Strona główna Czarnożyły DZIESIĘĆ MIESIĘCY W PIGUŁCE

DZIESIĘĆ MIESIĘCY W PIGUŁCE

W 2021 roku gmina Czarnożyły zrealizowała lub w dalszym ciągu realizuje wiele inwestycji. W załączniku inwestycyjnym jest ich ponad 40. Niektóre są bardzo duże, kosztowne, trudne do wykonania, inne – drobne, proste, ale wszystkie niebywale ważne, bo ich zadaniem jest poprawianie warunków życia ludzi.

Staramy się o to, aby w naszej gminie nie ubywało mieszkańców – rozpoczyna wójt Andrzej Modrzejewski.

fot.: Elżbieta Wodecka

Dlatego też podjęliśmy decyzję o zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego i przeznaczyliśmy około sześćdziesięciu hektarów gruntów pod budownictwo indywidualne.

Było to tym łatwiejsze, że w gminie na odpowiednim poziomie istnieje sieć drogowa oraz bardzo dobra infrastruktura wodno – kanalizacyjna. Jest 70 km wodociągów i 64 km kanalizacji. To bardzo dobre wskaźniki, ale gmina nadal inwestuje w tę część infrastruktury.

– Jeśli chodzi o wodociągi, to wykonane zostały projekty na dwa kolejne – dla Parceli pierwszej i Parceli drugiej – kontynuuje Andrzej Modrzejewski.

– Jesteśmy również po zamówieniu publicznym na wykonanie rozbudowy wodociągu w Działach.

Od wielu już lat prowadzona jest kanalizacja gminy. W tym roku zakończyła się ona w Gromadzicach. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, mieszkańcy będą mogli już podłączać do sieci swoje domy. Podobna inwestycja, w cyklu dwuletnim, kontynuowana jest w Stawku. Po jej zakończeniu właściwie wszystkie zwarte miejscowości będą skanalizowane.

– Chcieliśmy również skanalizować Platoń, ale w inny sposób – wyjaśnia wójt.

– Mieliśmy tam zainstalować przydomowe oczyszczalnie ścieków. Musieliśmy jednak zrezygnować, ponieważ na 25 posesji, w których miały one powstać, aż w 19 badania wykazały, że podłoże nie pozwala na ich zainstalowanie. Musimy zastosować inną metodę skanalizowania tego sołectwa, żeby nie pozostawiać tamtych ludzi samych sobie. Jest też jeszcze kilka innych przysiółków wymagających takiego działania, ale z ekonomicznego punktu widzenia ich podłączenie do sieci na dziś jest nieuzasadnione.

Dla mieszkańców bardzo ważne jest zaopatrzenie w wodę. A zapotrzebowanie na nią w związku z rozwojem budownictwa jest coraz większe. Teraz jest jedna stacja uzdatniania wody ze zbiornikiem o pojemności ponad 450 m3. By zapewnić ciągłość dostaw, w gminie planuje się budowę drugiego, tak zwanego wyrównawczego zbiornika o podobnej pojemności.

– Byłoby wtedy zabezpieczonych 900 metrów3 wody, a to stanowiłoby zapas na całą dobę – wyjaśnia wójt Modrzejewski.

– Dostaliśmy na ten cel oraz na wspomniane już skanalizowanie Stawku prawie dwa miliony złotych. Aby nie mieć problemów z wodą, chcemy również wybudować trzecią studnię głębinową.

Na realizację różnych zadań, gmina pozyskuje środki zewnętrzne. Ich otrzymanie jednak jest uzależnione od posiadania tak zwanego wkładu własnego. By mieć na to pieniądze, w gminie nie funkcjonuje fundusz sołecki. Jest to dla mieszkańców w sumie bardziej korzystne, bo są większe możliwości uzyskiwania dofinansowań, a później realizowania dużych inwestycji. Nie oznacza to wcale, że w sołectwach nie są wykonywane mniejsze zadania. Przedstawmy niektóre z nich:

W Czarnożyłach wymienione zostało oświetlenie przy drodze krajowej. Lampy starszej generacji wymieniono na bardziej oszczędne i o większym natężeniu światła. Na pewno zwiększyło to bezpieczeństwo poruszania się po chodnikach ciągnących się przy „krajówce”. Nowe oświetlenie wykonano przy tak zwanej drodze Ogrodowej, na nowym osiedlu przy cmentarzu oraz na łączniku między Ogrodową, a ulicą Łazową. Droga na osiedlu została utwardzona. Planuje się też wykonanie kolejnych.

Bardzo dużą inwestycją w Czarnożyłach będzie zagospodarowanie terenu osiedla mieszkaniowego Wspólnota. Gmina otrzymała na ten cel 800 tys. zł ze specjalnego funduszu przeznaczonego dla miejscowości, w których niegdyś funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Było to największe dofinansowanie w powiecie wieluńskim. Prace prowadzić będzie firma Rol-Bud ze Szczercowa.

Wydrzyn to drugie pod względem wielkości sołectwo gminy. Wykonana jest tu już droga z odwodnieniem i chodnikami prowadząca przez główną część wsi. Teraz trwają przygotowania do budowy drogi w Wydrzynie-Kolonii . Wykonany już jest projekt oraz złożony wniosek o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Dróg. Jeśli zostanie on oceniony pozytywnie, a władze na to liczą, rozpoczną się dalsze działania.

Trwają również starania, aby w miejscowości tej utworzyć gminny żłobek.

W sołectwie Emanuelina najważniejszym osiągnięciem było ukończenie przebudowy drogi powiatowej prowadzącej przez Leniszki z Czarnożył do Chojen w gminie Lututów. Inwestycja ta zakończyła się w sierpniu.

– Droga została poszerzona, zyskała nową nawierzchnię, chodniki, odwodnienia – wylicza Andrzej Modrzejewski.

– Myślę, że to taka wisienka na torcie dla tej miejscowości, która – chociaż oddalona od centrum – ma wodociąg, kanalizację, a teraz też dobrą drogę.

Sołectwo to potwierdza słuszność wybranego przez gminę kierunku rozwoju. Świadczy o tym chociażby zwiększająca się liczba mieszkańców w ostatnim czasie. W tym roku wzrosła ona już o sześć osób.

W ostatnim czasie również w Łagiewnikach inwestowano w drogi. Wykonano je na Wądołach i Tyranowie. Teraz przygotowywany jest projekt na tak zwany trakt kaliski. Powinien on powstać do końca października.

Plany drogowe gmina ma także względem Raczyna. Przekazała 65 tys. zł na wykonanie projektu przebudowy „powiatówki” biegnącej od ronda przez Kolonię Raczyn. Teraz jest ona zniszczona. Jej wyremontowanie niewątpliwie poprawi bezpieczeństwo użytkowników.

Jednymi z największych wygranych w gminie w tym roku były Kąty. Wyremontowana została do nich droga gminna prowadząca z Czarnożył.

– Był to najgorszy trakt na terenie naszej gminy – zauważa Andrzej Modrzejewski.

– Teraz położona została nowa nawierzchnia. Jezdnię częściowo poszerzono i zrobiono pobocza. Całkowity koszt tej inwestycji to prawie 1,2 miliona złotych. Myślę, że w stosunku do tego, co było, różnica jest niesamowita.

Kilometrowy odcinek nowej drogi otrzymali również mieszkańcy Gromadzic. Biegnie ona w kierunku Niemierzyna. Ta dawna, polna otrzymała podbudowę, położono na niej dwie warstwy asfaltu, wykonano pobocza. Wyraźnie skraca ona czas przejazdu między tymi dwiema sąsiadującymi miejscowościami.

Opojowice są wioską skanalizowaną, zwodociągowaną i mającą dobre drogi. Ale i tutaj starano się coś nowego zrobić. Tym nowym, na razie, jest jedna lampa hybrydowa ustawiona w miejscu, gdzie budynki są oddalone od siebie i nie ma oddzielnej instalacji do zamontowania oświetlenia.

Natomiast w Stawie inwestycje dotyczyły głównie sportu. Na miejscowym boisku pojawiły się specjalny kontener sanitarny, piłkochwyty i trybuny, które podniosły standard tego obiektu.

– Jak na razie jest to rok, jak jeden z wielu, ale myślę, że nie będzie stracony – podsumowuje wójt Andrzej Modrzejewski.

– Wykonaliśmy wiele inwestycji, niektóre są w trakcie, a do jeszcze innych przymierzamy się. Staramy się te wszystkie zadania realizować zawsze, jak najlepiej.

Komenatrze

Polecamy!

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...

PRZYSZŁE MAMY WYSŁUCHAŁY WIELU CIEKAWYCH WYKŁADÓW

Po raz drugi z inicjatywy rezydentek pracujących na wieluńskiej ginekologii odbyła się konferencja „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. 1 czerwca przyszłe mamy w salonie „Terjan”...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ