Strona główna Wiadomości FUNDUSZE EUROPEJSKIE W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM W LATACH 2014-2020

FUNDUSZE EUROPEJSKIE W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM W LATACH 2014-2020

Polska to jedno z państw unijnych, które najefektywniej i najsprawniej wykorzystuje dostępne środki. W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 województwo łódzkie pozyskało 2,26 mld euro, dzięki którym miasta, miejscowości i wsie z roku na rok stawały się coraz bardziej nowoczesne i przyjazne dla ludzi. Przy wsparciu środków unijnych wzrosła innowacyjność firm, realizowane były projekty z dziedziny: kultury, edukacji, zatrudnienia, czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Fundusze Europejskie, z których skorzystaliśmy, znacząco wpłynęły na rozwój społeczno-gospodarczy województwa łódzkiego, a zmiany zauważalne są w wielu obszarach i aspektach życia.

Rozwój regionu

Ze środków unijnych realizowano inicjatywy na rzecz rozwoju lokalnego, zatrudnienia, jak również działalności średnich i małych przedsiębiorstw. W Łódzkiem powstało ponad 2 tysiące nowych miejsc pracy. Dzięki wsparciu infrastruktury kolejowej na przebudowanych lub zmodernizowanych liniach liczba przewozów pasażerskich sięgnęła 3 milionów rocznie. Po dofinansowanych drogach wojewódzkich każdego dnia porusza się około 182 tysiące osób. Budowa sieci dróg przyczyniła się do zwiększenia komfortu jazdy, poprawy bezpieczeństwa, a także wywarła pozytywny wpływ na środowisko. Ponad 35 tysięcy osób otrzymało dofinansowanie do budowy instalacji do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii. Z Funduszy Europejskich sfinansowano działania związane z gospodarką odpadami, z których skorzystało ponad 184 tysiące mieszkańców województwa. REACT-EU – jeden z największych specjalnych programów unijnych, ograniczył społeczne i gospodarcze skutki pandemii.

Dofinansowania przeznaczone były również na cele związane z ochroną miejsc należących do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne. Odwiedza je niemal 500 tysięcy osób rocznie, a ponad milion korzysta z objętych wsparciem muzeów, bibliotek, czy domów kultury. Dzięki udziałowi Funduszy Europejskich zmodernizowano, wyremontowano i wyposażono w odpowiedni do nauki sprzęt i narzędzia setki placówek edukacyjnych. Korzysta z nich niemal 15 tysięcy uczniów. Powstały żłobki i kluby dziecięce, do nowo wybudowanych lub zmodernizowanych szkół i przedszkoli uczęszcza 22,5 tysiąca dzieci. Z usług zdrowotnych w postaci badań, rehabilitacji, profilaktyki korzysta 400 tysięcy osób rocznie, a w dofinansowanych szpitalach i przychodniach każdego roku leczy się niemal 150 tysięcy pacjentów.

Człowiek najlepszą inwestycją

Unia Europejska intensywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy oraz inwestuje w ludzi, szczególnie tych, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy. W Łódzkiem pomoc otrzymało ponad 35 tysięcy osób bezrobotnych, a niemal 10 tysiącom przyznano bezzwrotne środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wsparciem objęto ponad 20 tysięcy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz niemal 7 tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Celem tych działań była zarówno aktywizacja osób biernych zawodowo do podejmowania pracy na otwartym rynku, jak i zachęcanie pracodawców do ich zatrudniania. Unia Europejska pomogła 13 tysiącom osób zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, których objęto usługami wspierania rodziny i pieczy zastępczej. Środki unijne przeznaczone były też na cele związane z kształceniem oraz poszukiwaniem nowych rozwiązań w dziedzinie edukacji. 60 tysięcy uczniów rozwinęło kompetencje kluczowe począwszy od przedsiębiorczości i innowacyjności, przez kompetencje społeczne na świadomości kulturalnej kończąc. Dzięki wsparciu w postaci kursów i szkoleń pracę zawodową mogły podjąć osoby bezrobotne, o niskich kwalifikacjach oraz niepełnosprawni. Wsparcie otrzymało 50 tysięcy pracowników i osób prowadzących własną działalność gospodarczą, a ponad 60 tysięcy osób objęto programem zdrowotnym.

Fundusze Europejskie w powiecie wieluńskim

Wsparcie z Funduszy Europejskich w latach 2014-2020 umożliwiło działania mające na celu poprawę jakości otaczającego nas środowiska naturalnego. Dzięki realizacji programu dotyczącego odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Wieluń zaprojektowano i wybudowano na posesjach mieszkańców instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i kotły na biomasę. Środki unijne pozwoliły na remonty i renowacje zabytkowych budynków. Jednym z nich była rewitalizacja byłego dworca PKP Wieluń-Dąbrowa oraz jego adaptacja na potrzeby Wieluńskiego Domu Kultury. Kapitalny remont obejmował konstrukcję łącznie z więźbą dachową oraz nową aranżację wnętrz. Powstała placówka, gdzie odbywają się warsztaty, koncerty oraz wystawy. W ramach zajęć można wziąć udział w lekcjach ceramiki, plastyki, rzeźby, a nawet szycia na maszynie. Środki pozyskiwane z Unii Europejskiej wsparły również turystykę. W powiecie wieluńskim, w Konopnicy, rozbudowano Ośrodek Wypoczynkowo-Rekreacyjny „Zacisze”. Nad samym brzegiem rzeki Warty wybudowano nowe apartamenty oraz deptak prowadzący bezpośrednio na plażę. Ośrodek w swojej ofercie ma organizację spływów kajakowych, spływów pontonowych, obozów i kolonii sportowych. Ostatnie lata to czas niezwykle dynamicznego rozwoju powiatu wieluńskiego, zawdzięczamy to naszej obecności w Unii i temu, że ważne dla naszego regionu inwestycje mogliśmy finansować z Funduszy Europejskich.

Komenatrze

Polecamy!

OBYWATEL UKRAINY ODPOWIE ZA KRADZIEŻ ROZBÓJNICZĄ

Policjanci z Wielunia zatrzymali 38-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o kradzież rozbójniczą w jednym z miejscowych marketów. Mężczyzna próbował wynieść ze sklepu produkty drogeryjne. Teraz...

PĘDZIŁ 104 KM/H W TERENIE ZABUDOWANYM. STRACIŁ PRAWO JAZDY!

Na trzy miesiące stracił prawo jazdy 59-letni mieszkaniec Wójcina (gm. Łubnice), który w miniony weekend został zatrzymany do kontroli przez patrol kępickiej drogówki. Ponadto...

JAKOŚĆ I PROFESJONALNA POMOC – NOWA WYPOŻYCZALNIA JUŻ OTWARTA

Jeśli planujesz remont, budowę lub pracę ogrodowe, na pewno potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Nie każdy jednak ma własne narzędzia, a ich kupno może być kosztowne i nieopłacalne, zwłaszcza jeśli potrzebujesz ich tylko na krótki czas. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług wypożyczalni, takiej jak Perfect Dom.

MATKA Z CÓRKĄ PŁACIŁY KRADZIONĄ KARTĄ. GROZI IM 10 LAT WIĘZIENIA!

Kilka dni temu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu przyjęli zawiadomienie o kradzieży karty bankomatowej. Mężczyzna poinformował wówczas, że bank zarejestrował w międzyczasie...

NIELETNI BAWILI SIĘ W PODPALANIE PUSTOSTANÓW. STANĄ PRZED SĄDEM

Pomiędzy końcem kwietnia a pierwszą połową maja doszło w Wieluniu do serii pożarów pustostanów.  Zdarzenia miały miejsce w tej samej części miasta, na ul....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ