcu części dzieci przyjeżdżała na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze do ośrodka. Opieką było objętych ok. 15 uczniów, więc mamy przećwiczone zasady bezpieczeństwa, a w tym okresie nic się u nas nie wydarzyło.
  W Zespole Szkół Specjalnych w Wieluniu do ławek powróci 72 uczniów.
 • Mamy małe klasy i też przygotowujemy się tak jak każda szkoła. Czytamy wszystkie rozporządzenia, dostosowujemy regulaminy. Mam nadzieję, że szczęśliwie rozpoczniemy i skończymy ten rok szkolny – kończy dyrektorka wieluńskiej placówki.
  Katarzyna Cieślik
  fot.: Katarzyna Cieślik
Komenatrze
Poprzedni artykułRozrywka Online W Polsce
Następny artykułDołożą do powiatowej drogi

Polecamy!

67-LATKA PRZYGNIÓTŁ CIĄGNIK. ROLNIK NIE ŻYJE

Mężczyzna zginął podczas prac polowych w Woli-Chojnata, w gminie Biała Rawska (woj. łódzkie). Ciągnik, którym kierował, przewrócił się i przygniótł go. Rolnik zmarł na...

UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW. NOWA METODA „NA WĘGIEL”

Oszuści posuwają się do coraz to nowych metod swojego działania. Za nową metodę oszustwa obrali sobie węgiel. Obecnie jest to towar drogi i deficytowy....

OBYWATELSKIE ZATRZYMANIE PIJANEGO KIEROWCY

Każdego dnia policyjne patrole zatrzymują kolejne osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Podobna sytuacja miała miejsce na drodze powiatowej Słok – Bełchatów. Tym razem...

USZKODZIŁ SAMOCHÓD SĄSIADCE. GROZI MU PIĘĆ LAT WIĘZIENIA!

Sąsiedzkie konflikty mają przeróżne odsłony. W Złoczewie policja zatrzymała 35-letniego mężczyznę, który kosząc trawnik, celowo uderzył kosą spalinową w przedni zderzak zaparkowanego auta swojej sąsiadki, z...

O RADNYCH, CO MAJĄ MOC NIESŁYCHANĄ – komentarz

O rany, słuchajcie tego wszystkie stany! Radna Miejska z Rzeszowa złożyła interpelacje, żeby w mieście był Starbucks. Dla tych, co nie ogarniają wyjaśniam, że...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ