Strona główna Wiadomości z regionu Dzieci poszły na muzealny uniwersytet

Dzieci poszły na muzealny uniwersytet

W piątek, 11 marca, podczas inauguracji Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego mali studenci otrzymali indeksy. Inicjatywa zorganizowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej ma zaktywizować całe rodziny do dokształcania się oraz spędzenie czasu razem. Dzieci mogą zapisywać się z rodzicami lub dziadkami, ale obecność dorosłych na zajęciach stacjonarnych nie jest obowiązkowa. Muszą asystować swoim pociechom podczas wycieczek.

Będą tematyczne wykłady, warsztaty oraz wycieczki, a obecność na organizowanych co dwa tygodnie zajęciach zostanie odnotowana w indeksie, który każdy student odebrał z dumą w piątek. Jak zapewnili organizatorzy, czyli pracownicy MZW, osoby regularnie biorące udział w wykłądach zostaną nagrodzone.

– Stawiamy na wartości, które są bardzo ważne, odciągamy dzieci od takich przyziemnych klikań na smartfonie i komputerze, a zachęcamy do robienia czegoś z rodzicami – mówił Jan Książek, dyr. MZW.

– Chcemy rodziców też wciągnąć, tych zmęczonych, umęczonych pracą codzienną. Ale liczymy, że rodzice jak połkną takiego bakcyla poszukiwacza, tak samo się zaangażują, to też dla nich będzie pasja.

Dyrektor Książek, który oficjalnie zainaugurował zajęcia MUR-u zaznaczał, że miło będzie mu pracować z młodymi słuchaczami.

– Bardzo się cieszę, że w końcu się spotykamy, że jesteśmy razem, że możemy wspólnie porozmawiać – zwracał się do dzieci.

– Liczę na to, że będziemy się coraz bardziej poznawali, że będziemy ze sobą mogli przebywać, inspirować się nawzajem. Także liczę na rodziców. Jeżeli będziecie przychodzić z dziadkami też zapraszamy, jeżeli rodzice nie będą mogli.  Chcemy integrować rodzinę – nie ukrywał, zaznaczając, że będzie dążył do zawiązania nici przyjaźni pomiędzy muzealnikami, a studentami.

Pierwsze zajęcia „Śladami wojewodziny Anny Koniecpolskiej, fundatorki zespołu klasztornego w Wieluniu” poprowadził Książek. Mali uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu o fundatorce klasztoru sióstr Bernardynek, który potem został przemianowany na kościół ewangelicki.  Zostali również oprowadzeni po budynku.

Jak zaznaczał książek, lekcja dla młodych była zapewne interesująca. Wskazywał, że postać wojewodziny Koniecpolskiej miała wpływ na kształt architektury Wielunia. Klasztor stykał się z murem obronnym, a dalej znajdowała się już tylko fosa.

– Cały czas poszukujemy prochów Anny Koniecpolskiej, jesteśmy tak zainspirowani, że być może, kiedy będziemy prowadzili badania w kryptach kościoła ewangelickiego, to uda nam się dotrzeć do krypty Anny Koniecpolskiej, bo w dalszym ciągu nie wiemy, gdzie znajdują się jej doczesne szczątki – informował dyrektor MZW.

– Będziemy próbowali sobie domniemywać. Może w przyszłości tę tajemnicę uda się wyjaśnić.

Książek przytoczył przykład konkursu genealogicznego, na który nadesłano prawie 50 prac., co jego zdaniem jest dowodem na zainteresowanie młodszego pokolenia historią.

Zajęcia MUR-u będą się odbywać co dwa tygodnie.

Komenatrze

Polecamy!

ZIGNOROWAŁ SYGNALIZACJĘ ŚWIETLNĄ. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

W sobotę (28 stycznia) na skrzyżowaniu ulic Sieradzkiej i Głowackiego w Wieluniu doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Z informacji przekazanych przez służby...

41-LATKA NIE USTĄPIŁA PIERWSZEŃSTWA. SĄ DWIE POSZKODOWANE

Do groźnego zdarzenia drogowego doszło 31 stycznia, po godz. 7:00, na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego z ulicą Mickiewicza w Działoszynie. Ze wstępnych ustaleń pajęczańskich policjantów drogówki...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD POD WPŁYWEM THC. TO NIE KONIEC JEGO KŁOPOTÓW!

W sobotni wieczór (28 stycznia) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki podczas patrolu zatrzymali do kontroli samochód, kierowany przez 26-letniego mieszkańca powiatu lublinieckiego. W trakcie procedur policjanci...

DWÓCH PIJANYCH KIEROWCÓW ZATRZYMANYCH DZIEŃ PO DNIU

Surowych wyroków mogą się spodziewać mężczyźni, którzy postanowili kierować wozami po spożyciu alkoholu. 43-latek został zatrzymany 28 stycznia w Józefowie (gm. Czastary). Przewoził wtedy...

ON ODPOWIE ZA POSIADANIE NARKOTYKÓW, ONA ZA HANDEL NIMI

Wieluńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który miał przy sobie narkotyki. Zatrzymali również 41-letnią kobietę, która mu je sprzedawała. Oboje usłyszeli już zarzuty z ustawy o...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ