Strona główna Kiełczygłów DREWNIANY DOMEK JUŻ STOI

DREWNIANY DOMEK JUŻ STOI

W październiku na placu wiejskim w Piaskach stanęła drewniana altana. Na wiosnę jej elewacja zostanie zakonserwowana, a  w środku pojawią się stoły i krzesła. Sołtys wsi, Roman Stolarek, planuje dobudowanie w przyszłości tarasu. Chce też, aby powstał tutaj plac zabaw, a teren został ogrodzony.

Pomysł, aby stworzyć dla mieszkańców miejsce spotkań liczy sobie już ładnych kilka lat, jednak na przeszkodzie stało parę czynników. W pierwszej kolejności należało doprowadzić do przejęcia gruntów. Dopiero kiedy sołectwo uzyskało prawo do rozporządzania działkę, inwestycja miała realną szansę powstać. Trzeba jednak wcześniej było zdobyć pieniądze.

– 12 tys. zł udało się zdobyć z programu „Sołectwo na plus” z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi – informuje sołtys Piasków i jednocześnie gminny radny, Roman Stolarek.

– Reszta środków pochodzi z naszego funduszu sołeckiego – dodaje.

Również z funduszu sołeckiego w 2023 r. domek zostanie doposażony.

Altana stanęła w październiku. Została zbudowany ze świerku skandynawskiego. Jak zaznacza sołtys firma, która stawiała budynek ze swojego zadania wywiązała się terminowo i zgodnie z umową.

Domek pomieści mieszkańców podczas zebrań czy ewentualnych spotkań integracyjnych. Do tej pory wszystkie tego typu zgromadzenia zebrania odbywały się w domu sołtysa.

– Cztery kadencje sołtysem był mój ojciec, a ja pełnię tę funkcję już piąty raz, więc od 36 lat spotykaliśmy się u nas – wylicza Stolarek.

To u sołtysa są też składowane krzesła, które we wcześniejszych latach zakupiono z funduszu sołeckiego. Teraz staną w altanie. Dokupione zostanę  do nich stoły.

Pomysłów na to, co właściwie postawić było kilka. Najpierw brano pod uwagę całkowicie otwartą konstrukcję.

– Ale stwierdziliśmy, że nie będzie tam nawet można niczego schować, np. tych krzeseł – mówi sołtys.

– Była też obawa że rzeczy tam zostawione, mogą zmienić właściciela.  Potem zastanawialiśmy się nad altaną półotwartą z tarasem. Ostatecznie doszedłem do wniosku, że ani jedno rozwiązanie, ani drugie, nie będzie dobre. I wtedy postanowiliśmy budować domek – wspomina.

W przyszłości, jeśli uda się pozyskać środki, do altany zostanie dodatkowo dostawiony taras.

– Mogłaby tam stanąć ławka istół żeby mamy z dzieciakami, które przyjdą, mogły sobie usiąść i odpocząć – dodaje Stolarek.

Bo w planach sołtys widzi w tym miejscu jeszcze plac zabaw. Chciałby też, aby teren został ogrodzony.

Już wiosną wokół altany ruszą prace porządkowe. Koparka ma wyrównać teren.

– A trawę zasiejemy już sami, w czynie społecznym  – zapewnia szef sołectwa Piaski.

Na razie zabezpieczona lakierem została podłoga, ale również ściany zewnętrzne i wewnętrzne zostaną zaimpregnowane.

– Przy malowaniu podłogi nie prosiłem o pomoc wielu osób, ale z tych do których się zwróciłem, nikt nie odmówił. Liczę, że później też mieszkańcy chętnie pomogą – podaje sołtys.

– Malutkimi kroczkami, ale doprowadzimy ten teren do odpowiedniego stanu. Na Boże Narodzenie w przyszłym roku na naszej altanie zawisną już ozdoby i kolorowe światełka – planuje sołtys.

Komenatrze

Polecamy!

CZTERY KOLIZJE, ALE NA SZCZĘŚCIE BEZ POSZKODOWANYCH

W miniony weekend policjanci z wieruszowskiej drogówki pracowali przy kilku kolizjach. Doprowadziły do nich niedostowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa czy jazda...

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PONAD 50 KM/H

Nieodpowiedzialnością i brawurą popisał się 43-letni kierowca citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy...

MIELI PRZY SOBIE METAMFETAMINĘ

Dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat zatrzymali wieluńscy mundurowi w związku z podejrzeniem posiadania przez nich substancji odurzających.  Do zdarzenia doszło 3...

ZABAWA DLA DWÓCH POKOLEŃ

Babcie, dziadkowie oraz ich wnuki mieli okazję wspólnie pobawić się na imprezie zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. W niedzielę, 22 stycznia, w...

PIJANY 25-LATEK UDERZYŁ W PŁOT BETONOWY. WYDMUCHAŁ 3,5 PROMILA

Uszkodzone ogrodzenie i zniszczony samochód – tak zakończył swoją podróż kompletnie pijany kierowca seata. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 25-latka 3,5 promila alkoholu. Teraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ