Strona główna Pajęczno DOJADĄ WYGODNIE DO PAJĘCZNA

DOJADĄ WYGODNIE DO PAJĘCZNA

25 października, podczas zebrania sołeckiego w Siedlcu (gmina Pajęczno), mieszkańcy poruszyli problem braku ścieżki rowerowej z ich miejscowości do Pajęczna. Obecni na spotkaniu samorządowcy, zarówno burmistrz Piotr Mielczarek, jak i starosta pajęczański Zbigniew Gajęcki, obiecali, że bezpieczny dojazd powstanie. Tutejsi też nie są bezczynni.

Mieszkańcy Siedlca od dawna zwracają uwagę, że z podpajęczańskiej wsi do samego Pajęczna nie ma bezpiecznego dojazdu dla rowerzystów. Trasa jest ruchliwa, jeżdżą tędy również duże ciężarówki.

– Na szczęście nie było wypadku śmiertelnego, ale zdarzało się, że TIR zdmuchnął kogoś z drogi – relacjonuje sołtys Siedlca, Marek Wierzbicki.

– Ograniczenie prędkości nie pomaga. Progów nie mogą nam tutaj zamontować. Kontrole policyjne są nieskuteczne w przypadku ciężarówek. Kierowcy się od razu ostrzegają i kiedy funkcjonariusze badają prędkość, jadą wolniej. Czasami tylko jakaś osobówka złapie się na radar. Tymczasem normalnie to żaden TIR przez naszą wieś mniej niż 80 km/h nie jedzie – podkreśla sołtys.

W takich warunkach rowerzyści nie czują się bezpiecznie.

– Są u nas niezmotoryzowani mieszkańcy, często osoby już niemłode, które mają jednak siłę wsiąść na rower, aby pojechać i załatwiać swoje sprawy w Pajęcznie, ale to naprawdę bywa ryzykowne –  opowiada Wierzbicki.

– Jeżdżą ludzie, których po prostu nie ma kto podwieźć autem i dla nich dwa kółka to podstawowych środek komunikacji. Dzieci mają karty rowerowe, ale żaden rodzic nie pozwoli swojemu dziecku odbyć wycieczki na rowerze do Pajęczna  –  dodaje.

Sytuacja ma się w ciągu najbliższych dwóch lat zmienić. Mieszkańcy zaczęli coraz bardziej nalegać na samorządowców w sprawie budowy ścieżki rowerowej. Podjęli też decyzję, aby kwotę funduszu sołeckiego przeznaczyć na ten cel.

Zaprosili również na spotkanie, 25 października, samorządowców, burmistrza Pajęczna Piotra Mielczarka i starostę pa Zbigniewa Gajęckiego. Droga, wzdłuż której  miałby powstać trakt dla rowerzystów jest bowiem zarządzana przez powiat. Zarówno Mielczarek jak i Gajęcki podzielili argumenty mieszkańców Siedlca i obiecali, znaleźć środki.

– Starostwo Powiatowe zadeklarowało chęć rozpoczęcia działań, mających na celu uregulowanie tytułu własności działek wchodzącej w skład drogi powiatowej – podaje burmistrz Mielczarek.

– Gmina Pajęczno wyraża chęć partycypowania w wysokości 50 proc. wkładu własnego w kosztach zaprojektowania i budowy ścieżki rowerowej.

Sołtys liczy, że w przyszłym roku uda się doprowadzić do końca kwestię sporządzenia dokumentacji, a w roku 2024 r. trakt powstanie. Ścieżka ma liczyć ok. 1100 m.

– Pieniądze na dokumentację mają zostać ujęte w budżecie starostwa na przyszły rok – informuje Mare Wierzbicki.

– My ze swojej strony, żeby zdopingować włodarzy, przekazaliśmy na budowę tej ścieżki 30 tys. zł, te środki maiły być dla nas dostępne od stycznia. Szacujemy, że to ok. połowa wartości kostki – dodaje sołtys.

– Burmistrz nam mówił, że dla niego ta ścieżka jest priorytetem. Będziemy z tych słów rozliczać przy urnie – zapowiada sołtys, przypominając, że we wsi jest ponad 360 wyborców.

fot.: arch. UM w Pajęcznie

fot.: arch. UM w Pajęcznie

Komenatrze

Polecamy!

CZOŁOWE ZDERZENIE DWÓCH OSOBÓWEK

W poniedziałek (28 listopada) w godzinach porannych doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Zdarzenie miało miejsce na łuku drogi w miejscowości Ciosny pod...

GROŹNA KOLIZJA W WIELUNIU. KOBIETA NIE USTĄPIŁA PRZEJAZDU

Dziś (wtorek, 29 listopada) ok. godz. 8. w Wieluniu, na skrzyżowaniu ulicy Jagiełły z drogą krajową nr 45 doszło do kolizji trzech samochodów -...

SARNA WYBIEGŁA NA DROGĘ. 18-LATEK UDERZYŁ W DRZEWO

Policjanci z komisariatu w Osjakowie wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w Konopnicy. 18-latek kierujący renault clio, chcąc uniknąć zderzenia z sarną, zjechał...

ŚMIERTELNY WYPADEK Z UDZIAŁEM CZTERECH SAMOCHODÓW

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło dziś, w poniedziałek, 28 listopada, po godz. 15:30. Na ulicy Leśników Polskich w Łasku, zderzyły się trzy osobówki...

W RAMACH AKCJI „TRZEŹWOŚĆ” PRZEBADALI 563 KIEROWCÓW

Dzisiejszego poranka policjanci z kłobuckiej drogówki przebadali w ramach akcji "Trzeźwość" aż 563 kierujących. W wyniku kontroli policjanci wykluczyli z ruchu drogowego trzech kierowców,...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ