Strona główna Pajęczno Dotknąć kolorów

Dotknąć kolorów

Czy da się rozpoznać kolory dotykiem i jak przekazać barwy osobom, które nie mogą ich zobaczyć? Na takie pytania starały się odpowiedzieć swoimi pracami uczestniczki innowacji edukacyjnej realizowanej w pajęczańskich podstawówkach. Wystawę prac powstałych w trakcie projektu oglądać można w Ratuszu Miejskim do końca kwietnia.

Inicjatorką akcji jest Magdalena Wolska, malarka z Pajęczna, na co dzień ucząca plastyki w obu pajęczańskich podstawówkach.

– Pomysł narodził się w trakcie studiów podyplomowych z pedagogiki specjalnej. Chciałam w nim połączyć wrażliwość osób z niepełnosprawnościami z wrażliwością osób utalentowanych plastycznie i na tej płaszczyźnie stworzyć formę wyrazu, dostępną dla osób, które przez swoją niepełnosprawność nie mogą zobaczyć kolorów czy kształtów. Stąd forma prac i tytuł wystawy – mówi inicjatorka projektu „Palcami też można widzieć barwy”.

Prezentowana w holu Ratusza ekspozycja to efekt czteromiesięcznych warsztatów i ogromu pracy włożonej zarówno przez malarkę jak grupę dziewcząt z obu szkół podstawowych w mieście, które zgłosiły się do jego realizacji. Powstało w ten sposób dwadzieścia unikalnych prac, które oddają ideę projektu – możliwość odbioru sztuki wizualnej zmysłami innymi niż wzrok.

– Dlatego wszystkie te prace są przestrzenne, można ich dotknąć, poczuć fakturę i kształty. To było także ważne doświadczenie dla grupy która je tworzyła. Dziewczęta musiały wykorzystać wyobraźnię przestrzenną i pracować w innej niż zwykle technice. Przy okazji mieliśmy także aspekt ekologiczny – wykorzystaliśmy materiały z recyklingu, lub takie jakich na co dzień nie używa się w plastyce – dodaje Magdalena Wolska.

Jak dodaje, powstaniu każdej pracy prezentowanej na wystawie towarzyszyły długie przygotowania i staranne przemyślenie zarówno formy pracy jak i jej tematu. Nie chodziło bowiem tylko o namalowanie obrazka ale wykonanie go tak aby był możliwy do odczytania przez kogoś kto barw nie zobaczy.

– Moja praca najpierw została wymyślona, a dopiero kiedy wiedziałam co ma powstać, zaczęłam dobierać materiały. Obrazek przedstawia łąkę ale do jego wykonania użyłam choćby plastikowych słomek czy gumki do włosów. Wszystko po to aby można było także dotykiem rozpoznać co przedstawia – dzieli się wrażeniami Blanka Dłubak, autorka jednej z prezentowanych prac, uczennica Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima.

O tym, że pomysł przeniesienia barw w przestrzeń dotyku miał sens uczestniczki projektu oraz Magdalena Wolska przekonały się po otwarciu wystawy, kiedy pojawili się na niej podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Działoszynie, wśród których były także osoby niewidome lub niedowidzące.

– Dopiero wtedy mogliśmy faktycznie sprawdzić jak te prace przemawiają do osób, które barw nie widzą. Niektórzy byli niesamowicie skupieni na dotyku, rozpoznaniu kształtów czy faktur na pracach. Było to niesamowite uczucie, bowiem okazało się, że dało się przekazać barwy przez dotyk – dodaje Magdalena Wolska.

Wystawę zobaczyć można od poniedziałku do piątku do w holu Ratusza Miejskiego. Prezentowana będzie do 30 kwietnia.

Blanka Dłubak, uczennica SP1 w Pajęcznie podczas otwarcia wystawy starała się rozpoznać barwy w pracach swoich koleżanek /fot.: Grzegorz Boroń

Na wystawie „Palcami też można widzieć barwy” prezentowane są prace uczennic obu pajęczańskich podstawówek

 

Komenatrze

Polecamy!

PRZEDSZKOLAKI PIŁKĘ KOPALI

W Szkole Podstawowej w Konopnicy 5 czerwca został zorganizowany Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków. W zawodach wystąpiło osiem drużyn.  Pierwszą powiatową imprezę sportową dla przedszkolaków...

WIELU MIESZKAŃCÓW WIELUNIA WZIĘŁO UDZIAŁ W PROCESJI Z OKAZJI BOŻEGO CIAŁA

8 czerwca obchodzona była w tym roku w kościele katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie Bożym Ciałem.  Głównym punktem obrzędowym jest...

PROCESJA BOŻEGO CIAŁA W STRÓŻY (ZDJĘCIA)

W czwartek, 8 czerwca, obchodziliśmy Boże Ciało, czyli jedno z ważniejszych świąt dla katolików. Z tej okazji w parafii św. Kazimierza w Stróży odbyła...

W ANTYRZĄDOWYM PROTEŚCIE WZIĘŁY UDZIAŁ SETKI TYSIĘCY LUDZI. NIE ZABRAKŁO MIESZKAŃCÓW ZIEMI WIELUŃSKIEJ

4 czerwca, w Warszawie, odbył się marsz, zorganizowany przez lidera opozycji, Donalda Tuska. Frekwencja prawdopodobnie zaskoczyła nawet organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział setki tysięcy...

BYŁ NIETRZEŹWY. UDERZYŁ W LATARNIĘ ULICZNĄ

28-letni kierowca audi uderzył w latarnię uliczną znajdującą się przy ulicy Nowej w Wieruszowie. Do zdarzenia doszło w poniedziałek 5 czerwca przed godz. 23....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ