Strona główna Wieluń DZIECI ZOSTANĄ BEZ HALI?

DZIECI ZOSTANĄ BEZ HALI?

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5  w Wieluniu od wielu lat czekają na salę gimnastyczną. Burmistrz z hurraoptymizmem jeszcze dwa lata temu zapewnił, iż 1 września 2022 r. uczniowie będą ćwiczyli na nowoczesnej hali. Tymczasem nie wbito nawet jednej łopaty, aby wykopać fundamenty. Jest coraz mniej prawdopodobne, że obiekt w ogóle w najbliższym czasie powstanie.

Kolejna odsłona postępowania przetargowego na budowę hali przy wieluńskiej „piątce” pokazała, że taniej niż 30 mln zł nie będzie. Jeszcze kilka miesięcy temu burmistrz Paweł Okrasa twierdził, iż mniej kosztowne oferty się pojawią. Takiego przekonania miał nabrać po rozmowach z przedsiębiorcami. Podobno do poprzedniego przetargu nie wszyscy zdążyli się przygotować.  17 listopada otwarto oferty w kolejnym postępowaniu. Z pięciu propozycja najtańsza opiewa na prawie 30,4 mln zł.

To osobisty blamaż Okrasy, który z radnym Robertem Kają założył się o kwotę za jaką da się wybudować halę. Szef wieluńskiego ratusza zgodził się przebiec 25 km, jeśli oferty przekroczą 25 mln zł. Jeszcze niedawno zapewniał, że z honorowej umowy się wywiąże.

Zakład zakładem, ale dla budżetu gminy ponad 30 mln zł to poważny wydatek. Trzy lata temu budowę obiektu szacowano na ok. 15 mln zł, jednak mimo próśb  radnych, burmistrz Okrasa nie ogłaszał przetargu na budowę obiektu. Potem ceny materiałów i usług budowlanych znacząco wzrosły.

Samorządowiec tłumaczył, że opóźnienia wynikają z chęci wybudowania przez niego obiektu, spełniającego oczekiwania szczypiornistów i siatkarzy. Tyle tylko, że pierwotnie obiekt miał służyć przede wszystkim uczniom szkoły. Teraz inwestycja do skutku może nie dojść wcale.

Burmistrz Paweł Okrasa na zaplanowaną na 24 listopada sesję przygotował projekty uchwał dotyczące podniesienia podatków. Twierdzi, że jeśli radni nie wyrażą zgody na wyższe taksy, inwestycja do skutku nie dojdzie wcale.

– Podczas komisji radni nie zgodzili się na podwyżkę podatków – informuje Okrasa.

– Czekam na sesję. Od tego, czy radni przyjmą uchwały jest uzależniona budowa tej hali. Jeśli się nie zgodzą, stanie pod znakiem zapytania. Musimy podnieść podatki, bo przez ustawodawcę zostaliśmy ograbieni z dochodów z tytułu podatku PIT i jedyne wyjście to wzrost stawek podatków lokalnych, aby wyrównać tę stratę.

Okrasa, mimo namów radnych, m.in. Roberta Kai czy Anny Dziuby Marzec, nie chce zrezygnować z budowy ogromnego obiektu na rzecz skromniejszej hali, która służyłaby tylko uczniom. Dziuba-Marzec, która wielokrotnie krytykowała burmistrza za opieszałość w kwestii budowy obiektu, oskarżając go o skrajną nieodpowiedzialność oraz mijanie się z prawdą, wytyka mu gigantomanię.

– Nie biorę pod uwagę budowy mniejszej hali – mówi w rozmowie z „Kulisami…” Paweł Okrasa, ucinając wszelkie spekulacje na ten temat.

fot.: Elżbieta Wodecka

 

Komenatrze

Polecamy!

CZOŁOWE ZDERZENIE DWÓCH OSOBÓWEK

W poniedziałek (28 listopada) w godzinach porannych doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Zdarzenie miało miejsce na łuku drogi w miejscowości Ciosny pod...

GROŹNA KOLIZJA W WIELUNIU. KOBIETA NIE USTĄPIŁA PRZEJAZDU

Dziś (wtorek, 29 listopada) ok. godz. 8. w Wieluniu, na skrzyżowaniu ulicy Jagiełły z drogą krajową nr 45 doszło do kolizji trzech samochodów -...

SARNA WYBIEGŁA NA DROGĘ. 18-LATEK UDERZYŁ W DRZEWO

Policjanci z komisariatu w Osjakowie wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w Konopnicy. 18-latek kierujący renault clio, chcąc uniknąć zderzenia z sarną, zjechał...

ŚMIERTELNY WYPADEK Z UDZIAŁEM CZTERECH SAMOCHODÓW

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło dziś, w poniedziałek, 28 listopada, po godz. 15:30. Na ulicy Leśników Polskich w Łasku, zderzyły się trzy osobówki...

W RAMACH AKCJI „TRZEŹWOŚĆ” PRZEBADALI 563 KIEROWCÓW

Dzisiejszego poranka policjanci z kłobuckiej drogówki przebadali w ramach akcji "Trzeźwość" aż 563 kierujących. W wyniku kontroli policjanci wykluczyli z ruchu drogowego trzech kierowców,...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ