Strona główna Czarnożyły DOFINANSOWANIA UNIJNE W POWIECIE WIELUŃSKIM W 2022 ROKU

DOFINANSOWANIA UNIJNE W POWIECIE WIELUŃSKIM W 2022 ROKU

Każdego roku powiat wieluński realizuje szereg zadań poprawiających jakość życia jego mieszkańców. Wiele inwestycji dofinansowanych jest przez Fundusze Europejskie, które wspierają projekty z dziedziny ochrony środowiska naturalnego, w tym odnawialnych źródeł energii i gospodarki wodno-ściekowej. Fundusze europejskie są impulsem, który pobudza powiaty do rozwoju, do poprawy konkurencyjności rolnictwa, wzrostu zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi i poprawy działań w dziedzinie klimatu. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich każdy z nas może korzystać z rozwiązań, które poprawiają komfort codziennego życia.

Dla samorządów gmin powiatu wieluńskiego rok zakończył się realizacją zamierzonych planów i inwestycji, skorzystali na tym przede wszystkim mieszkańcy.

Gospodarka wodna

Powiat wieluński chroni wody przed zanieczyszczeniami, rozwijając sieci kanalizacyjną i wodociągową oraz podnosząc poziom oczyszczania ścieków. W celu zapewnienia mieszkańcom gminy Czarnożyły wody spełniającej wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia zakupiono agregat wraz z systemem automatycznego startu. Będzie służyć jako rezerwowe źródło zasilania Stacji Uzdatniania Wody. Pozwoli w razie awarii zaopatrzyć w wodę z bezpiecznego ujęcia nie tylko najbliższe miejscowości, ale będzie też stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla całej gminy. Zakup agregatu dofinansowano z Funduszy Europejskich kwotą ponad 60 tys. zł.

Infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna powiatu nie zaspokajała potrzeb mieszkającej na tym terenie ludności. Podjęto więc decyzję o budowie kanalizacji sanitarnej z przyłączami i przepompowniami ścieków w kilku miejscowościach. W 2022 roku zrealizowano trzeci etap inwestycji w miejscowości Gromadzice i Stawek. Łączna wartość zadania wyniosła ponad 2,3 mln zł. Projekt został dofinansowany z Funduszy Europejskich kwotą ponad 1,2 mln zł. Rozbudowano też stację uzdatniania wody o zbiornik na wodę uzdatnioną. Łączna wartość zadania to 675 tys. zł. Prace dofinansowano z Funduszy Europejskich kwotą prawie 350 tys. zł.

W 2022 roku zrealizowano również drugi etap budowy sieci kanalizacji sanitarnej przy ul. Skotnickiej oraz ul. Częstochowskiej w miejscowości Wierzchlas oraz w miejscowości Przycłapy w gminie Wierzchlas. Łączna wartość zadania wyniosła ponad 904 tys. zł. Prace dofinansowano z Funduszy Europejskich kwotą ponad 603 tys. zł.

Rozbudowa kanalizacji sanitarnej wraz z usprawnieniem funkcjonowania gminnej oczyszczalni ścieków w gminie Mokrsko umożliwiła zwiększenie liczby ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków oraz podniesienie jakości życia mieszkańców. Łączna wartość trzeciego etapu budowy systemu oczyszczania ścieków w gminie Mokrsko wyniosła ponad 5,8 mln zł. Prace dofinansowano z Funduszy Europejskich kwotą ponad 3,3 mln zł.

Zielona gmina

Celem projektu „Odnawialne źródła energii w Gminie Osjaków – etap II” było zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych i zmniejszenie wykorzystania konwencjonalnych źródeł energii w gminie Osjaków, skutkujące poprawą stanu środowiska naturalnego. Kolektory słoneczne przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną, która ogrzewa wodę użytkową. Mogą obniżyć koszty podgrzewania wody użytkowej nawet o 90%. Instalacje fotowoltaiczne zapewniają niezależność od dostawców prądu, co przekłada się na realne korzyści w domowym budżecie. Kotły na biomasę gwarantują natomiast niskie koszty ogrzewania dzięki wykorzystaniu odnawialnych zasobów, takich jak kawałki drewna, pellet, czy ziarna zbóż. Zakupiono i zamontowano 296 paneli fotowoltaicznych na terenie prywatnych posesji mieszkańców gminy oraz 6 kotłów na biomasę. Łączna wartość zadania wyniosła ponad 5,8 mln zł. Realizacja zadania została dofinansowana z Funduszy Europejskich kwotą ponad 4,6 mln zł.

Od 2022 roku instalacje fotowoltaiczne, instalacje kolektorów słonecznych oraz kotły na pellet instalowane są również na terenie posesji mieszkańców gminy Czarnożyły. Rozbudowa odnawialnych źródeł energii w gminie Czarnożyły realizowana jest od października zeszłego roku i potrwa do czerwca bieżącego roku. Jej łączna wartość to ponad 8,1 mln zł. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich wyniosło prawie 6,4 mln zł.

To tylko niektóre z zadań i inwestycji, które pozytywnie wpłynęły na jakość życia mieszkańców powiatu wieluńskiego. Zrealizowane projekty zwiększyły atrakcyjność i możliwość rozwoju gospodarczego zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Zmieniamy się na dobre dzięki Funduszom Europejskim.

Komenatrze

Polecamy!

CZTERY KOLIZJE, ALE NA SZCZĘŚCIE BEZ POSZKODOWANYCH

W miniony weekend policjanci z wieruszowskiej drogówki pracowali przy kilku kolizjach. Doprowadziły do nich niedostowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa czy jazda...

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PONAD 50 KM/H

Nieodpowiedzialnością i brawurą popisał się 43-letni kierowca citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy...

MIELI PRZY SOBIE METAMFETAMINĘ

Dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat zatrzymali wieluńscy mundurowi w związku z podejrzeniem posiadania przez nich substancji odurzających.  Do zdarzenia doszło 3...

ZABAWA DLA DWÓCH POKOLEŃ

Babcie, dziadkowie oraz ich wnuki mieli okazję wspólnie pobawić się na imprezie zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. W niedzielę, 22 stycznia, w...

PIJANY 25-LATEK UDERZYŁ W PŁOT BETONOWY. WYDMUCHAŁ 3,5 PROMILA

Uszkodzone ogrodzenie i zniszczony samochód – tak zakończył swoją podróż kompletnie pijany kierowca seata. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 25-latka 3,5 promila alkoholu. Teraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ