Strona główna Wiadomości FUNDUSZE EUROPEJSKIE INTEGRUJĄ SPOŁECZNOŚĆ POWIATU WIELUŃSKIEGO I WIERUSZOWSKIEGO

FUNDUSZE EUROPEJSKIE INTEGRUJĄ SPOŁECZNOŚĆ POWIATU WIELUŃSKIEGO I WIERUSZOWSKIEGO

Pozytywny wpływ Funduszy Europejskich na społeczność powiatu wieluńskiego i wieruszowskiego można zauważyć na każdym kroku. Realizacja różnych projektów, od poprawy infrastruktury i prowadzenia działań na rzecz cyfryzacji, przez rewitalizację terenów zdegradowanych i ochronę dziedzictwa kulturowego, aż po rozwój turystyki w regionie, promocję postaw ekologicznych i przejście na niskoemisyjną gospodarkę lokalną, sprawia, że mieszkańcy powiatu wieluńskiego i wieruszowskiego mogą wspólnie z Funduszami Europejskimi tworzyć lepszą przyszłość.

Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej mnogość inwestycji i ciągłych zmian następujących w regionie przyczynia się do tworzenia i umacniania więzi społecznych wśród lokalnych społeczności. Inicjatywy takie jak Pikniki Województwa Łódzkiego ze Strefą Funduszy Europejskich, czy remont Muzeum w Ożarowie pomagają tworzyć wspólnotowość. Działania Unii Europejskiej budują zatem regionalną solidarność przez osiąganie wspólnych celów prowadzących do rozwoju regionu.

Integracja społeczności w powiecie wieluńskim

Budowanie wspólnotowości na terenie powiatu wieluńskiego jest widoczne m.in. w działaniach mających na celu rozwój bazy kulturalnej opartej na dziedzictwie kulturowym regionu. Fundusze Europejskie, jako siła napędowa tej zmiany, aktywnie przyczyniają się do poprawy stanu dziedzictwa kulturowego i rozwoju instytucji kulturalnych powiatu. W Ożarowie dotacje unijne pomagają m.in. w remoncie zabytkowego późnobarokowego, czteroalkierzowego dworu szlacheckiego mieszczącego Muzeum Wnętrz Dworskich. Odwiedzający mogą obejrzeć między innymi zabytkowe narzędzia rolnicze i regionalne stroje. Uwagę przykuwa też ekspozycja chałupy chłopskiej. W dziale etnograficznym znajdują się dewocjonalia oraz licząca kilkaset sztuk kolekcja rzeźby ludowej. W muzeum zebrano pamiątki oddające charakter tej szlachecko-ziemiańskiej rezydencji, w tym piece kaflowe, barokowe szafy, kufry, a także zespół portretów szlachty i wieluńskiego duchowieństwa, w tym barokowe portrety pośmiertne. Ochrona dziedzictwa kulturowego jest istotną kwestią, która łączy ludzi i buduje lokalną solidarność. Wspólne dbanie o kulturę, historię i tradycję stanowi podstawę wspólnotowości regionalnej.

Inicjatywą, która również przyczynia się do budowania więzi społecznych na terenie powiatu wieluńskiego jest zagospodarowanie terenów rekreacyjnych nad rzeką Wartą. Fundusze Europejskie aktywnie przyczyniają się do tworzenia regionalnych miejsc wypoczynku, podkreślając jednocześnie miejscowe walory przyrodnicze. W Konopnicy rozbudowano Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny „Zacisze”. Nad samym brzegiem rzeki wybudowano nowe apartamenty oraz deptak prowadzący bezpośrednio na plażę. Ośrodek w swojej ofercie ma organizację spływów kajakowych, spływów pontonowych, organizację obozów i kolonii sportowych. Fundusze Europejskie, jako motor tej zmiany, aktywnie przyczyniają się do tworzenia regionalnych miejsc wypoczynku, podkreślając jednocześnie miejscowe walory przyrodnicze.

Fundusze Europejskie w powiecie wieruszowskim

Inwestycjami współfinansowanymi z Funduszy Europejskich, które pomagają spajać społeczność na terenie powiatu wieruszowskiego, są działania w kierunku ochrony klimatu i środowiska naturalnego. W Wieruszowie wybudowano pierwszy w powiecie obiekt spełniający kryteria budynku pasywnego, który ogranicza zapotrzebowanie na moc cieplną oraz zużywa mniej energii. To budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieruszowie. Dzięki realizacji projektu poprawiła się jakość powietrza na terenie powiatu, a budynek zapewnia użytkownikom wysoki komfort cieplny przez cały rok bez konieczności zastosowania tradycyjnego ogrzewania. To pozwala osiągnąć znaczący spadek emisji gazów cieplarnianych. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich każdy z nas może korzystać z rozwiązań, które poprawiają komfort naszego codziennego życia. Czyste powietrze i środowisko naturalne sprzyjają rozwojowi powiatu wieruszowskiego i dbają o zdrowie jego mieszkańców.

Dbałość o najmłodszych mieszkańców powiatu wieruszowskiego to wyraz najwyższej troski o integrację społeczną. Wychowanie dzieci to odpowiedzialne i wymagające zadanie. Na terenie gminy Lututów, w ramach projektu unijnego z dofinansowania na zatrudnienie niań skorzystało już 20 rodziców. Mogli wrócić do aktywności zawodowej w czasie, kiedy ich maluchami zajmowały się nianie. Opiekunki spędzały z dziećmi czas, bawiły się z nimi, przygotowywały posiłki i przygotowywały do snu. Fundusze Europejskie umożliwiły rodzicom maluchów powrót do pracy oraz utrzymanie równowagi między obowiązkami służbowymi i domowymi. Zapewnienie opieki dla maluchów jest kolejnym przykładem budowania solidarności i wspólnotowości razem z Funduszami Europejskimi.

Wspólne cele

Podane przykłady projektów realizowanych na terenie powiatów wieluńskiego i wieruszowskiego przy wsparciu Funduszy Europejskich to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz budowania solidarności i spajania społeczności lokalnych. Fundusze Europejskie pomagają nam osiągać wspólne założenia, cele i marzenia, oraz tworzyć lepsze jutro dla obu powiatów i całego województwa łódzkiego.

Komenatrze

Polecamy!

67-LATKA PRZYGNIÓTŁ CIĄGNIK. ROLNIK NIE ŻYJE

Mężczyzna zginął podczas prac polowych w Woli-Chojnata, w gminie Biała Rawska (woj. łódzkie). Ciągnik, którym kierował, przewrócił się i przygniótł go. Rolnik zmarł na...

UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW. NOWA METODA „NA WĘGIEL”

Oszuści posuwają się do coraz to nowych metod swojego działania. Za nową metodę oszustwa obrali sobie węgiel. Obecnie jest to towar drogi i deficytowy....

OBYWATELSKIE ZATRZYMANIE PIJANEGO KIEROWCY

Każdego dnia policyjne patrole zatrzymują kolejne osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Podobna sytuacja miała miejsce na drodze powiatowej Słok – Bełchatów. Tym razem...

USZKODZIŁ SAMOCHÓD SĄSIADCE. GROZI MU PIĘĆ LAT WIĘZIENIA!

Sąsiedzkie konflikty mają przeróżne odsłony. W Złoczewie policja zatrzymała 35-letniego mężczyznę, który kosząc trawnik, celowo uderzył kosą spalinową w przedni zderzak zaparkowanego auta swojej sąsiadki, z...

O RADNYCH, CO MAJĄ MOC NIESŁYCHANĄ – komentarz

O rany, słuchajcie tego wszystkie stany! Radna Miejska z Rzeszowa złożyła interpelacje, żeby w mieście był Starbucks. Dla tych, co nie ogarniają wyjaśniam, że...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ